Buradasınız
Home > Güncel > Peugeot’dan 6 Kişilik HB Yorumu: HX1

Peugeot’dan 6 Kişilik HB Yorumu: HX1

Peugeot, yüksek performanslı, atletik, güçlü bir tasarım ve eşsiz sürüş deneyimi sağlayan, aynı zamanda 6 kişiye kadar ulaşım imkanı sunan bir otomobili geliştirmek için kolları sıvadı ve ortaya HX1 konsepti çıktı.

HX1, “plug-in” teknolojili HYbrid4 motor seçeneği, geliştirilmiş aerodinamik yapısı, akıcı ve alçak tek hacimli gövde mimarisi ile adaptasyonu en üst seviyeye taşıyor.

HX1 birçok alanda geleceğe yönelik çözümler hayal edilerek tasarlanmış olan fütüristik bir konsept. Mimari, aerodinamik, modülerlik, donanım, iç ambiyans, malzemeler ve tabii ki motor bu konsepti destekliyor.

Teknik şartname özelliklerini karşılamak için 4954 mm uzunluğundaki HX1’in tek hacimli gövde yapısı alçak (1373 mm) ve geniş (toplam 1990 mm) olarak tasarlanmış.

Peugeot HX1

Yarı kelebek kanadı şeklinde dört adet ters açılan kapı, HX1’in iç mekanına kolay erişim sağlayacak şekilde açılıyor. Bu kapı formu her koşulda araca binme ve araçtan inme kolaylığı sağlıyor.

Kabin son sıradaki iki yolcuya maksimum konfor ve ilk sırada oturan sürücü ve yolcuya da maksimum heyecan sağlayacak şekilde yapılandırılmış. Gerektiğinde, 2010 yılında Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılan HR1 konsept modeli ile aynı prensip doğrultusunda, “pull-out” sistemiyle iki katlanabilir ilave koltuk orta sırada yer alabiliyor ve bunlar ön koltukların arkasında iç içe geçerek gizlenebiliyor.

Peugeot HX1

Aerodinamik

Tasarımcılar aracın aerodinamik yapısı üzerinde çok ileri bir çalışma yaptılar. Araç durur haldeyken ve düşük hızlarda HX1 tasarımı yekpare bir görüntü sergiliyorsa da, hava akımını optimize etmek ve aracın çevre performansını artırmak için bir takım hareketli parçalar aracın gövde yapısına adapte edilmiş. Türbin şeklinde tasarlanan yedi jant kanatçığı, düz bir disk yüzeyi elde edecek şekilde açılıyorlar. Aynı zamanda, bagaj kapağı üstünde yer alan bir spoiler ile iki yan kanatçık 100 km/s üzerinde açılıyorlar. Böylece, hareket halindeyken, HX1 çevreye “fiziksel olarak” adapte olmuş görünüyor.
Bu durumda araç, tek hacimli bir gövde yapısı için dikkat çekici bir değer olan 0.28’lik bir Cx‘e ulaşıyor.

Peugeot HX1
Tasarım

HX1 konsepti Peugeot’nun yeni stil kodlarını taşıyor ve zenginleştiriyor. Izgaranın benzersiz tasarımı, otomobilin hacimleriyle uyumlu bir görünüş sergiliyor. Özenle tasarlanan farlar, kaput üzerinde yer alan Peugeot amblemini ön plana çıkarıyor. Farlar, LED’li bir ışık imzasıyla vurgulanıyor. Bu görsel imza bumerang şeklindeki arka stoplarda da görülüyor.

Gösterge paneli, koltukların sade ve fütüristik tasarımı, kullanılan malzemeler, dijital göstergeler ve dokunmatik ekranlar gibi donanımlar, LED spotlar ve aydınlatmalar Peugeot’nun üst düzey iç mekan vizyonunun sembolü oluyor.

Aracın ön bölümü metal ve dijital aksam kullanımı ile teknolojik bir görünüm sunuyor.

Araca biniş ve inişleri kolaylaştırmak amacıyla, direksiyon sütunu koltuk ayarlarına paralel şekilde elektrikli kumandayla ayarlanabiliyor. Sürücüye daha fazla kullanım konforu sağlamak için  “cruising = uzun yol” modunda direksiyon simidi otomatik olarak sertleşiyor. Ayrıca, çok işlevli merkezi ekran bir bölümünde sadece önemli bilgileri görünür bırakacak şekilde kendi ekseni etrafında dönebiliyor.
Gösterge paneli ile gözü yoldan ayırmadan tüm bilgilerin göz hizasında görüntülenmesini sağlayan “head-up” sistemi araca tam hakimiyet sağlayacak şekilde tasarlanmış.

Motor

Bu konsept model HYbrid4 motor teknolojisi ile Peugeot gamında ilk kez dünyanın ilk dizel hibrid aracı 3008 HYbrid4 modelinde görülen ve aynı zamanda 508 RXH modelinde kullanılacak yenilikçi bir mekanik mimariyi içeriyor.

HYbrid4’ün basit ve zekice bir çalışma prensibi bulunuyor. Önde (ön tekerlekleri tahrik eden) bir içten yanmalı termik motor ile arkada (arka tekerlekleri tahrik eden) bir elektrikli motordan oluşan bu teknoloji, her iki motor çalıştığında, dört tekerlekten çekiş sağlıyor ve zorlu zemin koşullarında tutunmayı ve sürüş güvenliğini artırıyor. Ayrıca, düşük hızlarda sadece elektrik motorunu çalıştırarak “sıfır emisyon” modunda kullanıma da olanak veriyor.

HX1’in motor kaputu altında, 6 ileri otomatik şanzıman ile eşleşen ve 150 kW (204 hp) güç üreten 2.2 l HDi motor yer alıyor. Bu motor 508 serisinin zirvesindeki GT versiyonunda da kullanılıyor. 70 kW (95 hp) gücündeki elektrik motoru ile birleştiğinde, bu güç ünitesi 220 kW (299 hp)’lik bir güç potansiyeli sunuyor.
Plug-in fonksiyonuna sahip olan aracın lityum-iyon bataryaları 220 V’luk standart bir prizde şarj edilebiliyor. Bu da araca sıfır emisyonlu elektrikli “ZEV” modunda geniş bir kullanım olanağı kazandırıyor, çünkü yüzde 100 elektrikli çalışma modunda 30 km’ye kadar yolculuk olanağı sunuyor!

HX1 böylece 83 g/km CO2 emisyon değeriyle sadece 3,2 l/100 km yakıt tüketimi sergiliyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı