Buradasınız
Home > Güncel > Red Bull’dan Çifte Zafer

Red Bull’dan Çifte Zafer

F1 / Formula 1 / Sebastian Vettel / Japonya Grand Prix / Suzuka

Formula 1’de sezonun bitimine üç yarış kala gerçekleşen Japonya Grand Prix’sinde kazanan Red Bull Racing pilotu Sebastian Vettel olurken, takım arkadaşı Mark Webber de ikinci sırada yarışı tamamlamayı başardı.

Yarışa pol pozisyonda başlayan Vettel, iyi bir çıkışla yerini korurkeni yarışın sonuna kadar bu üstünlüğünü sürdürmeyi başardı. Artık sezon sonuna yaklaşıldığı için pilotlar arasındaki çekişme de doruğa tırmanmış durumda. Bu nedenle nefeslerin tutulduğu start anında yaşanan yer kapma mücadelesinde Renault pilotu Kubica, Webber’i geçerek ikinci sıraya yerleşmeyi başardı.

Pilotlar arasındaki çekişme ilk turda beraberinde kazayı de getirince Massa geçirdiği kaza sonucu Japonya’ya erken veda etmek zorunda kaldı. Kazanın ardından güvenlik aracı piste girdi ancak bu sırada sol arka lastiği yerinden çıkan Kubica da yarış dışı kaldı. Bu sayede zirve mücadelesi yine iki Red Bull pilotuna kaldı.

İlk turdan 7. tura kadar pistte kalan güvenlik aracı bu turda pisti terk ettikten sonra gecikmeli de olsa yarış yeniden başladı ve Vettel ile Webber arkalarındaki gruptan iyice kopmaya başladı. Yarış lideri Vettel en hızlı tur zamanlarına imza atarken, üçüncü sıradaki Alonso ile farkı 20 saniyeye kadar açmayı başardı.

23. tura kadar bu şekilde süren yarışta pite giren ilk pilot Lewis Hamilton oldu ve pit stop taktiğiyle takım arkadaşı Button’ı geçerek, dördüncü sıraya yerleşti. Vettel ise 25. turda pit stop yapmayı tercih etti.

Son turlarda Hamilton Alonso’yu geçmeyi denese de şanzıman arızası nedeniyle yavaşlamak zorunda kaldı.

Yarışı kazanan Vettel genel klasmanda 206 puana yükselerek, şampiyonluk yolundaki iddiasını arttırdırken, ikinci olan Webber 220 puanla genel klasman liderliğini sürdürdü.

Üçüncü olan Alonso da 206 puanla şampiyonluk mücadelesine ortak oldu.

[table id=41 /]

[table id=42 /]

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı