Buradasınız
Home > Güncel > Pirelli Yeni F1 Lastiklerini Tanıttı

Pirelli Yeni F1 Lastiklerini Tanıttı

Pirelli, 7 Şubat 2011 tarihinde Jerez’de gerçekleştirilecek olan ilk resmi test öncesinde Dünya Formula 1 Şampiyonası 2012 sezonunda kullanılacak olan ve İzmit’teki Türk Pirelli fabrikasında üretilen lastikleri Abu Dhabi’deki Yas Marina Pisti’nde tanıttı. Pirelli Grubu Başkan ve CEO’su Marco Tronchetti Provera, Pirelli Motorsporları Direktörü Paul Hembery ve Pirelli R&D Direktörü Maurizio Boiocchi’nin tanıtımını gerçekleştirdikleri yeni F1 lastikleri ile 2011 sezonunda elde edilen heyecan fırtınasının daha da artması hedefleniyor. Bu nedenle Pirelli mühendisleri yeni lastikleri geliştirirken; daha dengeli ve daha iyi yol tutuş özelliklerine sahip, daha yumuşak bileşenli ve çok daha rekabetçi lastikler üzerinde yoğunlaştı. Lastik yanaklarındaki renkler de daha iyi görünürlük sağlaması açısından büyütüldü.

Pirelli’nin Formula 1’in resmi lastik tedarikçisi seçilmesiyle birlikte 2011 sezonunda lastik seçimi ve pitstop stratejileri ile F1 yarışlarına ayrı bir heyecan getirerek dikkatleri üzerine çekmişti. Yeni sezon için hazırlanan lastiklerle Pirelli’nin hedefi ise çok daha heyecan dolu bir sezonu izleyicilerin beğenisine sunmak. 2012 sezonun kurallarına uygun olarak geliştirilen dört tip P Zero ve iki tip Cinturato F1 lastikleri 2012 takviminde yer alan 20 pistin her birinde de en etkin performansı sunmak üzere geliştirildi. Geçtiğimiz sezon her bir hamurla diğeri arasında tur başına yaklaşık 1,2 ile 1,8 saniye arasında tur zamanı farkı vardı. Bu sene hedef tur zaman farkını 1 saniye civarına indirmek.

Pirelli’nin Ar-Ge ekibi 2011 lastiklerinden elde ettikleri verileri değerlendirerek geliştirdikleri yeni lastikleri 2011 sezonunda koşulan Sepang, Montreal, Silverstone, Nurburgring Abu Dhabi ve Interlagos yarışlarının serbest antrenmanlarında deneme fırsatı bulmuştu. Pirelli bunun dışında yeni lastiklerle İstanbul, Barcelona, Jerez ve Monza’da 9.000 km’lik özel testler de gerçekleştirdi.

Cinturato tekrar Formula 1’de

2011 sezonunda olduğu gibi 2012 sezonunda da yine altı farklı tip F1 lastiği takımların ve pilotların kullanımına sunulacak. Ancak geçen seneden farklı olarak 2012 sezonunda F1 P Zero’ya ek olarak çevre dostu Cinturato lastikleri Formula 1 pistlerindeki yerini alacak.  Böylece ilk kez 1951 yılında Formula 1’de yer alan Cinturato tekrar pistlere dönüyor.

2011 sezonunda olduğu gibi süper yumuşak, yumuşak, orta ve sert olmak üzere dört farklı tip F1 P Zero lastiklerini takımların kullanımına sunan Pirelli, geçiş lastiği olarak da Cinturato Green (yeşil) ve yağmur lastiği olarak ise Cinturato Blue (mavi) F1 lastiklerini 2012 sezonunda kullanıma sunacak.

İzmir’de üretilip dünyaya gönderiliyor

Pirelli’nin Formula 1 dahil tüm motorsporları aktivitelerine yönelik lastikleri İzmit’te bulunan Türk Pirelli fabrikasında üretiliyor. 2007 yılında açılan Türk Pirelli Motorsporları bölümü Formula 1, GP2, GP3, çeşitli ralli organizasyonları, Ferrari Challenge, Lamborghini Super Trofeo, ve Trofeo Maserati olmak üzere dünyanın en önemli motorsporları aktivitelerine 2012 yılında yaklaşık 200.000 adet yarış lastiği üretip dünyanın farklı noktalarına sevk edecek. 15.000 m2 alana sahip ve 140 kişilik uzman bir ekipten oluşan İzmit Fabrikası motorsporları bölümü 2012 sezonu için toplamda 45.000 adet Formula 1 lastiği üretecek.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı