Buradasınız
Home > Güncel > Peugeot Şampiyonluğu’nu İlan Etti

Peugeot Şampiyonluğu’nu İlan Etti

İnanılmaz derecede çekişmeli ve zorluklarla dolu bir yarış sonunda Peugeot, ABD’de düzenlenen Petit Le Mans Yarışı’nı üçüncü yıl üst üste kazanarak Kasım ayında Çin’de yapılacak son yarış öncesi Kıtalararası Le Mans Kupası’nda (ILMC) ikinci kez Markalar Şampiyonluğu’nu kazandığını ilan etti.

ILMC’de ikinci Markalar Şampiyonluğu

Şampiyon olmak için Peugeot’ya 13 puan gerekiyordu. 53 otomobilin start almasıyla yoğunluğun önemli rol oynadığı farklı Road Atlanta Pisti’nde, Franck Montagny, Stephane Sarrazin ve Alexander Wurz, güvenlik aracının on kez durdurduğu unutulmaz Petit Le Mans Yarışını kazandılar. Üç pilot, Marc Gene, Nicolas Minassian ve Nicolas Lapierre pilotajındaki Oreca Ekibi’nin Peugeot 908 HDi FAP’sinin beş tur önünde zaferi kazandı.

Road Atlanta’da Peugeot’nun üçüncü kez başardığı bu duble şu ana kadar başarılı geçen bir sezonu taçlandırdı: 5 birincilik (Sebring, Spa-Francorchamps, Imola, Silverstone ve Road Atlanta) 3 duble (Spa-Francorchamps, Imola ve Road Atlanta) ve 4 pol pozisyon (Sebring, Imola, Silverstone ve Road Atlanta). Buna Le Mans 24 Saat’de elde edilen ikincilik, üçüncülük, dördüncülük ve beşincilikler eklendi. Peugeot 2011 yılındaki bu başarı listesine bir kez daha önemli bir satır eklemek niyeti ile Çin’deki finale katılacak.

8 numaralı araç birinci oldu, 7 numaralı yarışı terk etti

Üçüncü sırada start alan 8 numaralı Peugeot 908, Franck Montagny’nin söylediği gibi, hareketli bir yarış başlangıcı yaşadı: “Hiç boş zamanı olmayan bir yarış oldu. Biz yarış başında bir dakika ceza aldık, bu yüzden geri dönmek ve özellikle hata yapmamak için hızlı gitmek zorunda kaldık.” 8 numaralı Peugeot saat 15:12’de liderliği aldı ve rakipleriyle bazen sert geçen düellolara rağmen, Minassian-Gene-Lapierre pilotajındaki Peugeot Oreca’nın beş tur önünde birinciliği aldı.

Varışa kadar belirsizliğin hakim olduğu yarışta, varış çizgisine 100 tur kala kırılma yaşandı; o an 1 numaralı Audi sonlardaki araçlardan biriyle çarpışarak yarış dışı kaldı.

Yarış sonu ikincinin üç tur önünde bitiren Franck Montagny, Stephane Sarrazin ve Alexander Wurz için net oldu. 8 numaralı Peugeot 10 numaralı Peugeot Oreca’nın önünde galip geldi. Stephane Sarrazin “Gerçekten çok mutluyuz” dedi ve ekledi: “Bu, Frank ve benim için sezonun ilk birinciliği. Alex Wurz bu yıl Spa-Francorchamps’da ilk zaferini kazanmıştı, fakat burada o da ilk kez kazandı. Üçümüzün ilk işbirliği için mükemmel bir sonuç aldık. ”

Pole pozisyonda start alan Sebastien Bourdais’nin pilotajındaki 7 numaralı Peugeot 908 ise daha az başarılı oldu. Starttan sadece iki saat sonra yarış dışı kaldı (konik dişli arızası) ve böylece Simon Pagenaud ile pole pozisyonu elde eden Anthony Davidson’u yarıştan mahrum bıraktı. Bir Peugeot 908 bu sezon ilk kez yarışı terk ediyordu.

Yarışın Seyri: Güvenlik aracının tempo verdiği bir yarış başlangıcı

Pole pozisyonunda start alan Sebastien Bourdais, iyi bir başlangıç yaptı ve Marcel Fassler (Audi 1), Franck Montagny ve Tom Kristensen’in (Audi 2) önünde ilk turu tamamladı. Yarış artık tam anlamıyla başlamıştı ve liderlerin arkadaki gecikenlere tur bindirmesi için sadece birkaç dakika yetmişti. 7 numaralı Peugeot’da Sebastian karmaşık trafikte Fassler tarafından geçildi, ama Fransız pilot saat 11:40’ta güvenlik aracının ilk müdahalesinden hemen önce yeniden başa geçti. Tüm liderler normal olarak ilk yakıt ikmali için pit stop yaptılar, ancak yarış tam yeniden başlamışken, güvenlik aracı yeniden piste gönderildi.
O anda tüm ekiplerin stratejileri farklıydı. Team Peugeot Total bu ikinci nötralizasyondan yararlanarak ikinci pit stopunu yaptı. Ama iki Peugeot 908 pitlane çıkışında kırmızı ışık ihlali nedeniyle bir dakikalık ceza için yeniden standa çağrıldı. 2 numaralı Audi de geciken araçlardan biriyle çarpışarak zaman kaybetti.

15. ve 16. sıralarda yeniden yarışa katılan Franck Montagny ve Sebastien Bourdais artık sıralamada yukarılara çıkmak için son sürat gidiyorlardı. Mükemmel pit stoplardan sonra Franck beşinciliğe ve Sebastian sekizinciliğe kadar yükseldi. Ancak saat 13:35’te Sebastian’ın 908’i pist kenarında hareketsiz kaldı. Böylece 7 numaralı Peugeot yarış dışı kalıyordu.

Sinir savaşı başlıyor

Franck Montagny 13:45’e kadar çabalarını sürdürdü. O an 8 numaralı Peugeot Oreca ekibinin lider Peugeot 908 HDi FAP’si ile temasa geçti. Bu arada Franck Montagny direksiyonu Stephane Sarrazin’e veriyordu. Stephane Sarrazin hemen Marcel Fassler ile zorlu bir düelloya girişti. Liderlik hem pit stoplarda ve hem de pistte sürekli el değiştiriyordu. Çekişmeli mücadelede sonuçta Stéphane Sarrazin saat 15:12’de rakiplerine üstünlük sağladı ve aradaki farkı açmaya başladı. Ayrıca en yakın takipçisi 1 numaralı Audi’nin yirmi saniyelik ceza almasından yararlanarak, yarışın ortasında ikincinin bir dakikadan fazla önünde ve üçüncüye bir tur bindirmiş vaziyette direksiyonu Alexander Wurz’a bıraktı.

Farklar ilk sıralarda belirginleşmeye başlamıştı, ancak yarıştaki büyük çekişme devam ediyordu. İlk üç araç benzer bir hızda yarışa devam ediyordu. Saat 16:58’de güvenlik aracının altıncı müdahalesi ilk sıraları yeniden sıklaştırdı. 8 numaralı Peugeot’nun direksiyonuna yeniden geçen Franck Montagny için her şey yeniden başlıyordu. Hızlı ve düzenli pilotajıyla yeniden otuz saniyelik bir avans elde etmişti ki, saat 18:00′ de güvenlik aracının yeniden müdahalesi her şeyi sil baştan yaptı. Yeniden start bu kez zorlu oldu, 1 numaralı Audi’nin direksiyonundaki Romain Dumas arayı açmak istiyordu, ama Franck Montagny buna karşı çıkıyordu. 3 tur geriden gelen Nicolas Lapierre de mücadeleye katılıyordu.

Damalı bayrağa kadar konsantrasyon

Varışa 100 tur kala, lider 8 numaralı Peugeot ile 1 numaralı Audi arasında üç saniyeden biraz fazla vardı. Mücadele ritminin bir kademe daha yukarı çıktığı bir anda 1 numaralı Audi tur bindirdiği araçlardan birine çarptı ve bariyere bindirdi. Böylece iki Peugeot başta yalnız kaldı. 8 numaralı Peugeot Oreca ekibinin 908 HDi FAP’sinin üç tur önündeydi. Yarış sonu artık netleşmişti. Peugeot Road Atlanta’da bir dubleye daha imza atıyordu. 8 numaralı Peugeot 10 numaranın önünde birinciliği kazandı

Ne Dediler :

Peugeot Sport Teknik Müdürü Bruno Famin: “Hedef şampiyonluktu ve buna ulaştık. Pistte büyük bir mücadele sonrasında ilk iki sırayı aldık. 1 numaralı Audi yarışı terk edinceye kadar çatışma çok yoğundu. Sonra bu farklı bir stres yönetimi oldu. Herhangi bir hata yapmamalıydık. Biz damalı bayrağa kadar turları teker teker geçtik. Fakat sezonun ilk terki için üzgünüz. Kırılan parçayı belirledik, konik dişli söz konusu. Neredeyse yeni bir parçaydı. Bir yerde mutlaka bir hata var, bunu araştıracağız. Bu akşam Peugeot Şampiyon oldu, Oreca ekibi de bu şampiyonluğa katıldı, her şeyden önce Peugeot için çok güzel bir ödül oldu. Biz Zhuhai’ye yine kazanmak için gideceğiz.”

Stephane Sarrazin, 8 numaralı Peugeot 908: “Çılgın bir yarış oldu! Stop&go ve yoğun trafiğe rağmen çok hızlı giderek üst sıralara çıktık. Varışa kadar yarış zor geçti çünkü bazı sürücüler gece zorlandılar. Takım harika bir iş yaptı, ben Peugeot için yarışmaktan gerçekten gurur duyuyorum! Biz bu sezon birkaç kez zafere teğet geçtik, başarılı olamadık, ama bugün tüm çabalarımız ödüllendirildi. ”

Franck Montagny, 8 numaralı Peugeot 908: “Ne de olsa Road Atlanta’da her zaman olduğu gibi heyecan verici bir yarış oldu. Ben bu piste hayranım ve burası bana uğurlu geliyor çünkü buradaki üçüncü birinciliğim. Zafer, şampiyonluk, Peugeot için ve bizim için güzel bir gün.”

Alexander Wurz, 8 numaralı Peugeot 908: “Ne güzel bir gün! Direksiyondayken heyecanlıydı, ama Stephane ve Franck direksiyondayken yarışı yaşamak daha da zor oldu. Benim için bugün önemli bir zafer oldu, gerçekten de Petit Le Mans’ı başarı listeme eklemek istiyordum ve sonuçta bu da gerçekleşti. ”

Road-Atlanta Petit Le Mans 2011 Yarış Sıralaması:

1. Peugeot 908 #8 ; S.Sarrazin – F.Montagny – A.Wurz ; 394 tur en 20:38’31

2. Peugeot 908 HDi FAP (Oreca) #10 ; N.Lapierre – N.Minassian – M.Gené ; + 5 tur

3. Aston Martin #007 ; A.Fernandez – S.Mücke – H.Primat ; + 6 tur

4. Oak Pescarolo #24 ; JF.Yvan – O.Pla – A.Prémat ; + 10 tur

5. Rebellion Lola #12 ; N.Prost – N.Jani – A.Belicchi ; +13 tur

Yarışta tur rekoru : Franck MONTAGNY, 1’09’’038

Intercontinental Le Mans Cup klasmanı:

Markalar:

1. Peugeot, 182 puan

2. Audi, 108 puan

Ekipler:

1. Team Peugeot Total, 97 puan

2. Audi Sport Team Joest, 74 puan

3. Team Oreca Matmut, 47 puan

4. Rebellion Racing, 41 puan

5. Oak Racing, 25 puan

6. Aston Martin Racing, 15 puan

Gelecek ILMC yarışı (7/7) : Zhuhai – Çin – 13 Kasım 2011

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı