Buradasınız
Home > Güncel > Peugeot L500 R Hybrid

Peugeot L500 R Hybrid

CARMEDYA.COM – Fuarlarda Fransız üreticilerin uçuk konseptlerini görmeye hala alışmadıysanız Peugeot’nun size bir sürprizi var. Markanın tanıttığı hibrit yarış aracı prototipi çok özel bir otomobilin anısına yaratılmış.

30 Mayıs 1916 yılında, yani 100 yıl önce L45 isimli aracıyla Indianapolis 500 organizasyonunda galibiyete ulaşan Peugeot bu otomobilin gövde rengine boyadığı tek kişilik yarış aracı konseptiyle yine dikkat çekiyor. Karbon fiber yapı sayesinde ağırlığı 1 tonda tutulan araçta dev jantlar, şık görünen LED aydınlatma elemanları ve çıplak karbon fiberden oluşan aerodinamik paket dikkat çekerken aracın ortasına konumlandırılan sürücü kabini bir cam parça ile kapatılabiliyor.

1 metre yüksekliğe sahip olan konseptin iç mekanında sadece bir yarış koltuğu için yer bulunuyor. Farklı biçimlendirilen direksiyon simidinin arkasına vites değiştirme kulakçıkları eklenirken gösterge paneli, iki adet dairesel panel üzerine yansıtılan hologramlardan oluşuyor. 308 R’dan tanıdığımız turbo beslemeye sahip, 1.6 litre hacimli benzinli motoru 270 beygir güç üretebilen otomobilin her aksında bir tane de elektrik motoru görev yapıyor. Toplamda 500 beygir güç, 730 Nm tork üretebilen konsept 0’dan 100 km/s sürate 2.5 saniyede ulaşabiliyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı