Buradasınız
Home > Güncel > Pirelli’nin Yeni F1 Lastiği Monako’yu Bekliyor

Pirelli’nin Yeni F1 Lastiği Monako’yu Bekliyor

Pirelli’nin ilk kez İspanya GP’sinde kullanıma sunduğu yeni sert lastiğin ardından 27–29 Mayıs 2011 tarihleri arasında koşulacak olan Monako GP’sinde kırmızı renkli süper yumuşak lastik sahneye çıkmaya hazırlanıyor.

Çok kısa ısınma süresi

Pirelli’nin yeni kırmızı renkli süper yumuşak lastiği üstün özellikleriyle dikkat çekiyor. Opsiyon lastik olarak pilotların kullanımına sunulacak olan kırmızı renkli yeni süper yumuşak lastik 5 adet Grand Prix’nin ardından temel lastik olarak kullanıma sunulacak. Diğer PZero lastikleri gibi üstün performansıyla dikkat çeken kırmızı renkli yeni süper yumuşak lastik kısa ısınma süresiyle öne çıkıyor. Bu ise ilk kullanım anından itibaren maksimum performans anlamına geliyor. Son derece yumuşak yapısı nedeniyle dolu depo ile, ki bu da 200 litre yakıt anlamına geliyor, yaklaşık 10 turluk bir kullanım ömrü sunuyor.

Formula 1’in en heyecan verici pistlerinden biri olan ve Monako caddelerinde koşulan Monako GP’si kısıtlı geçiş noktasıyla ünlenmiş bir yarış. Bu ise sıralama turlarında elde edilecek olan derecenin önemini arttırıyor. Geçişi zorlaştıran pist koşulları kadar değişken hava koşulları da Monako GP’sini özel kılıyor. Monako GP’sini geçmiş yıllarda birçok sürpriz isim kazandı. Bu açıdan bakıldığında Monako beraberinde sürprizleri getiren bir yarış olarak da önem kazanıyor. Pirelli’nin sunmuş olduğu lastiklerle takımların farklı stratejiler uygulayabiliyor olmasıyla sürpriz olasılığı daha da artıyor. Yapı itibariyle bol virajlardan ve keskin dönemeçlerden oluşan Monako GP’sinin en çok yarış kazanan ismi, ilk Grand Prix’ine Pirelli ile başlayan ve Monko’da 6 zafer elde eden efsane pilot Ayrton Senna. Monako’da en çok yarış kazanan takım ise 15 galibiyetle McLaren. Yine Monako GP’si Formula 1 tarihinin en az pitstop yapılan Grand Prix’si olarak da tarihe geçmiş durumda. 1992 sezonunda tüm yarış boyunca yapılan iki pitstoptan ilkini 17. turda Benetton-Ford adına yarışan Martin Brundle ve ikincisini ise 71. turda Williams-Renault adına yarışan Nigel Mansell gerçekleştirmişti.

Pirelli Motorsporları Direktörü Paul Hembery “Geçişe pek izin vermeyen karakteristiği ile öne çıkan Monako GP’si sezonun en heyecan verici yarışlarından biri. Bizim için ayrı bir öneme sahip olan Monako GP’sinde kırmızı renkli yeni süper yumuşak lastiğimizin ilk kez görev yapacak olması bizleri daha da heyecanlandırıyor. Kırmızı renkli yeni lastiğimizi kısa sürede en etkin performansı sunacak şekilde geliştirdik. Bu noktada takımların strateji tercihleri önem kazanıyor. Doğru strateji zaferi beraberinde getirecektir” diyerek yeni lastiğin strateji tercihindeki önemine dikkat çekerken, Team Lotus pilotu Jarno Trulli “Monako çok özel bir deneyim, ayrıca tüm sezonun en heyecan verici pistlerinden biri. Tüm pilotlar Monako’da kazanmayı hayal eder. Kendimi 2004’teki zaferimle dünyanın şanslı pilotlarından biri olarak görüyorum. Monako öylesine büyük bir baskıya neden oluyor ki, pilot olarak yarışa ve piste tam anlamıyla konsantre olmakta zorlanıyorsunuz. Önceki yarışlar lastik ve stratejinin önemini gösterdi. Özellikle Monako’da aerodinamik performanstan çok lastiklerin performansı ön plana çıkacaktır” dedi.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı