Buradasınız
Home > Güncel > Pirelli 3 Yıllık Strateji Planını Açıkladı

Pirelli 3 Yıllık Strateji Planını Açıkladı

Formula 1’in tek resmi lastik tedarikçisi olmasıyla birlikte premium segmente odaklanan Pirelli, 2011 yılında elde ettiği finansal sonuçlar ile karlılığında beklenenin üstünde bir artış gerçekleştirdi. Formula 1’den elde ettiği başarılarla Avrupa’daki premium segment pazar payını yüzde 14 seviyelerine çıkartan Pirelli böylece premium segment alanında cirosunu yüzde 30 artırdı.

Pirelli’nin yaptığı açıklamalara göre 2015 yılına kadar sadece yüksek performans otomobil segmentine yönelik 18 farklı ürün geliştirecek. Geliştirilen bu ürünler Pirelli’nin lastik satışlarının %57’sini oluşturacak. Bunun sonucunda 2015 yılında Pirelli’nin Avrupa’daki satışlarının yüzde 80’nini premium lastiklerden oluşması öngörülüyor. Bu doğrultuda,Formula 1’in resmi lastik tedarikçisi Pirelli, Formula 1 lastiklerinden elde ettiği teknolojik bilgi birikimi ve deneyimi üreteceği yüksek performans lastiklere aktararak bu pazarın global lideri olmayı hedefliyor. Yeni yapılacak yatırımlar ve Ar-Ge çalışmalarıyla bu hedeflerini destekleyecek olan Pirelli, yüksek performans lastiklerinin yüzde 64’ünü yeni yatırım yapacağı fabrikalarda üretecek. 2012-2015 yılları arasında hızla gelişen ekonomilerin global ekonomiye katkısının yüzde 70’lere çıkacağını açıklayan Pirelli Başkan ve CEO’su Marco Tronchetti Provera; “İçinde bulunduğumuz global sıkıntılar 2012’de bir yavaşlamaya neden olacak ama bu bir kriz seviyesinde olmayacak” şeklinde konuştu. Lastik sektörünün otomotiv sektörüne göre daha karlı ve daha az konjonktürel olduğunu sözlerine ekleyen Provera, lastik sektöründeki satışların yenileme pazarından etkilendiğini ve bunun otomotiv sektöründeki satışlardaki yavaşlamaya göre daha esnek olduğunu dile getirdi. Bunun nedenin ise tüketicilerin kriz döneminde araç alımlarını azaltsalar da lastik alımlarını ertelemeyeceklerinden kaynaklandığını belirtti. Ayrıca, Pirelli satışlarının yüzde 74’ünün daha güçlü olan yenileme pazarından geldiğini sözlerine ekleyen Provera, premium segmentin tüm pazardan daha hızla büyüdüğüne dikkat çekti.

Pirelli, Rusya ve Meksika’da otomobil, Arjantin’de kamyon ve Endonezya’da açacağı motosiklet lastiği üretim tesislerinde yatırımlarının değerini 2,4 milyar Euro’ya çıkararak hızla gelişen bu ekonomilerdeki varlığını daha da güçlendirmeyi hedefliyor. Aynı zamanda “yerel pazar için yerel üretim” stratejisini benimseyen Pirelli coğrafi konum ve bölgesel taleplere göre üretimini adapte ederek düşük logistik maliyetler, iyi servis ve düşük stok maliyetleri sağlayabilecek.

Marka değeri 2,27 milyar Euro olan Pirelli, yenilikçi pazarlama stratejilerini sürdürerek segmentasyon, ve marka bağlılığına odaklanarak pazar payını ve sektördeki yerini daha da genişletmeyi hedefliyor.  Müşterilerinin marka bağlılığını daha yenilikçi iletişim çalışmaları ile güçlendirmeyi hedefleyen Pirelli, dijital pazarlama ve CRM aktivitelerine daha da önem veriyor. Bunun yanı sıra metropolitlerde Pirelli satış noktaları açmayı planlayan Pirelli, marka ismini uluslararası düzeyde geliştirmeyi hedefliyor.  Bu sayede Interbrand firmasının yaptığı açıklamaya göre marka değerini 2010 yılına göre yüzde 26 artıran Pirelli, Formula 1’deki varlığının etkisi ile de 2,27 milyar Euro’luk bir marka değerine sahip olmanın gururunu yaşıyor. Interbrand’in yaptığı araştırma sonuçlarına göre Pirelli markası lastik alımlarında tüketiciler için diğer markalara göre yüzde 15 daha etkin oluyor. Bunun sebebinin ise Pirelli’nin tüketiciler tarafından sportif, prestijli ve lüks marka olarak algılanmasından kaynaklandığı belirtiliyor. Pazarlama aktivitelerine yapılan harcamaların gelecekte 2 kat artacağını öngören Pirelli, bunun reklam ve dijital pazarlama aktiviteleri arasında optimizasyon ve lastik, P Zero Moda, Pirelli Takvimi ve Formula 1 arasındaki güçlü sinerjinin sağlanmasıyla gerçekleştirecek.  Formula 1 ile 300 milyon Euro’luk bir medya değeri elde eden Pirelli’nin premium segment satışlarında ise 2011 yılının ilk 9 ayında yüzde 30 artış gerçekleşti.

Premium segment lastik üretimine odaklanan Pirelli; fiyat/performans dengesi, kullanım ömrü ve daha çevreci ürünlerle, 2015 yılı için de ciro ve karlılıkta önemli bir artış öngörüyor. 2015 yılı için karlılığını (VFÖK) yüzde 16’nın üzerine çıkartmayı hedefleyen Pirelli, bu gelişimle sadece sektörün en iyi değerlerinden birini ortaya koymakla kalmayacak aynı zamanda 2010 yılında  yüzde 8,4 olan karlılığını neredeyse ikiye katlamış olacak.

Premium segmentte 40 yılı aşkın bir süredir deneyime sahip olan Pirelli, Almanya’nın önde gelen otomobil üreticilerinin orijinal ekipmanda öncelikli tercihi haline gelerek başarısını ortaya koymuş durumda. Bu başarıda Alman üreticilerle yakın işbirliği gerçekleştiren Almanya’daki Ar-Ge merkezinin payı büyük. Ar-Ge’ye büyük önem veren Pirelli, bunun yanı sıra 14 farklı üniversiteyle Araştırma ve Geliştirme konusunda işbirliği protokolü imzalamış durumda. Pirelli gerçekleştirmiş olduğu işbirlikleri sayesinde; malzeme, üretim süreci ve yazılım geliştirme konusunda süregelen 150’den fazla projeyi yürütüyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı