Buradasınız
Home > Güncel > Renault Global Kailte Ödülleri’nde Türkiye’ye 2 Ödül

Renault Global Kailte Ödülleri’nde Türkiye’ye 2 Ödül

2006 yılında başlatılan Renault Global Kalite Ödülü yarışması sonunda dağıtılan ödüller  satışta ve satış sonrası hizmetlerde en yüksek hizmet kalitesi sunan Renault yetkili satıcı ve yetkili servislerini ödüllendiriyor. Yarışmada, en çok ilerleme gösterenlere de ayrıca ödül veriliyor.

2010’da 36 ülkenin yetkili satıcılarının katıldığı Renault Global Kalite Ödülü yarışması  ticari şebekenin tamamının  markanın hizmet kalitesini sürekli geliştirme stratejisini benimsemiş olduklarını simgeliyor.  2010 yılı için satış ve satış sonrası hizmetlerde müşteri memnuniyeti konusunda, bu ülkelerde telefonla 300 bini  satış / 900 bin satış sonrası olmak üzere yaklaşık 1,2 milyon  müşteri ile anket yapıldı.  Ödüllendirilen yetkili satıcılar satışta ortalama %94,  satış sonrasında %87 tavsiye edilirlik oranı aldılar.  Bu yarışma bir yıl sonunda ortaya konulan performanslar üzerinden değerlendirildi. Sonuç olarak kazananların yükselme oranı ortalama %16 ile 2009’dan bu yana servis kalitesinde en iyi artış sağlanmış oldu.

2 yıldır arka arkaya KPI kategorisinde en yüksek puanı alan Mardin Yetkili Satıcısı Tuğmaner Otomotiv adına Mahmut Rasim Tuğmaner, KPI Puanı Gelişim Kategorisi’nde ise en iyi performansı gösteren Denizli Yetkili Satıcısı Sadıkoğulları Otomotiv adına Oktay Mersin, Paris’te M. Jérome Stoll ve M. François Ruppli imzalı Ödül Sertifikaları’nı kendilerinden aldılar.

PER4 projesi kapsamında yapılan kalite ölçümlerinde 2007 yılına göre 2010’da yeni araçlarda global olarak (QVN) tavsiye edilme oranı %82,5’ten %88,7’ye, satış sonrası hizmetlerde (QSN) tavsiye edilme oranı ise %71,6’dan %80,3’e yükseldi. Öte yandan son 12 ayda global ortalamaların her ikisinin de üstünde tavsiye edilme oranları yakalayan Renault MAİS, 2011 yılı için QVN’de %93, QSN’de de %83 oranlarını hedefledi. Nisan 2011 sonu itibariyle bu oranlar sırasıyla %91,87 ve %81,9 oldu.

Renault’nun Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Jérôme Stoll kazananları kutladı ve: ‘Sizin katkılarınız sayesinde dünya düzeyinde ölçülen sonuçlar, Renault Mükemmellik Planının (PER 4) başlangıcından bu yana sürekli olarak artış gösterdi. Renault için kalite çok önemli, diğer yandan müşteri memnuniyeti markanın her zaman birinci hedefi olmuştur. Renault bunu taahhüt ediyor.” dedi.

Yeni bir yarışma: ‘Dealer of the year’.

Renault 2011’de Renault Global Quality Awards yarışmasını geliştirerek sadece servis kalitesini değil satış ve satış sonrası performansını da ödüllendirmek istedi.

Renault Global Quality Awards yarışma kıstasları, Renault’nun kalite politikasına uygun olacak ve özellikle müşterilerinin huzur ve güvenliğine katkıda bulunacak şekilde yeniden uyarlandı.

  • Müşteri memnuniyetinin vazgeçilmezlerini sürekli olarak garanti etmek.
  • Müşteri memnuniyetsizlik nedenlerini kesin olarak gidermek.
  • Rekabetçi ve güven veren servis hizmetleri sunmak.

Renault, satış ve satış sonrası danışmanlarının eğitimine ve gelişimine de büyük önem veriyor.

Renault Mükemmellik Planı (PER 4) eğitimi alan 26 bin çalışandan sonra geniş kapsamlı bir davranış eğitim planı uygulamaya konuldu.

  • Standart davranış biçimleri eğitimi için 2 gün eğitim.
  • Müşteriyle olan ilişkide nasıl davranılması gerektiği ve ürün eğitimi
  • Pratik eğitime devam etmek için Serious Game. Bu interaktif oyun müşteri-satıcı ilişkisinin rol oyunu şeklinde simüle edilmesini sağlıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı