Buradasınız
Home > Güncel > Pirelli Büyümeyi Sürdürdü

Pirelli Büyümeyi Sürdürdü

Pirelli, 2013 yılının ilk yarıyıla ait finansal sonuçlarını açıkladı. 2013’ün ilk çeyreğinde Avrupa ekonomisinde yaşanmakta olan zorlu koşullar tüketici segmenti yenileme pazarında %11’lik bir talep daralmasına yol açtı. İkinci çeyrekteki düzelme sinyalleri ile birlikte tüketici segmentindeki %3’lük artış ve premium segmentin büyümesini sürdürmesi, 2013’ün ilk altı ayında Avrupa lastik pazarında orijinal ekipman ve yenileme alanlarında %5’lik bir talep azalmasına yol açtı. Pirelli ise, ikinci çeyrekteki talep artışı ve premium segmentteki büyümesi ile ilk altı ayda büyümesini sürdürdü.

Bu büyümede, Pirelli’nin Güney Amerika pazarlarındaki, Çin’deki  ve özellike Nafta bölgesindeki premium alandaki büyümesi önemli rol oynadı. Böylece, Pirelli’nin, Avrupa’da azalan satışlarını diğer coğrafi bölgelerde artan satışlar ile kompanse etmesi, makro ekonomik performansını artırmasını sağladı.  Gelişmekte olan pazarların pozitif dinamikleri ve bu bölgelerdeki premium ve endüstriyel segmenlerdeki büyümesi ile yılın ikinci çeyreğinde cirosunu %8.8 oranında artıran Pirelli, ilk altı ayda cirosunu bir önceki yılın aynı dönemine göre %3,6 artırmış oldu. Pirelli’nin karlılığı ise ikinci çeyrekte %12,6 oranında artış gösterdi. 2013 yılının sonunda toplamda 400 milyon Euro yatırım yapmayı planlayan Pirelli, yıl sonunda yaklaşık 6,35 milyar Euro ciro ve 810 milyon Euro faiz ve vergi öncesi kar elde etmeyi hedefliyor.

Türk Pirelli 2013 yarıyıl finansal sonuçlarını değerlendiren Türk Pirelli CEO’su Mete Ekin ise: “İlk altı ayda Avrupa’da devam etmekte olan zorlu koşullara rağmen iç piyasadaki premium segment ve ağır vasıta lastiklerindeki büyümemiz sayesinde  ciromuzda geçen senenin aynı dönemine göre %2’lik bir artış sağladık. Pirelli olarak premium segmentte %20 pazar payı ile lider konumdayız ve premiumda ilk altı ayda geçen yıla göre %15’lik bir büyüme elde ettik. Ağır vasıta lastiklerinde de toplam pazara paralel olarak %12’lik bir büyüme gerçekleştirdik. 2013 yılında ise ciromuzun %6 artış ile 1,2 milyar TL’ye ulaşmasını hedefliyoruz.” şeklinde görüşlerini dile getirdi.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı