Buradasınız
Home > Güncel > Proton’dan Tek Şarjla 1000 Km

Proton’dan Tek Şarjla 1000 Km

Proton elektrikli araçları LOTUS ve Samsung şirketlerinin iş ortaklığıyla 2011 yılı itibariyle geliştirilmeye başlandı. Malezya üretim tesislerinde testleri tamamlanan ve pilot bölgeler seçilip devlet kurumlarında denenen iki yeni model seri üretime geçirilme aşamasında.

LOTUS ve Samsung, Proton’ un EXORA ve SAGAmodellerine ileri düzey mühendislik uygulamaları ekleyerek elektrikli araç pazarında en uzun menzile sahip iki araç ortaya çıkardılar. Exora REEV ve Saga EV adı verilen bu iki yeni elektrikli otomobilde alışılagelmiş hibrid araçlardan farklı olarak 400 cc gücünde lityum iyon pilleri besleyen bir jeneratör bulunuyor. Otomobil hareket halindeyken bile mevcut pilleri şarj eden jeneratör aracın daha uzun menzile ulaşmasını sağlayabiliyor.

Geleneksek bir priz üzerinden şarj edilebilir 15 kwh lityum iyon polimer pillere sahip araçlardan Saga EV 110 km/h maksimum hıza 12 saniye içinde ulaşabiliyor. Exora REEV ise en fazla 140 km/h hıza çıkabiliyor.

Exora REEV MPV sınıfında full şarjla 1000 km menzile sahip tek araç olma özelliğine sahip. Proton’un elektrikli iki yeni modelinde de hızlı şarj özelliği mevcut ve hızlı şarj süreleri rakiplerine göre de oldukça kısa.

Proton 2012 yılının 2. yarısında Exora modelini Türkiye pazarında satışa sunacak.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı