Buradasınız
Home > Güncel > Pirelli F1’e Hazır

Pirelli F1’e Hazır

Formula 1 Dünya Şampiyonası’na 2011–2013 yılları arasında lastik sağlayacak olan ve bu lastikleri Türkiye’de üreten Pirelli ilkine 19 Ağustos 2010 tarihinde başladığı lastik testlerini 12 Mart 2011 tarihinde Barselona’da gerçekleştirdiği son testle başarıyla tamamladı. Toyota TF109’un koltuğuna oturan Nick Heidfeld, Romain Grosjean ve Pedro de la Rosa gibi test pilotlarının sürüşüyle 18.000 km yol katedilerek gerçekleşen özel testlerin ardından toplamda 15 günü bulan takımların katıldığı resmi testler gerçekleşti. Barselona’daki 5 günlük son resmi testte ise takımlar 3.555 tura eşdeğer bir mesafe olan 16.548 km kat etti. Böylece Pirelli toplam 100.000 km’lik zorlu test sürecini başarıyla tamamlamış oldu.

Barselona’da gerçekleştirilen resmi lastik testine çok önemli rakamlar damgasını vurdu. 3.555 tura eşdeğer bir mesafe olan 16.548 km’nin 1815 km’sini Sauber takımı gerçekleştirdi. Bu mesafe 390 tur anlamına geliyor. Barselona testinde en hızlı tur zamanına Michael Schumacher imza attı. Önceki Barselona testinde 1:22.625 ile en iyi tur zamanına imza atak Felipe Massa’nın değerini 1:21.268 ile geçen Michael Schumacher böylece Barselona testinin en hızlı pilotu olarak öne çıktı. Öte yandan Barselona’da 40 tur atan Mercedes, ıslak zemin lastikleriyle en çok kilometre yapan marka oldu. İspanya’nın kuzeyinde gerçekleştirilen Barselona testine 27 derecelik kuru bir hava hakimdi. Ancak testlerin son gününde de testlere devam eden Ferrari, McLaren, Mercedes ve Williams testlerini yoğun yağmur altında yaklaşık 10 mm suyla kaplı asfalt üzerinde gerçekleştirdi.

Testlerden elde edilen sonuçtan memnun olduğunu ifade eden Pirelli Motorsporları Direktörü Paul Hembery; “Son derece ilginç 5 günlük bir testi geride bıraktık. Test boyunca farklı hava ve zemin şartlarında lastiklerimizi test etme imkânı bulduk. Genelde 27 dereceye varan yüksek bir hava sıcaklığında testler gerçekleştirdik. Böylece sert ve yumuşak hamurlu lastiklerimizin ideal performansını deneyimleme fırsatı bulduk. Cumartesi sabahı başlayan sağanak yağışla birlikte ıslak zemin lastiklerimizi yaklaşık 10 mm suyla kaplı asfalt üzerinde tekrar deneyimleme şansını da yakaladık. Avustralya GP’si ile birlikte zorlu bir maraton başlayacak. Takımların Pitstop stratejilerinin de değişeceği heyecanlı bir sezon olacak” dedi.

Bahreyn GP’sinin iptaliyle 2011 Formula 1 sezonunun açılış Grand Prix’si olarak önem kazanan Avustralya GP’si 27 Mart 2011 tarihinde Melbourne’deki Albert Park’ta koşulacak.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı