Buradasınız
Home > Güncel > Porsche 911 GT3 RS Nürburgring’te rekor kırdı

Porsche 911 GT3 RS Nürburgring’te rekor kırdı

Porsche 911 GT3 RS "Yeşil Cehennemi’ 7 dakikanın altında geçti

CARMEDYA.COM- Otomobil üreticilerinin test merkezi konumuna gelen ve en hızlı tur zamanını için mücadele ettikleri Nürburgring’den Porsche 911 GT3 RS geçti.

Piste  Porsche 911 GT3 RS’nin yol kullanımı için onaylanmış versiyonuyla çıkan Porsche pilotu Kévin Estre, pistin 22.8 km’lik Nordschleife bölümünü 7 dakikanın altında tamamladı. 520 hp gücündeki GT3 RS ile 6:56.4’lük tur zamanına imza atan sürücünün tur süresi, rekor sahibi olan bir önceki GT3 RS modelini 24 saniyeyle geçti.

Üçüncü Seri Üretim Spor Otomobili

918 Spyder ve 911 GT2 RS modellerinden sonra GT3 RS ile “Yeşil Cehennem” olarak bilinen zorlu pistte 7 dakikanın altında tur süresine sahip olan üçüncü seri üretim spor otomobili unvanına sahip oldu.

Porsche’nin Motor Sporları ve GT Otomobiller Departmanı Başkan Yardımcısı Frank Steffen Walliser, “911 GT3 R yarış otomobili gibi motor sporu modellerinden pek çok yenilikçi fikir bu otomobile aktarıldı. GT Modelleri için izlediğimiz felsefe şu şekilde: Yüksek teknoloji hem baş döndürücü hem de ulaşılabilir olmalı. Bu noktada Nordschleife fikirlerimizi test edebileceğimiz en zorlu pist” olduğunu söyledi.

Porsche’nin GT Model Grubu Direktörü Andreas Preuninger ise “Saniyenin onda biri kadar bir farkla iki sürücünün de dört turdaki toplam süresi yedi dakikanın altındaydı. Bu sonuçlar GT3 RS’nin hem muazzam gücünü hem de sınırları aşan sürüş dinamiklerini ortaya koymaya yetiyor.  Sürüş sistemlerindeki mükemmel uyum, sahip olduğu mütevazi motor gücüne rağmen otomobile sınırları zorlayan bir dinamiklik kazandırıyor. Bir sürücü için otomobilin tüm parçalarının tek bir vücut gibi hareket etmesi önemlidir. İşte GT3 RS de eşsiz gücünü tam olarak buradan alıyor. Beni en çok sevindirense Lars ve Kévin’in otomobili sürerken inanılmaz keyif almalarıydı.” diye konuştu.

520 HP Gücünde 4 litrelik Motor

Güçlü şasi ile 383-kW (520 hp) gücünde dört litrelik motora sahip 911 GT3 RS, lansmanını  Cenevre Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirdi. Sıfırdan 100 km/s hıza 3,2 saniyede ulaşan bu yüksek performanslı spor otomobilin azami hızı ise 312 km/s.

Benzer yazılar

Yukarı