Buradasınız
Home > Güncel > Pirelli’den Yeni Lastik: Cinturato P1

Pirelli’den Yeni Lastik: Cinturato P1

Pirelli’nin “Çevre Dostu” ürün stratejisini temsil eden Cinturato ailesinin yeni üyesi Cinturato P1 Türkiye’de satışa sunuldu.

Pirelli’nin küçük ve orta sınıf araçlar için geliştirdiği yeni modeli Cinturato P1 14, 15 ve 16 inç olmak üzere farklı ölçülerde üretilmesinin yanı sıra T’den V’ye kadar farklı hız endeksleriyle üretiliyor ve BMW tarafından orijinal ekipman olarak seçilmiş durumda.

Yeni Cinturato P1 geliştirilirken Cinturato P7’nin teknolojik standartlarından yararlanılmış. Cinturato P1’in DNA’sında Cinturato ailesinin ve SUV ile Crossover segmenti için geliştirilen Scorpion Verde ile PZero ailesinin özellikleri bir araya getirilmiş durumda. Cinturato P1, Formula 1 lastiklerinin geliştirilmesinde de önemli bir rol üstlenen Pirelli’nin Milano’daki Ar-Ge merkezinde geliştirildi.

Cinturato P1 yapılan ilk testlerde yakıt ekonomisi ve ses düzeyi gibi iki önemli kriterde son derece başarılı sonuçlar ortaya koydu. Yüzde 15 kadar daha hafif yapısı ve kullanılan yenilikçi teknolojiler sayesinde Cinturato P1 yüzde 25 daha düşük yuvarlanma direnci ortaya koyuyor. Sürüş konforuna da önemli katkılar sağlayan Cinturato P1 1,5 dB daha az harici gürültü ve 1,0 dB daha az dahili gürültü açığa çıkarıyor. Çevreci özellikleriyle öne çıkmasının yanı sıra Cinturato P1 belirli ölçülerde RUN FLAT teknolojisini de sunuyor.

Cinturato P1 ıslak ve kuru zeminde optimum performans sunuyor. Kuru zeminde 100 km/s hızda Cinturato P1’in fren mesafesi Cinturato P4’e göre yüzde 4, ıslak zeminde 80 km/s hızda ise yüzde 3 daha kısa.

Lastik deseninin yere teması açısından çok büyük öneme sahip olan “pitched shape” teknolojisi sayesinde Cinturato P1’de kabin içi gürültü Cinturato P4’e oranla yüzde 30 oranında yani 1 dB azalmış durumda.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı