Buradasınız
Home > Güncel > Red Bull’dan Çifte Zafer

Red Bull’dan Çifte Zafer

Dünyanın en önemli motorsporları organizasyonu olarak gösterilen Formula 1’de sezonun dördüncü yarışı İstanbul Park’ta gerçekleşirken, kazaların ve lastik stratejilerinin damgasını vurduğu yarışta kazanan isim Red Bull’un Alman pilotu Sebastian Vettel oldu.

Antrenman ve sıralama turlarının yapıldığı önceki günlerdeki yağış yerine sıcak ve güneşli bir havada gerçekleşen yarışa ilk cepte başlayan Vettel, 58 turdan oluşan yarış boyunca üstünlüğünü korumayı başardı ve damalı bayrağı ilk gören pilot oldu. Start anında geç kalan diğer Red Bull pilotu Mark Webber ise Mercedes GP takımından Nico Rosberg’e ilk turda geçilerek üçüncüşüğe düşmesine rağmen, 6. turda yaptığı atakla ikinciliği yeniden ele geçirdi.

Pilotların birbirlerine lastik lastiğe temasa kadar yakınlaştığı müthiş bir çelişmeye sahne olan yarışta tüm pilotlar yumuşak lastik tercihiyle yarışa başladı ancak daha sonra erken yapılan pit stoplar ile sert lastiklere dönüş yapıldı.

Yarışa en iyi başlayan pilotlardan biri ise Ferrari pilotu Fernando Alonso oldu. Alonso 5. sırada başladığı yarışın 7. turunda üçüncü ve 30. turda ise ikinci sırayı almayı başardı. Bu turdan sonra sürekli olarak Vettel arayı açarken, Webber ile Alonso arasında ikincilik için büyük bir rekabet yaşanmaya başladı. Özellikle düzlüklerde DRS sistemini doğru zamanda kullanabilen pilotların yaptıkları ataklar yarışın sıralamasını sürekli değiştirirken, Webber doğru zamanda yaptığı hamleyle 51. turda ikinci sırayı tekrar ele geçirdi ve yarışı da ikinci sırada tamamlamayı başardı.

Alonso’nun üçüncü olduğu yarışta Ferrari takımı Alonso ile birlikte bu sezon ilk kez podyuma çıkmayı başardı.

Yarışın belki de en şanssız ismi ise Mercedes GP’nin efsane pilotu Michael Schumacher oldu. Schumi daha ikinci turda Renault pilotu Vitali Petrov’un temasıyla ön kanadını kaybetti ve pit stop yapmak zorunda kaldı. 8. sırada yarışa başlayan Schumi yaptığı pit stop ile 19. sıraya kadar gerilerken, yarışı 12. sırada tamamlayabildi.

İlk turda Perez de ön kanadını kaybettiği için pit noktasına giderken, takımların stratejik pit stop hamleleri 10. turda başladı ve yarış boyunca pilotlar üç ve dört kez pit stop yaptılar.

Virgin pilotu Timo Glock’un şanzıman arızası nedeniyle start alamadığı yarışın 46. turunda Paul di Resta spin atarak pistten çıktı ve yarışa geri dönemedi.

Günün en etkileyici pilotları ise Sauber’in Japon pilotu Kaumi Kobayashi ve Toro Rosso pilotu Sebastien Buemi oldu. Kobayashi 23. sırada start aldığı yarışta bir ara 8. sıraya kadar yükseldi ancak yarışı 10. sırada tamamlayabildi. Buemi ise 16. sırada start aldığı yarışta 9. olmayı başardı.

Elde edilen sonuçların ardından Türkiye Grand Priz’sinde ilk kez birinci olan Vettel puanını 93’e çıkartırken, Webber ikinci ve Alonso ise üçüncü oldu.

[table id=75 /]

[table id=76 /]

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı