Buradasınız
Home > Güncel > Q50’nin Kozu Mercedes’in Dizel Motoru Olacak

Q50’nin Kozu Mercedes’in Dizel Motoru Olacak

INFINITI Q50

Infiniti’nin 83. Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilediği Q50 modelinin Avrupa yollarına Mercedes-Benz patentli 2.2 litrelik dizel motor seçeneğiyle çıkacağı duyuruldu.

Infiniti’den yapılan açıklamada 115 g/km emisyon salımı oranı ve fabrika verilerine göre 100 kiloetrede ortalama 4.4 litre yakıt tüketimi değerine sahip dört silindirli dizel motorlu Q50’nin Avrupa’da satışına bu yılın sonbaharında başlanması hedefleniyor.

Yeni bir sınıfta ve markanın rekabet gücünü arttırmak için pazara sunulacak Q50, BMW 3 Serisi’nin karşısına konumlanacak ve Infiniti’nin ilk dört silindirli dizel motor kullanılan modeli olacak.

Nissan Başkan Yardımcısı Andy Palmer’in Salı günü yaptığı açıklamaya göre Infiniti Mercedes-Benz’den sadece 2.2 litrelik dizel motoru değil, aynı zamanda V6 dizel motoru da alacak.

Q50 hibrid motor seçeneğine de sahip olacak. 302 HP gücündeki 3.5 litrelik benzinli motor ve elektrik piliyle  satışa sunulacak Q50 Hybrid’in emisyon değeri 145 g/km, 100 kilometrede ortalama yakıt tüketimi ise fabrika verilerine göre 6.6 kilometre olarak gerçekleşiyor.

Infiniti Q50’nin ardından premium kompakt hatchback sınıfında Q30 modeliyle de yollara çıkmayı planlıyor. Q30 Avrupa’da 2015 yılında tanıtılacak ve Mercedes A Serisi’nin platformunu paylaşacak. Model Nissan’ın İngiltere Sunderland’daki fabrikasında üretilecek.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı