Buradasınız
Home > Güncel > Peugeot’dan 208 Devrimi

Peugeot’dan 208 Devrimi

Yeni Peugeot 208, Peugeot Markası için Yeniden Doğuş’u ifade ediyor. Batı Avrupa’da zor günler geçiren Fransız otomobil üreticisi için geçmişte her zaman önemli başarılara imza atan model ailesi şimdi de 208 ile yeniden markanın geleceği için önemli bir rol üstenmeye hazırlanıyor. Kompakt, çevik ve performanslı 208, çağının önüne geçiyor. Kullanıcıya yaşam kolaylığı sağlayan ergonomisi ve tasarımı daha fazla modernliğe kapı açıyor. Markanın yeni tasarım kodlarını somutlaştıran Yeni Peugeot 208, 3 kapılı ve 5 kapılı olmak üzere iki farklı gövde tipi ile Eylül ayında Türkiye pazarına sunuluyor.

Sürüş deneyiminde, mimaride, tasarımda, ergonomide ve çevreye saygıda yeniden doğuşu simgeleyen Yeni Peugeot 208, B segmenti Hatchback modeller arasında podyuma çıkmayı hedefliyor.

Peugeot 208 ile farklı bir sürüş deneyimi yaşanıyor. Bunu elde edebilmek için Peugeot uzmanları aracın iç mekanını tamamen yeniden yaratma cesaretini gösterdiler. Tümümen yeniden tasarlanmış olan sürüş konumu hiçbir araçta bulunmayacak hisler sunuyor. Küçük direksiyon simidi ve göz hizasındaki gösterge paneli ile birlikte 208’in kullanımı daha rahat, daha sezgisel dolayısıyla daha güvenli.

Ayrıca ön panelde konumlandırılan dokunmatik ekran ile sürücü farklı fonksiyonlara kolaylıkla erişebiliyor. Fonksiyonların tamamının dokunmatik ekran üzerinden akıllı telefonlardaki gibi kontrol edilebilmesi 208’i çağdaş kılıyor, araç ve sürücü arasında yepyeni bir doğul ilişki yaratıyor.  Radyo fonksiyonlarının grafiksel olarak gösterilmesi, USB bağlantısı ve Audio Streaming özelliği ile müzik aktarımı, Bluetooth telefon kiti ve iPod/iPhone entegrasyonu dokunmatik ekran aracılığı ile sunuluyor.

Araçlarının her biri için yakıt tüketimini ve egzoz emisyonlarını azaltmak amacıyla tüm bilgi birikimini kullanan Peugeot, Yeni Peugeot 208 ile yakıt tüketimini ve CO2 emisyonlarını kontrol altına alan yeni nesil 3 silindirli benzinli motor teknolojisini lanse ediyor.

Peugeot, 205, 206 ve 207 gibi yıldız modellerin başarılı olmalarını sağlayan özellikleri yeniden keşfetmek, onları “yeniden yaratmak” amacıyla bazı prensipleri ters yüz ederek Peugeot 208’i yarattı.

Böylece, bir Peugeot modelinin CO2 performansında yeni bir aşamaya erişildi: Hafifletme, aerodinamiğin iyileştirilmesi, yeni nesil 3 silindirli benzinli motorlar… e-HDi motorlar gibi, yeni nesil üç silindirli motorlar da Grubun bu alandaki bilgi birikimi ve teknolojik yeniliklerinden yararlanılarak geliştirildi. Tüm bu değişimler, gam girişi benzinli motorda 207’ye göre 46 g/km’lik bir azalmaya, ortalama olarak ta 34 g/km’lik bir azalmaya olanak verdi.

Tamamen yeniden tasarlanmış bir sürücü bölümüne sahip olan 208, sürücü ve yolcularının günlük yaşamlarına büyük bir değişim getiriyor.

Azaltılmış ön çıkıntı (207’ye göre – 6 cm) ve daha kısa arka çıkıntı (- 1 cm), daha iyi stil oranları, çeviklik ve günlük yaşamda pratiklik (park manevrası …) sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda otomobilin ağırlığının azalmasına da katkıda bulunuyor.

Aracın ağırlığının azami oranda azaltılması için, yakıt tüketimi kontrolü, pasif güvenlik ve otomobilin dinamik performansları lehine, sonuçta “yararlı döngü” oluşturmak amacıyla gerçek bir “ fazla ağırlık avcılığı” paralel olarak sürdürüldü. Tasarlanan her unsur, kullanılan her teknik, aracın her parçası, bu yönde ve otomobil üzerinde çalışan tüm meslek grupları tarafından yeniden düşünüldü: Önde alüminyum darbe emici, ön beşik boyutları, tavan lazer kaynağı, THLE ve UHLE (Çok yüksek elastik limitli ve ultra yüksek elastik limitli) sacların geniş ölçüde kullanımı, kaynakta motor ses yalıtımı, vs. Sonuçta, 208, aynı 1,4 HDi motoruna sahip 207’ye göre 110 kg, benzer güçteki benzinli versiyona göre de 173 kg’a kadar hafifledi; kısacası, 208’in ekonomik ömrüne 975 kilogramlık bir ağırlık ile başlamasını sağlayan bir başarı elde edildi.

Peugeot 208

İç Mekan

207 ile karşılaştırıldığında aynı dingil mesafesi, önde daha kompakt koltuk sırtlığının benimsenmesi ve tasarımın genel olarak optimize edilmesi yolcular için belirgin şekilde daha cömert bir arka iç mekân genişliği (zaten iyi durumda olan 207’ye göre + 5 cm diz mesafesi) ile aynı zamanda büyüyen bir bagaja izin veriyor. Bagaj hacmi tablet altı 311 l (VDA standardına göre 285 dm3) ve arka koltuklar katlandığında 1152 l’ye kadar (VDA standardına göre 1076 dm3) yükseliyor.

Arka koltuk sırtlıkları tek bir hareketle kolayca katlandığından bu son konfigürasyonun kolayca elde ediliyor.

Aerodinamik Yapı

208’in boyutları, özellikle genişliği (-2 cm) ve yüksekliği (207’ye göre -1 cm), özenle çalışılmış hacimleri, aracın bölümlerinin her birine gösterilen itina (kasa altı ekranlar, bazı versiyonlar için rüzgâr siperi…)… aerodinamiğinin en üst düzeye çıkarılmasına izin veriyor. 208’in iyi versiyonları böylelikle onu sınıfının en iyi değerleri arasında konumlandıran ve ayrıca yakıt tüketimlerini ve CO2 emisyonlarını olumlu etkileyen 0,61’lik bir SCx (0,29’luk Cx) sergiliyor.

Tasarım

Peugeot 208, markanın yeni tasarım kodlarını somutlaştırıyor. Güçlü radyatör ızgarası tasarımı, LED gündüz farları, bumerang şeklindeki stop lambaları ve bütün detayları bu tasarım kodlarıyla uyumlu olacak şekilde tasarlandı. Aracın kaslı, atletik ve geniş hacimle sofistike tarzı, markayı canlılık çağrışımı yapan yeni bir modernliğe taşıyor.

Gerçek genetik imza olan ön yüz, Marka’nın özellikle karizmatik yeni karakterini ortaya çıkarıyor. Özellikle, hem gece hem de gündüz farlarının bakışını pekiştiren LED’ler ve gündüz farları (versiyonlara göre) 208’in aslan bakışını daha modern, zengin ve rafine gösteriyor. Sis farlarının çerçevesine uygulanan işlemde olduğu gibi, aynı özen her bölümde kendini gösteriyor.

Radyatör ızgarası ise gerçek bir heykel gibi şekillendirildi. Her bir bölümü hassas şekilde işlenmiş krom çerçevesi ile gerçekten de karoseriden ayrı ve havada asılıymış gibi görünüyor. Izgara içinde, dolu ve teknolojik bir kafes yapı veya parlak şeritler, aracın modern ve zengin görünüşünü güçlendiriyor. Orijinal çizimi ile çevre konusundaki etkinliğini ifade etmeyi başarıyor: Nitekim, hava girişinin ideal büyüklüğü yakıt tüketimlerinin optimizasyonunu çağrıştırıyor.

Otomobilin gövdesi rüzgar tarafından şekillendirilmişe benziyor. Izgaranın üst kısmına işlenen « PEUGEOT » yazısından itibaren başlayan gerçek bir omurga çizgisi kaputu boydan boya aşarak, ön camın üstünden geçiyor, tavanın merkezine izini bırakıp, hareketini arkaya ve bagajın açılış çizimine kadar sürdürüyor. Gerçek teknolojik mücevher gibi görünen arka stop lambaları ise, özellikle üç ışıklı pençe ile bir ışık imzasını içeriyor. Karoseri ile bütünleşmiş gibi görünen bumerang şeklindeki bu ışık zinciri teknik bir başarı oluşturuyor.

İki Farklı Kasa Tipi

Kapartanın kaslı yan tarafları 3 ve 5 kapılı siluetler arasında belirgin şekilde farklılaştırılmış bir kimlik, bir duruş sunuyor. Stop bloğundan öne doğru giden bir “nervür” 5 kapılı gövdenin kapılarını boydan boya aşıyor. Üst gam versiyonlarda, camlar kendi sınıfında eşi olmayan şekilde tamamen krom çerçeveli. 3 kapılının profili ise (Ocak 2010’da tanıtılan ve kronolojik olarak 208’e paralel şekilde tasarlanan) konsept otomobil SR1’de olduğu gibi çok daha girintili çıkıntılı. 3 kapılı gövde üzerindeki bir başka ayrıntı ise şu : C sütununun şekli ve tasarımı, bir diğer efsanevi Peugeot olan 205’inkini çağrıştırıyor.

Peugeot 208 projesinde izlenen tasarım çalışmalarıyla eş zamanlı olarak, aynı ekipler bir kişiselleştirme gamı da tasarladı. Bu gam, dış unsurlarıyla olduğu kadar iç unsurlarıyla da alıcının kendine özel bir 208 oluşturmasına izin veriyor.

Örneğin, aracı özel stikerler, alüminyum kapı eşikleri, dış dikiz aynaları yuvaları, vs. ile süslemek mümkün.

Bu unsurlar üç farklı dünyada sunuluyor : S Line Serisi, Street Line Serisi ve Graffic Line Serisi

Parlak lake siyah rengi kırmızı noktalarla birleştiren özgün tasarımlı spor tarzdaki S Line serisi, Peugeot Sport dünyasının yeniden doğuşunun temel eksenlerinden birini oluşturuyor. Karoseri kiti, geri aydınlatmalı ve “S” logolu kapı eşikleri, dış ve iç dikiz aynaları… gibi 50’den fazla özel aksamdan oluşan bu seri tavan ve dikiz aynaları üzerine yapıştırılacak stikerlarla da tamamlanabiliyor. Serinin damalı ya da şeritli özgün tarzı uluslararası düzeyde de hemen tanımlanabiliyor ve tanınıyor.

208’in kişiliğini daha da özgünleştirmek için, Street Line ve Graffic Line’a  ait aksesuar sunumları ile de özel grafiksel ve modern tarzlar getirildi. 208’in dışındaki ve içindeki özel unsurlarıyla (tavan bandı , dikiz aynası giydirmeleri, paspaslar…) Street Line seçenekleri   kahverengi ve  gri renk alternatiflerinde  sunulurken, Graffic Line aksesuarları ise şık bir siyah renk ile giydirildi.

Peugeot 208

Sürüş bölümünün yeni ergonomisi ile uyumlu bir şekilde, 208 müşterilerinin çoğunluğu (Active seviyesinden itibaren)  7 inçlik, renkli, büyük dokunmatik (800 x 480 çözünürlük) bir ekrana sahip olacaklar.

Ekran farklı işlevlere kolay erişim sağlıyor : Radyo, eller serbest Bluetooth kit, USB bağlantısı ve audio streaming yoluyla müzik dosyalarının okunması, iPod/iPhone entegrasyonu.

Ekran, çok göz alıcı bir şekilde ön plana çıkarmak isteyen tasarımcılar tarafından daha önde konumlandırılıyor. Ekran, en üst seviyede güvenlik ve konfor için ve ön panelin diğer unsurlarıyla uyumlu şekilde, el altında ve göz hizasında bulunuyor.

İç mekan, bardaklıklar, telefonunu bırakmak için alan olarak hizmet verebilecek vites kolu önünde bulunan derin bölüm veya cömert kapı cepleri gibi iyi düşünülmüş birçok saklama gözü ile günlük hayatta yönelik pratik kullanım alanları sunuyor.

Ağırlık, aerodinamik, sürüşe çok düşük ve ultra-düşük mukavemetli lastikler ve elbette, Grubun motor seçeneği konusundaki bilgi birikimi ve teknolojik yenilik, 208 gamının bir Marka aracının CO2 performansında yeni bir aşamayı geçmesini sağlayan unsurlar. VTi ve THP benzinliler gibi yeni nesil 3 silindirli benzinli motorların gelişi ile sağlamlaşan HDi FAP dizel motor seçeneklerinin etkinliği, 207’nin lansman gamına kıyasla 208 gamının ortalama CO2 emisyonunun 34 g/km azalmasına katkıda bulunuyor.

– Dizel 208 gamı :

– 1.4 l HDi FAP 50 kW (68 hp), 160 Nm, 5 ileri manuel vites kutusu; CO2 : 98 g/km,

– 1.4 l e-HDi FAP 50 kW (68 hp), 160 Nm, 5 ileri yarı otomatik vites kutusu, Stop & Start ; CO2 : 87 g/km,

– 1.6 l e-HDi FAP 68 kW (92 hp), 230 Nm, 6 ileri yarı otomatik robotize vites kutusu, Stop & Start ; CO2 : 98 g/km

– Benzinli 208 gamı :

– 1.2 l VTi 60 kW (82 hp) ; 118 Nm, 5 ileri manuel vites kutusu ; 104 g/km

– 1.6 l VTi 88 kW (120 hp) ; 160 Nm, 4 kademeli otomatik vites kutusu : 154 g/km

– 1.6 l THP 115 kW (156 hp), 240/260 Nm(1), 6 ileri manuel vites kutusu ; CO2 : 135 g/km

Yeni Nesil 3 Silindirli Motorlar

Grubun downsizing stratejisinin yeni aşamasını oluşturan bu yeni motor nesli, “gam girişi” modellerde iyi bir performans seviyesini sunarken, yakıt tüketimi ve CO2 salımları konusunda gerçek bir çığır açıyor. 1,2 l VTi 104 g/km emisyon değerine sahip. Düşük yakıt tüketimi, düşük egzoz emisyonları ve yüksek performans verimli bir şekilde birleşiyor.

İlk kez 208’de kullanılan EB kodlu bu motorlar, iddialı bir şartname bazında tamamen Grup tarafından tasarlandı. 2008’den itibaren oluşturulan bu şartname ile CO2 emisyonlarının ve yakıt tüketiminin azaltılması, motorun kompaktlığı ve hafifliği ile aynı zamanda 50 kW/l’lik güç ile sağlanan iyi bir performans seviyesi hedeflenmişti.

Eşdeğer güçteki bir 4 silindirliye göre, 3 silindirli 1.2 l VTi’nin ağırlığı 21 kg azaltılırken, yakıt tüketimi ve CO2 emisyonları ise %25 düşürüldü.

Sürtünme kayıpları bir motor tarafından tüketilen gücün yaklaşık beşte birini oluşturuyor. Dolayısıyla, sürtünmeler çok önemli bir geliştirme ekseni oluşturuyor. Böylece, EB motor bloklarında, sürtünmeler farklı teknolojilerin kullanımı sayesinde %25 azaltıldı :

– piston pimleri, segmentler ve biyeller üzerinde karbon kaplama ;

– aynı zamanda sessiz çalışmaya katkıda bulunan ve yaşam ömrü bir otomobilinkine eşit olan kartere entegre ıslak tip triger kayışı;

– kaydırılmış eksenli pistonlar.

Yanma işlemi, yanma odasının aerodinamiğinin iyileştirilmesi (emme boruları, piston başlıkları üzerinde yapılan çalışmalarla) ve ateşleme işleminin yüksek atık gaz oranlı çalışmaya (IGR) göre uyarlanması ile optimize edildi.

Alüminyum alaşımlı silindir kapağı, silindir başına 4 valf, çok noktalı endirekt enjeksiyon, emme ve egzoz fazlarında sürekli değişken distribüsyon sistemi (VVT) ile donatıldı.

Ayrıca, bu silindir kapağı kullanıldıktan sonra atılan kalıplı PMP prosesiyle üretiliyor. Charleville Fabrikası bu işlemi gerçekleştiren dünyadaki ender fabrikalardan biri. Bu üretim prosesi motorun parça sayısının ve hacminin azaltılmasına olanak veriyor; EB motorlarının egzoz manifoldu, soğutma çıkış modülü ve motor taşıyıcı braket silindir kapağına entegre olarak tasarlandı.

Bu 3 silindirli motorlarda, sürekli optimal basınçla çalışacak şekilde kontrol edilen değişken silindir hacimli yağ pompası gibi başka teknolojik yenilikler de kullanıldı. CO2 emisyonlarını azaltmak amacıyla hızlı ısınma sağlamak için, Split Cooling tipi soğutma sistemi kullanıldı. İlk çalıştırmada, silindir kapağı ve bloğu motor sıcaklığının daha hızlı artması için farklı devrelerde çalışıyor.

1.2 l VTi’de mükemmel akustik ve titreşim konforunu mükemmelleştirmek için kontra-dönüşlü bir balans mili bulunuyor.

3 silindirli bu yeni motor neslinin yeni mimari yapısı 208’in karma çevrimde 104 g/km CO2 emisyonu ve 100 kilometrede 4,5 litrelik yakıt tüketimi sergileyen tutumlu benzinli motorlarla sunulmasını sağladı. Endirekt enjeksiyonlu bu atmosferik motorlar, 1.2 l VTi tipinde6 000 devir/dakikada 60 kW (82 hp) maksimum güç ve 2 750 devir/dakikada 118 Nm’lik maksimum tork sağlıyor.

Bu yeni motor ailesi ile ilgili olarak alınan 52 patent, bu araçların tasarımında kullanılan endüstriyel ve teknolojik yetkinliklerin kanıtını oluşturuyor. Toplam 52 patentin 23 tanesi motor mimarisi ve çevre birimleri, 20 tanesi motor kontrolü ve 9 tanesi özel üretim proses ve araçları ile ilgili olarak tescil edildi.

2013 yılında , 208 gamı, CO2 emisyonları 95 g/km’ye düşürülmüş otomatik vitesli 1.2 l VTi STOP & START versiyonuyla tamamlanacak.

Sonrasında, üzerinde sürekli geliştirme yaklaşımı içinde, turbo ve direkt enjeksiyon gibi diğer geliştirmeler de devreye girecek. Gerçekten de, geliştirme süreçlerinin başından itibaren, bu motorlar Euro 6 başta olmak üzere gelecekteki standartlar çerçevesinde düşünüldü.

e-HDi Motor Yelpazesi

İlk kez 508 ve 308’de kullanılan yenilikçi yeni nesil mikro hibrid e-HDi STOP & START teknolojisi 208 ile şimdi geniş tüketici kitlelerine yaylıyor. Bu yenilik, HDi Euro 5 dizel motor ile STOP & START fonksiyonunu sağlayan bir alternatörün eşleştirilmesine dayanıyor. Yavaşlama fazında enerji geri kazanımı sağlayan bir alternatör kumanda sistemi (Volt Control) ile enerji stoklayan ve ilk çalıştırmada ilave enerji sağlayan bir hibrid akü (e-booster) ile desteklenen e-HDi sistemi aşağıdakileri sağlıyor :

– şehir içi trafikte tüketimin % 15’e kadar azaltılması;

– standart çevrim onaylı tüketimde CO2 emisyonlarının 5 g/km’ye kadar düşürülmesi;

– takviyeli marş bobinli STOP & START sistemine kıyasla % 40 daha hızlı (400 ms) yeniden çalıştırma;

– manuel vites kutusuyla 20 km/s’den itibaren motorun stop edilmesi (otomatik vites kutusu için 8 km/s);

– STOP & START sisteminin kullanım keyfinin artırılması (sessiz ve titreşimsiz çalışma).

Kullanılan ikinci nesil alternatör 2,2 kW’lik bir güce sahip ve 600 000’e kadar yeniden çalıştırma sağlıyor.

Bununla birlikte, STOP & START işlevi, arzu ettiği takdirde sürücü tarafından gösterge paneli üzerindeki bir buton vasıtası ile devreden çıkartılabiliyor.

208 ile, lansmanından itibaren beğeni kazanan bu teknoloji, günlük kullanımda daha yüksek yakıt tasarrufu ve sürüş keyfi sağlamak üzere şimdi maksimum sayıda müşteri için erişilebilir kılındı.

Motoru sessiz ve titreşimsiz olarak, neredeyse anında yeniden çalıştıran yüksek performanslı yeni nesil STOP & START sistemi, 208 modelinin CO2 emisyonları 87 ila 98 g/km olan dizel motorlarla sunulmasını sağlıyor.

Peugeot 208 projesi tarafından izlenen çalışmaların tamamının özünü barındıran Düşük Tüketim hava girişlerinin optimizasyonu sayesinde aerodinamik bir performans gerçekleştiriyor (0,29’luk Cx): ızgara, arka rüzgarlık, floş jant kapakları, ultra düşük yuvarlanma dirençli lastikler veya kasa altı paneller. Böylelikle, 5 ileri vites kutusuna bağlı 1.4 l e-HDi FAP 50 kW (68 hp) ile, CO2 emisyonları kilometrede 87 gramla sınırlı; bu da karma kullanımda 100 kilometrede 3,4 litrelik bir tüketime karşılık geliyor.

Bu versiyon, iyi araştırılmış stil ve yapıya sahip mükemmel olarak entegre edilmiş özel parçalarla performansını ifade ediyor : saten Manhattan renkli ızgara, çubuk krom ızgara, siyah boyalı arka rüzgarlık, çift açılı jant kapakları.

208’in en önemli özelliği yepyeni bir sürüş deneyimi sunması. Farklı sürüş pozisyonu, alçak konumlandırılmış direksiyonu, göz hizasındaki gösterge paneli ve bunların yanında gövde yapısı, çevikliği artırırken diğer bir taraftan da sürüş kolaylığı sağlıyor.

Mc Pherson ön takımı, şekil değiştirebilir traversli arka takımı, amortisörünün mükemmelliği ve markanın konuyla ilgili uzmanlarının geliştirmesinden faydalanan 208’in yol tutuşu, ayrıca dinamizm olduğu kadar konfor da kazanmak için kütlenin azaltılması çabalarından da faydalanıyor.

Bu sentez aynı zamanda müşteri beklentileri ile ilgili olarak otomobilin farklı motorlarının performansına da uyarlanıyor.

Böylelikle, 115 kW (156 hp) 208 1.6 l THP üzerinde, motorunun potansiyel performanslarına göre ön takımın sertlik ve yönlendirmelerini sağlamak amacıyla ön alt şasi takviye ediliyor.

Fren sistemi motor performanslarına bağlı olarak boyutlandırıldı. 208’de 2 farklı boyutta fren diskleri kullanıldı: 266 x 22 mm ve 1.6 l THP 115 kW (156 hp) versiyon için 302 x 26 mm. Arkada, 249 x 9 mm.lik diskler veya 1.4 l HDi FAP ve 1.4 l e-HDi FAP benzinli 3 silindirli motorlarda 8 inçlik kampanalar bulunuyor.

ASR (anti patinaj), CDS stabilite kontrolü), CDS (denge kontrolü), AFU (acil fren yardımı) ve EBD (elektronik fren dağıtıcısı) içeren yeni nesil ESP versiyona göre standart veya opsiyonel olarak sunuluyor. 208 1.6 l THP 115kW (156 hp) üzerinde bulunan ESP’nin bağlantısı sürücü tarafından iptal edilebiliyor.

Versiyonlara göre, 208’de aynı zamanda şehir koşullarında düşük hızlarda (40 km/saatin altında), bağlantılarda, park etme manevraları sırasında, virajlı yollarda, vs. yan görüşü optimize etmeyi sağlayan statik yönlü aydınlatma bulunuyor. İki sis lambasından birinin ışık demeti, direksiyona verilen açıya göre ilgili virajın içini aydınlatıyor. Hill Assist Yokuş Destek fonksiyonu e-HDi versiyonlarda standart olarak sunuluyor.

Daha kompakt ve daha hafif yeni 208’de, Peugeot mühendisleri aracın pasif güvenliğini artırmak amacıyla ağırlığının azaltılması konusunda yoğun olarak çalıştılar. Çok sayıda sürüş ve yardım sistemlerinin kullanımıyla, güvenlik ve konfor seviyesi önemli ölçüde artırıldı. Mükemmel bir yol tutuş sergileyen 208’in güvenlik donanım paketi, hava yastıkları, aktif ayak dayama sistemi ve muhtemel bir çarpışmanın yolcular üzerindeki etkilerini sınırlayan katlanabilir direkiyon kolonu ile tamamlandı.

Euro NCAP’ten 5 Yıldız

Bu yıl, bağımsız kuruluş Euro NCAP, yıldızların elde edilmesini daha da zorlaştıran yeni bir not sistemi uyguladı. Bu zorlu bağlamda, 208 sınıfında 5 yıldız elde eden yani en iyi olarak değerlendirilen ilk otomobil oldu. İlk ekipman seviyesi olan Access’den itibaren, 208’de standart olarak yüksek bir güvenlik ekipmanı seviyesi bulunuyor : ABS, ESP, 6 hava yastığı, arkada Isofix sabitlemeler, hız regülatörü limitörü, ön koltuklarda kemer takmama ikazı, katlanabilir direksiyon kolonu, aktif ayak dayanağı…

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı