Buradasınız
Home > Güncel > Renault Grubu’ndan Satış Atağı

Renault Grubu’ndan Satış Atağı

Renault Grubu dünya çapında 2 milyon 722 bin 62 araç satarak, bir önceki yıla oranla  94 bin 697 ( yüzde 3.6) oranında bir artışa imza attı.

Avrupa dışında satışlar yüzde 19,2 yükselirken, Avrupa pazarı şu an toplam satışların yüzde 43’ünü oluşturdu.

Türkiye’de ise Renault ve Dacia markaları ile Grup satış hacmini yüzde 23 oranında artırarak 140 bin 827 adede ulaştı ve yüzde 16.3 oranında pazar payı gerçekleştirdi (+ 1.3 puan). Türkiye, özellikle Renault Fluence ve Symbol’ün başarısı sayesinde, Grubun beşinci büyük pazarı konumunda. Euromed Bölgesi’nde hafif ticari araç sıralamasında birinci sırada yer alan Türkiye, aynı zamanda uluslararası Renault hafif ticari araç sıralamasında, Fransa’nın ardından 2. sırada yer alıyor.

Satış ve Pazarlama & Hafif Ticari Araçlar Başkan Yardımcısı ve Avrupa Bölgesi Başkanı Jérôme Stoll, bu sonuçları yorumlarken şunları söyledi: “2011 yılında Renault Grubu kendi rekorunu kırarak 2.7 milyon araç satışı gerçekleştirdi ve satışlarının yüzde 43’ünü Avrupa dışından elde ederek küresel büyüme amacına ulaştı. Bütün uluslararası bölgelerin desteğiyle bu güçlü büyüme, Grubun uluslararası erişim ağının genişlediğinin bir göstergesi. Avrupa’daki güncel konjonktüre rağmen Renault, pazarın 2. markası olma özelliğini korudu ve ardarda 14 yıldır hafif ticari araç pazarının lideri konumunda. Geçen yıl da ekonomik elektrik motorlu araçlar dönemi başladı, Renault Fluence Z.E. ve Renault Kangoo Z.E piyasaya sürüldü.”.

Bu bağlamda, ticari faaliyetleri Ağustos ayının sonundan itibaren etkilemeye başlayan Japonya’daki tsunaminin neden olduğu kesintilere ve büyük tedarik kısıtlamalarına karşın Grup, 94 bin 687 araçlık ve %3.6’lık bir artışla 2.722.062 birim satarak 2010 yılına ait kendi rekorunu kırmış oldu. Bunun bir sonucu olarak, Grubun küresel pazar payı yüzde 3.6 olarak gerçekleşti.

Avrupa’da, Renault Grubu yüzde 10.1 oranında pazar payı elde ederken satışlar ve hacimler yüzde 5.7’lık bir oranla 1 milyon 549 bin 376 adede düştü.

Avrupa dışında ise Grup, hızla büyüyen piyasalardaki uluslararası açılımını başarıyla gerçekleştirdi (+ yüzde 6.2). Grup satışları yüzde 19.2’lik bir artışla 1 milyon 172 bin 686 adede ulaştı. Bunun sonucu olarak Avrupa dışında satışlar toplam satışların yüzde 43’üne ulaştı, bu oran 2010 yılında yüzde 37 olarak gerçekleşmişti.

Renault grup 2012 satış tahminleri

Markadan yapılan açıklamaya göre; küresel pazarın 2012 yılında yüzde 4 oranında büyümesi bekleniyor. Grup Avrupa dışında güçlü pazarlarda büyümeye devem etmeyi hedefliyor. Yüzde 3 oranında bir düşüş yaşanacağı tahmin edilen Avrupa pazarlarındaki konumunu pekiştirecek, (Fransa’da düşüş yüzde 7), Renault’un Drive the Change Plan’ında belirtilen mali hedefler korunacak.

Satış ve Pazarlama & Hafif Ticari Araçlar Başkan Yardımcısı ve Avrupa Bölgesi Başkanı Jérôme Stoll : “Belirsiz bir iktisadi ve mali ortamda, Renault Grubu 2012 yılında güçlü konumunu koruyacak özelliklere sahip. Bu yıl hem Avrupa hem de uluslararası pazarlarda büyük bir ürün tanıtımı gerçekleşecek, dokuz yeni model tanıtılacak. Bunların arasında Renault’nun yenilikleri herkese ulaştırma konusundaki kabiliyetini gösteren iki elektrik motorlu araç olan ZOE ve Twizy de var; markanın yeni dizayn yaklaşımının öncüsü olan Yeni Clio; üç yeni Dacia: bir Van ve hobi aracı olan Lodgy MPV. Bu yeni ürünlerin dört yeni motor ve ZOE ve Yeni Clio’da 2012 yılında sunulacak olan dokunmatik, entegre ve bağlantılı bir tablet olan ve inanılmaz fiyatlarla sunulan R-Link’in tanıtımı markalarımızın çekiciliğini daha da artırmaya yardımcı olacak”.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı