Buradasınız
Home > Güncel > Pirelli Nürburgring’e Hazır

Pirelli Nürburgring’e Hazır

Formula 1’in resmi lastik tedarikçisi Pirelli, Nürburgring’de yapılacak olan Almanya GP’si için hazırlıklarını tamamladı. Takımlar Nürburgring’e Pirelli’nin İzmit’te bulunan “Şampiyonların Fabrikası”nda üretilen yumuşak PZero Sarı ve orta (medium) PZero Beyaz lastiklerle çıkacak. 1984 yılında Avrupa Grand Prix’si için inşa edilen 5.148 metre uzunluğundaki Nürburgring pisti, motorsporları tarihinin en köklü ve ünlü pistlerinden biri.

Değişik hız ve özellikte virajlara sahip olan ve yüksek süratli virajlarda oluşması muhtemel önden kaymanın önüne geçmek için yüksek oranda yere basma kuvveti gerektiren Nürburgring pisti ani fren noktalarıyla özellikle ön lastiklere aşırı yük bindiren bir karakteristiğe sahip. 27 yıllık pist 2002 yılında yapılan revize ile 4.556 metreden 5.148 metreye uzatıldı. Nürburgring, Formula 1’de mücadele eden bir pilotun adını taşıyan viraja sahip tek pist olma özelliğiyle de dikkat çekiyor. 9. Ve 10. Viraj “Michael Schumacher virajı” adını taşıyor. Sadece pist özellikleriyle öne çıkmakla kalmayan Almanya GP’si altı  Alman pilotun 2011 sezonunda yarışmasıyla da ayrı bir anlam kazanıyor. Her ne kadar normal şartlar altında kuru bir zemin öngörülse de, bulunduğu coğrafyanın değişken iklimi itibariyle pistin ıslak olma ihtimali Almanya GP’sine heyecan katan bir özellik olarak öne çıkıyor. Bu nedenle geçiş lastiği olarak devreye giren Pirelli PZero Mavi ve ıslak zeminde kullanılan PZero Turuncu lastikler de alternatifler olarak göz önünde bulunduruluyor.

Pirelli Motorsporları Direktörü Paul Hembery “Nürburgring teknik açıdan büyük öneme sahip bir pist ve bu yönüyle sezonun ayrıcalıklı pistlerinden biri. Bu ise stratejinin önemini daha da arttırıyor. Pirelli olarak tıpkı Valensiya’da koşulan Avrupa GP’sinde olduğu gibi yumuşak ve medium lastiklerimizi kullanıma sunuyoruz. Hava sıcaklığının biraz daha düşük olacağı beklentisi 2 pitstop stratejisinin beraberinde getiriyor. Tabi eğer yağmur yağmazsa, ki beklenmeyen bir yağmurla tüm stratejiler ve yarışın akışı da değişebilir” derken, Virgin Racing pilotu Timo Glock; “Daha önce birçok kez Nürburgring’de yarışma imkanı buldum. Son derece eğlenceli bir pist. Özellikle Mercedes Arena adındaki bölüm sunmuş olduğu geçiş imkanıyla da heyecan veriyor. PZero ile Nürburgring’de yarışmak heyecanlı olacak” sözleriyle Almanya GP’si ile ilgili heyecanını ifade etti.

22-24 Temmuz 2011 hafta sonunda Nürburgring pistinde gerçekleştirilecek olan Almanya Grand Prix’si 24 Temmuz 2011 Pazar günü Türkiye saati ile 15:00’te koşulacak.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı