Buradasınız
Home > Güncel > Peugeot 308 GTi

Peugeot 308 GTi

Peugeot 308 GTi

Peugeot, 308 Gti modeliyle uzun bir aradan sonra GTi dünyasına dönüş yapıyor. Sportif hatchback sınıfına iddialı bir giriş yapmaya hazırlanan Fransız üreticinin 308 GTi modeli, sürüş keyfi ve çok yönlü kullanımı modern tasarım çizgisinde buluşturmayı başarıyor.

Peugeot’nun bu heyecan verici modelinin kalbinde tamamen yeni 1.6 litre THP motor bulunuyor. Aracın yüksek basınç uygulayan çift turbolu ve değişken subap zamanlamasına sahip motoru 5500 ile 6800 devirler arasında sürekli 200 HP güç üretiyor ve 1700 ile 4500 devirler arasında sürekli olarak 275 Nm tork sağlıyor. RCZ modelinde de kullanılan motor direkt benzin enjeksiyonu sayesinde ise yakıttan önemli ölçüde tasarruf ediyor. Bir GTi olarak sadece performansa değil aynı zamanda çevresine de önem veren otomobil 100 kilometrede ortalama 6.9 litre yakıt tüketimi ve 159 g/km emisyon değeriyle öne çıkıyor. Aracın 1598 cc hacmindeki 4 silindirli motoru 6 kademeli düz şanzıman sistemiyle kombine ediliyor.

Otomobil güçlü motoru sayesinde sıfırdan saatte 100 kilometre hıza 7.7 saniyede çıkabiliyor.

Kendisine özel bir motor sesine sahip olan 308 GTi, 225/40 R18 ölçülerindeki lastikleriyle de dinamik bir görünüm sergiliyor. Şasisi motorun karakteristik özelliklerine uygun şekilde dizayn edilen otomobilde güvenliği ise önde 340 mm, arkada ise 290 mm çapındaki fren diskleri garanti ediyor.

Aracın 308 CC’den alınan sportif ön paneli alçak konumuyla dikkat çekerken, yine düşük tasarlanan arka tampon ve siyah renkteki Perla Nera difüzör dinamik tasarımı tamamlıyor. Arka spoyler araca yüksek hızlarda daha verimli kullanım olanağı sağlarken, arka tamponda dikkat çeken krom kaplama çift egzoz borusu da motorun gücünü yansıtarak, arkadan gelenleri adeta uyarıyor.

Aracın dış tasarımındaki dinamizm iç mekanda da kendisini fazlasıyla hissettiriyor. Alüminyum pedallar ve vites topuzuyla deri döşeme ve deri kaplı direksiyon simidi iç mekanın ayırt edici özellikleri arasında yer alıyor.

Peugeot 308 GTi, sportif bir otomobil olmasına rağmen konfordan da ödün vermiyor. Otomobil 4.86 m2 cam yüzeyi ile son  derece ferah ve aydınlık bir iç mekan sunuyor.

Zengin donanımıyla sınıfına iddialı bir giriş yapan 308 GTi, güvenlikten de ödün vermiyor.

EuroNCAP çarpışma testlerinde verilen en yüksek puan olan 5 yıldızı almayı başaran 308 GTi, kaza durumunda aracın yerini otomatik olarak gerekli birimlere ileten Peugeot Connect SOS sistemine de sahip.

Haziran ayında öncelikle Fransa’da satışa sunulacak otomobilin ülkemize ne zaman geleceği ise şimdilik merak konusu.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı