Buradasınız
Home > Güncel > Red Bull’dan Çifte Zafer

Red Bull’dan Çifte Zafer

Formula 1’de sezonun 12. yarışı Belçika’nın Spa Pisti’nde gerçekleşirken, zorlu yarışa damgasını vuran Red Bull oldu. Sebastian Vettel ve Mark Webber’in podyumun ilk iki basamağını almasıyla çifte zafer yaşayan Red Bull, markalar klasmanında yerini pekiştirirken, Vettel ise genel klasmanda liderliğini puan farkını açarak sürdürdü.

Toplam 44 turluk yarışa pol pozisyonda başlayan Vettel, bu sezonda yedinci kez kazanırken, takım arkadaşı Webber ile arasındaki puan farkını 92’ye çıkarmayı başardı.

Son yarışlarda Ferrari ve McLaren’in giderek yükselen performansı ve Red Bull’un rakipleri karşısındaki güç kaybı da Belçika Grand Prix’sinde alınan sonuçla durmuş oldu.

Yarış yine McLaren, Ferrari ve Red Bull mücadelesine sahne olurken, üçüncü surayı McLaren’in İngiliz pilotu Jenson Button, dördüncü sırayı ise Ferrari’nin İspanyol pilotu Fernando Alonso aldı.

Zorlu yarışta en büyük sürpriz ise bu sezon başarı gösteremeyen Mercedes GP pilotu Michael Schumacher’in beşinci olmasıydı.

İlginç anlara sahne olan yarışın startıyla birlikte en dikkat çekici olay Toro Rosso pilotu Jaime Algursuari’nin, Renault pilotu Bruno Senna’nın aracına çarpamsı oldu. Bu temasla birlikte Alguersuari ceza alırken, hemen ardından Timo Glock, Force India pilotu Paul di Resta’nın aracına çarptı ve Virgin pilotu Glock da Alguersuari ile aynı cezaya çarptırıldı.

Yarışa en iyi başlayan pilotlar Vettel, Webber ve Alonso oldu. Ancak bu üç pilotun da sıralama turlarında zorladıkları Pirelli lastiklerinin çok aşınmış olması dikkatlerden kaçmadı. FIA sıralama turlarında kullanılan lastiklerin yarış öncesi yenilenmesini yeni kurallarla engellediği için lastik stratejisi büyük önem taşıyor.

Yarışın ilk pit stop yapan ismi lastik değişimine mecbur kalan Weber oldu. Webber üçüncü turda pit noktasına giderken, sadece iki tur sonra Vettel de takım arkadaşı gibi pit stop yaptı. Bu arada yarış liderliğini Rosberg ele geçirdi ve bu üstünlüğünü sekizinci turdaki pit stopa kadar sürdürdü.

Kötü bir başlangıç yapmasına rağmen 10. tura kadar idare eden Hamilton, rakiplerinin erken pit stop yapmak zorunda kalmalarıyla avantaj yakaladı.

Bu turdan sonra Alonso ve Hamilton arasında yenilenmiş lastiklerle birlikte kelimenin tam anlamıyla lastik lastiğe mücadele başladı. Alonso’yu geçmeye çalışan Hamilton’ın hemen ardında öndeki ikiliyi sıkıştıran Massa da çok geçmeden mücadeleye katıldı ve bu anlarda nefesler tutuldu.

Vettel liderliği tekrar ele geçirdi ancak 13. turda güvenlik aracının piste girmesinin ardından yeniden pit stop yaptı. Vettel’i sırasıyla Hamilton, Rosberg, Webber ve  Kobayashi izledi. Bu andan sonra Hamilton ve Kobyashi arasındaki mücadelede iki pilot da birbirine çok yaklaşınca kaza kaçınılmaz oldu ve Hamilton’ın sol arka lastiği ile Kobayashi’nin aracının sağ ön tarafı temas etti. Bu temasla birlikte Hamilton spin atarak bariyerlere çarpınca güvenlik aracı piste girdi. Yaşanan kazanın ardından Hamilton yarışa devam edemedi.

Bu anda ise Sutil, Barrichello, Schumacher, Button, Ricciardo, Trulli ve D’Ambrosio pite giren pilotlar oldular. 17. turda Vettel öne geçerken, Alonso ikinci, Webber üçüncü, Rosberg dördüncü ve Massa beşinci sıraya yerleşti.

Vettel liderliği ele geçirir geçirmez en hızlı tur zamanlarına imza atamya başladı ve Alonso ile farkı giderek açtı. Webber ise 37. turda DRS’nin yardımıyla Alonso’yu geçerek, ikinci sıraya yerleşmeyi başardı. Webber ile Alonso arasındaki fark 42. turda 6.8 saniyeye kadar açıldı.

Son turlarda Rosberg yakıt sorunu yaşamaya başlayınca beşinci sırayı takım arkadaşı Michael Schumacher aldı. Bu anlarda Kobayashi ile çarpışan Baricchello ise pit stop yapmak zorunda kalınca 16.’lıkla yetinmek zorunda kaldı.

Elde edilen sonuçla Red Bull pilotlar hem yarışın ilk iki sırasına hem de genel klasmandaki ilk iki sıraya isimlerini yazdırdılar.

[table id=116 /]

[table id=117 /]

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı