Buradasınız
Home > Güncel > Pirelli’den Çevre Atağı

Pirelli’den Çevre Atağı

Pirelli, lastik üretimi ve kullanımı esnasında ortaya çıkan ve çevreye zarar veren maddeleri minimum düzeye indirmeyi amaçlayan bir anlaşmaya imza attı. Pirelli COO’su Francesco Gori, Pirelli Başkanı Marco Tronchetti Provera, Sanayi ve Girişimcilik Sorumlusu Antonio Tajani, Dünya Sürdürülebilir Gelişme İşletme Konseyi (WBCSD) Başkanı Peter Bakker gibi isimlerin katılımıyla “Sürdürülebilirliğin Yürütülmesi: Geleceğe Giden Güvenli Yol” başlıklı uluslararası bir konferans gerçekleştirildi. Konferansta Bakan Corrado Clini ve Pirelli Başkanı Marco Tronchetti Provera tarafından imzalanan anlaşmayla Pirelli, lastiklerin çevreye verildiği zararı azaltan ve tüketici güvenliğini ön planda tutan üretim sistemlerinin geliştirilmesinde söz sahibi olacak.

Anlaşmaya göre, Pirelli lastiğin ömrüne göre karbon ayak izini hesaplayacak ve sera gazları emisyonlarını azaltmak için çalışmalar yapacak. Bugüne kadar yapılan çalışmalarla 2011 yılında enerji tüketimini 2010 yılına göre %6 oranında, özel su tüketimini ise %20 oranında azalmasını sağlayan Pirelli’nin aldığı tedbirler sonucunda 2009’dan bu yana 2 milyon metreküpten daha az su kullanılırken, CO2 emisyonları 2009’la kıyaslandığında %5 azaldı. Daha güvenli ve çevre dostu bir sürüş için her yıl premium segment gelirlerinin %7’sini Ar-Ge’ye ayıran Pirelli, 2015 yılında CO2 emisyonlarının %15 su tüketiminin ise %50 oranında azaltılmasını hedefliyor.

Pirelli Başkanı Marco Tronchetti Provera sürdürülebilirlikle ilgili olarak; “Bugün sürdürebilirlik politikası bize yaşam kalitemizi iyileştirme olanağı tanıyan teknolojiler sunuyor. Eski Avrupa’nın üretim maliyetleri ve iç talep ile gelişmekte olan ülkelerle rekabet etmesi mümkün değil. Fakat geleceğimizi garanti edecek olan ve sürdürebilir bir büyüme için yapılması gereken ilk şey sanayi modellerimizin geliştirilmesidir.” dedi.

Pirelli için büyüme, çevrenin korunması ve daha güvenli ürünlerin geliştirilmesinde tüketicilerine karşı sorumluluk anlamına geliyor.

Lastik ve yol güvenliğinde “Yeşil Performans”

Performans ve sürüş keyfi gibi konulardan ödün vermeden zararlı emisyonların azaltılmasını kendine ilke edinen Pirelli, “Yeşil Performans” stratejisine paralel olarak; performansı arttıran, fren mesafesini kısaltan, yağmurlu havalarda tutunma ve kavrama kabiliyetini iyileştiren, yuvarlanma direncini azaltan ve ağırlığı daha düşük lastikler üretiyor. SUV (4×4) araçları için geliştirilen ilk çevre dostu yüksek performanslı lastiği Scorpion Verde’den küçük ve orta büyüklükte araçlar için üretilen Cinturato P1’e, Formula 1’de türetilen ultra yüksek performanslı PZero Silver’a ve son test aşamasında olan Cyber Tyre’a kadar tüm bu ürünler; sürücülere güvenli ve konforlu bir sürüş sunuyor. Pirelli gerçekleştirdiği çalışmalarla Yedek Parça ve Lastik sektöründe ardı ardına beş yıl boyunca Dünya ve Avrupa Dow Jones Sürdürebilirlik Endekslerinde liderliğini sürdürüyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    One thought on “Pirelli’den Çevre Atağı

    Comments are closed.

    Yukarı