Buradasınız
Home > Güncel > Pirelli’den Yeni Performans Lastiği: P Zero Silver

Pirelli’den Yeni Performans Lastiği: P Zero Silver

Formula 1’den elde ettiği bilgi birikimi ve deneyimi ultra yüksek performanslı yol lastiklerine aktaran Pirelli,  sınırlı sayıda üretilecek olan P Zero Silver lastiklerini yollarla buluşturuyor.

Pirelli’nin ultra yüksek performans serisinin en yeni üyesi olan P Zero Silver tüm teknolojik altyapısını Formula 1 lastikleriyle paylaşıyor. Formula 1’den elde edilen bilgi birikimi ve deneyimden hareketle ana hatları şekillendirilen lastik, matematiksel modellerin yardımıyla yol kullanımı için optimize ediliyor. Pirelli, bu süreç sayesinde sadece birkaç ay içinde şampiyonadaki 20 parkurun tamamına uyumlu ve laboratuvar ortamında gerçek kullanım koşullarını yeniden yaratarak her türlü hava ve yol şartlarına uygun Formula 1 lastiklerini geliştirdi. Bu metodu yeni P Zero Silver yol lastiklerine uygulayan Pirelli araştırmacıları, üst segmentte yer alan ultra yüksek performans odaklı coupe ve spor sedanların gereksinimlerine cevap verebilecek bir lastik geliştirmeyi başardı.

P Zero Silver’in Formula 1 lastikleriyle bir başka ortak noktası da lastik bileşenlerinin geliştirilmesinde ve üretilmesinde kullanılan teknoloji ve yapım süreci. Yeni lastik, Pirelli’nin geliştirdiği ve yapım aşamasında maksimum kalite ve hassasiyeti garanti eden robot sistem olan Mirs teknolojisinin evrimiyle üretilecek. P Zero Silver’in bütün üretim süreci, Formula 1 lastiklerinin tüm bileşenlerinin üretildiği Settimo Torinese teknoloji ve sanayi merkezinde gerçekleşecek.

Formula 1’deki P Zero Silver adı, dayanıklılığı yüksek verimle bağdaştıran sert bileşenli bir lastiğe işaret ediyor. Benzer bir biçimde P Zero Silver yol lastiği, daha sert bileşenlerin özelliklerini daha yumuşak olanlarla bir araya getiren yenilikçi bir çözüm sunuyor ve aynı zamanda yüksek performans, güvenlik ve daha fazla dayanıklılık sunuyor. Bu da Pirelli’nin yenilikçi ürünler konusundaki öncü konumunu perçinliyor. Bu açıdan P Zero Silver, viraja girişte hassasiyeti ve P Zero serisinin özelliği olan kısa fren mesafesini garanti ederken aynı kategorideki diğer lastiklere kıyasla daha fazla dayanıklılık sunuyor. Çevreye önemli bir katkıda bulunan PZero Silver; yapısı, bileşenleri ve sırt deseniyle yuvarlanma direncini azaltacak ve böylece daha düşük yakıt tüketimi sağlama ve zararlı emisyonları azaltma gibi avantajlar sağlayacak biçimde tasarlandı.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı