Buradasınız
Home > Güncel > PSA ve GM’den Sonra Sıra Renault’da mı?

PSA ve GM’den Sonra Sıra Renault’da mı?

Otomotiv sektöründe krizin en fazla hissedildiği Batı Avrupa’da yaprak dökümü sürüyor.

PSA grubunun 8 bin çalışanı işten çıkarma planı Fransa Hükümeti ve PSA arasında büyük sıkıntıya yol açmıştı ve konuyla ilgili halen bir çözüm yolu bulunamadı.

Opel ve Chevrolet ile faaliyetlerini sürdüren General Motors için de durum farklı değil.

Batı Avrupa’da son iki yılda adeta sıfırı tüketen grup, gözünü yeni pazarlara ve özellikle Rusya’ya dikerken, St. Petersburg’da yeni bir fabrika kurma planını devreye sokmuştu. Almanya’da da çalışanlarının grevleri ve mahkemelerle uğraşan Opel yeni modellerle kendisine çıkış aramayı sürdürüyor.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken, Fransa’nın en güçlü otomotiv markası Renault’dan gelen açıklama başta Fransa Hükümeti olmak üzere sektörü tedirgin etti.

Fransa’nın saygın haber ajansı AFP’ye açıklama yapan Renault’dan gelen bilgiye göre 2015 yılına kadar markanın Fransa’da 7 bin 500 çalışanın işine son verileceği duyuruldu.

Bu rakam Renault’nun Fransa’daki işgücünün yüzde 14 düşmesi anlamına gelirken, Fransız üreticinin global olarak 120 bin çalışanı bulunuyor.

AFP’ye açıklama yapan Renault’nun Fransa’daki operasyonlarının başı Gerard Leclerq, gerekli anlaşmaların imzalanması ve bir çözüm bulunması halinde işsiz kalan 7 bin 500 kişinin farklı tesislerde yeniden işe alınabileceğini söyledi.

Renault işten çıkarmalarla 2013 ile 2016 yılları arasında 396 milyon euro tasarruf yapmayı planlıyor.

Carlos Ghosn uyarmıştı

Renault CEO’su Carlos Ghosn Temmuz ayında zor bir süreçte olduklarını söyleyerek, bugünlerin geleceğini belirtmişti.

Yeni model lansmanlarına rağmen sadece geçtiğimiz ay Renault’nun Fransa’daki satışları yüzde 27 oranında düşüş gösterdi. Elektrikli araçlarıyla da beklenen ilgiyi henüz göremeyen Renault’da yıl bazında ise düşüş 551 bin 334 adetlik satışla yüzde 20 olarak gerçekleşti.

Geçtiğimiz hafta PSA tarafından açıklanan rapora göre ise grup satışlarında dünya genelinde yüzde 16.5 düşüş yaşanmıştı.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı