Buradasınız
Home > Güncel > Pirelli Sıcak Pist Sınavında

Pirelli Sıcak Pist Sınavında

İzmit’te ürettiği F1 PZero lastikleriyle 2011 – 2013 yılları arasında Formula 1 Dünya Şampiyonası’na lastik sağlayan Pirelli, geride bıraktığı 10 yarışın ardından Macaristan GP’sine hazır. Silverstone ve Nürburgring’deki soğuk pist yarışlarından sonra, yılın bu zamanında sıcak hava karakterine sahip, Budapeşte’nin kırsal bölümünde konumlanan dar ve keskin virajlarıyla ön plana çıkan Macaristan GP’sine sarı renkli yumuşak ve kırmızı renkli süper yumuşak lastikleriyle çıkacak. Kırmızı renkli süper yumuşak PZero’ların sıcak havadaki ilk pist mücadelesi olma özelliğini taşıyacak Macaristan GP’sinde, geçiş imkanı tanımayan dar ve virajlı yollarıyla takımların galip gelme mücadelesinde lastik stratejileri etkili olacak. 29 – 31 Temmuz 2011 hafta sonunda Hungaroring pistinde gerçekleşecek olan Macaristan Grand Prix’si Pazar günü Türkiye saati ile 14:55’de koşulacak.

Hungaroring pisti 1986 yılında sadece sekiz aylık bir çalışma sonucunda Doğu Avrupa’nın ilk Grand Prix’i olarak inşa edildi. İnşa edildiği günden bu güne kadar Grand Prix’ler dışında diğer yarış etkinliklerine çok az ev sahipliği yaptı. Ancak yinede popülerliğinden bir şey kaybetmeyen Hungaroring pisti, tozlu, kaygan ve yağışlı günlerde çamurlanan yapısıyla motorsporları tutkunlarına heyecanlı bir yarış vaat ediyor. Monte Carlo pistine benzeyen fakat ortalama hızın daha düşük olduğu Hungaroring pistinde keskin ve dar 16 viraj bulunuyor. Yumuşak Pirelli PZero lastikleri için ideal bir pist olan Macaristan GP’si aynı zamanda kırmızı renkli süper yumuşak lastiklerin ilk sıcak pist performansına tanıklık edecek.

Pirelli, yol tutuşun büyük önem taşıdığı Macaristan GP’sinde sarı renkli yumuşak PZero’ları ve kırmızı renkli süper yumuşak PZero’ları takımların kullanımına sunacak. Yarış gününe kadar yağış beklenen Hungaroring pistinde yarış günü havanın 26-27 derecede olması bekleniyor. Bu bağlamda yumuşak lastikleri daha uzun süre muhafaza eden pilotlar yarışı kazanmada büyük avantaj elde edecek. Yenilenen Hungaroring pisti, Monaco GP’sinde olduğu gibi sürücülerin birbirini geçmesi oldukça zor. Bu nedenle üst sıralarda yer almak isteyen takımların iyi lastik kullanım stratejisi belirlemesi gerekiyor.

Pistin bulunduğu arazinin doğal bir kase şeklinde olması sebebiyle pistin %80’ini Formula 1 severler çıplak gözle izleyebiliyor. Yüzeyindeki zemin yükseklik farkından dolayı limitlerin zorlanacağı Macaristan GP’sinde takımların antreman yapabilmeleri için ekstra lastik tahsis edilmeyecek ve her takım tüm hafta sonunu 11 set Pirelli PZero ile tamamlamak zorunda kalacak.

Pirelli Motorsporları Direktörü Paul Hembery, Pirelli’nin bu pistte ilk olarak geçtiğimiz yıl GP3 serisinde yarıştığını belirterek, “Ancak GP3 lastikleri bizim F1 yarışlarında kullandıklarımızdan tümüyle farklı. O yüzden genel verilerin dışında öğrendiğimiz çok fazla bir şey yok. Bunlar da sıcaklığın yüksek olması ve pistin kayganlığı” dedi. Takım ve pilotların, lastikleri sıcak hava koşullarında kontrol altında tutmak zorunda olacaklarını ifade eden Hembery, “Sarı renkli yumuşak P Zero’ları, daha önce sıcak koşullarda denemiştik, iyi bir performans göstermişti. Süper yumuşak lastikler ise sıralama turlarında sonuç almak için ideal. Fakat tabi aşınma açısından aynı dirence sahip değiller” şeklinde Macaristan GP’sini yorumladı.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı