Buradasınız
Home > Güncel > Pirelli’nin Yeni Lastiği İspanya’da Piste Çıkıyor

Pirelli’nin Yeni Lastiği İspanya’da Piste Çıkıyor

İzmit’te ürettiği F1 PZero lastikleriyle Formula 1’e 2011–2013 yılları arasında resmi lastik tedarikçisi olarak destek veren Pirelli, sezonun 5. yarışı olan İspanya Grand Prix’i için hazırlıklarını tamamladı. Pirelli, daha önce İstanbul’da test ettiği yeni sert lastiğini ilk kez İspanya Grand Prix’sinde görücüye çıkartacak.

İspanya Grand Prix’si Barselona yakınlarında bulunan Katalunya pistinde gerçekleştiriliyor. Formula 1’in İstanbul Park’tan sonraki en heyecan verici pistlerinden biri olan Katalunya pisti keskin virajları ve yüksek hızlara çıkılan düzlükleriyle dikkat çekiyor. Var olan 16 virajın büyük bölümünün sağ yönünde olması göz önüne alındığında 4.655 metre uzunluğa sahip olan Katalunya pisti özellikle sol ön lastik üzerinde ciddi bir baskı uyguluyor. 1991 yılından bu yana İspanya GP’sine ev sahipliği yapan Katalunya pisti, en çok pitstopu 59 pistop ile 1995 yılında görmüştü. Pirelli motorsporları ekipleri ve Formula 1 takımları sezon öncesinde gerçekleştirilen özel ve resmi testler sayesinde ciddi bir veri tabanına sahipler. Ancak testlerin gerçekleştirildiği Mart ayı öncesindeki dönemde hava şartları ve test yüzeyi çok daha soğuktu. Oysa 20–22 Mayıs hafta sonunda gerçekleştirilecek İspanya GP’sinde hava ve pist yüzeyinin çok daha sıcak olması bekleniyor.

İspanya Grand Prix’sini ayrıcalıklı kılan bir başka özellik ise Pirelli’nin daha önce İstanbul Park’ta test ettiği yeni sert lastiğini ilk kez İspanya’da görücüye çıkartacak olması. Gümüş renkli yeni F1 PZero daha az aşınma özelliği ve daha dayanıklı yapısıyla dikkat çekiyor. Yeni sert lastik ile yumuşak arasındaki büyük fark takımlara çok daha yaratıcı stratejiler uygulama fırsatı sunacak ve haftasonundaki yarışa farklı bir heyecan katacak. Böylece, bugüne kadar tüm yarışlarda kullanıma sunulan sarı renkli yumuşak lastiklerin yanı sıra İspanya GP’sinde yeni gümüş renkli sert lastikler de görücüye çıkmış olacak.

Pirelli Motorsporları Direktörü Paul Hembery “Sezon öncesinde de ifade etiğimiz gibi sezon süresince PZero’nun yeni versiyonlarını geliştirip takımların kullanımına sunacağız. İspanya GP’si bu noktada bir ilk olacak. Daha önce birçok kez test ettiğimiz yeni sert lastiklerimiz daha önceki sert lastikle karşılaştırıldığında daha dayanıklı yapısı gereği takımlara daha yaratıcı stratejiler izleme imkanı tanıyacak. Yapmış olduğumuz testlere göre takımların 3 pitstop stratejisiyle mücadele edeceklerini öngörüyoruz. İstanbul Park’a oranla pit alanına giriş-çıkış noktasının daha uzun olduğu da göz önüne alındığında strateji çok daha fazla önem kazanıyor” diyerek yeni sert lastiklerin özelliklerinin altını çiziyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı