Buradasınız
Home > Güncel > Pirelli F1 Testlerine Başladı

Pirelli F1 Testlerine Başladı

Pirelli F1 test

Pirelli’nin yeni Formula 1 test pilotu Heidfeld,  FIA ile yapılan 3 yıllık anlaşma  doğrultusunda  tüm takımların 2011 itibari ile kullanmaya başlayacakları prototip PZero Formula 1 lastiklerini Toyota’nın geçen yıl yarıştığı TF109 aracıyla test etti.

Kuru ve güneşli hava koşullarında İtalya’nın Mugello pistinde gerçekleştirilen test, önümüzdeki sezon tüm takım ve pilotlar tarafından kullanılacak olan yeni Pirelli PZero Formula 1 ön ve arka lastiklerinin profilinin ve yapısının belirlenmesi amacıyla yapıldı.

Heidfield’ın Toyota aracı ile yaptığı çalışmalarını takiben, Formula 1 takımları, Kasım’da sezon kapanmadan önce lastikleri Abu Dhabi Grand Prix’inde test etme imkanı bulacaklar. Pirelli’nin yeni lastikleri, sadece takımların sağlam ve güvenli lastik ihtiyacını karşılamak iiçin değil, aynı zamanda heyecenlı yarışa şahit olmak isteyen F1 hayranlanırı için de geliştirildi.

Heifield lastiklerde Pirelli’nin dört bileşenini optimum düzeye getirmek için önemli bir role sahip. Bu bileşenlerden iki tanesi önümüzdeki sene her yarışta kulanılıyor olacak.

Pirelli Motorspor Direktörü Paul Hembery gerçekleştirdiği açıklamada: “Bu bizim Formula 1 ‘e dönüşümüzdeki ilk adım ve lastiklerin performansından ve topladıgımız bilgilerden oldukça memnunuz. Şu an lastik profillerinin tamamlanması ile ön ve arka lastiklerin konstrüksiyon  aşamalarına konsantre olduk. Yapacağımız birkaç test sonrasında çalışmalarımızı sonuçlandıracağız” ifadelerine yer verdi.

“Mugello, uzun ve orta yükseklikteki hız virajlarıyla, U dönüşlerinin bulundugu noktalarla ve ani yön değişimli kıvrımlarıyla aşındırıcı bir zemin özelliğine sahip. Bu testten umduğumuz gibi, elde ettiğimiz analiz edilecek çok sayıda veriyle hedefimize doğru ilerliyoruz. “

Pirelli’nin test programı 2 aydan kısa bir süre önce Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın resmi ve tek lastik üreticisi olma anlaşmasını yaptıktan sonra başladı. Hembery, bu konuyla ilgili olarak; “Birçok insan, bugün bulunduğumuz noktaya gelebilmek için çok kısa bir zamanda ve çok büyük emekler harcayarak çalıştı. Toyota takımı çok profosyonel bir takım ve bize iyi ve güvenilir bir araç sağladı. Ayrıca bize birçok geribildirim ve tavsiyeleriyle yardımcı olan Nick Heidfeld ile çalışmaya başladığımız için çok mutluyuz.” şeklinde görüşlerini dile getirdi.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı