Buradasınız
Home > Güncel > Petrol Ofisi’nden 2010 Değerlendirmesi

Petrol Ofisi’nden 2010 Değerlendirmesi

Petrol Ofisi geride kalan 2010 yılı için finansal sonuçları açıkladı. Yapılan açıklamaya göre; 2010 enerji piyasaları açısından, ekonomik indikatörlerin ve beklentilerin olumlu tarafta gerçekleştiği bir yıl olduğu belirtildi. 2010 yılı değerlendirmesine göre; “Brent ham petrolü, $78 seviyesinde başladığı yıl içinde $94 seviyelerini test edip, yüzde19 artış ile 93 dolar seviyesinden kapandı. Yıl içinde yüksek fiyat oynaklığı belirgindi; öte yandan yılın son çeyreğinde petrol kararlı bir artış sergiledi.

Değişken tüketim oranlarına rağmen artan performans: Türkiye’nin lider akaryakıt dağıtım ve madeni yağ şirketi Petrol Ofisi, 2010 yılsonunda toplam satışlarını bir önceki yıla göre yüzde 14,5 artırarak 16,14 milyar TL’ye (10,78 milyar ABD Doları) yükseltti. Geçtiğimiz yıl içerisinde akaryakıt tüketim rakamları sürekli değişiklik göstermesine rağmen Petrol Ofisi’nin başarılı performansı dikkat çekti.  Yaklaşık 2 bin 500 bayisi ile Türkiye’nin her köşesinde hizmet vermekte olan Petrol Ofisi, özellikle düşük kükürtlü motorinde elde ettiği büyüme performansı ile öne çıktı.
Zorunlu gelişmelerin karlılığa etkisi: Petrol Ofisi 2010 yılını operasyonel faaliyetler açısından 249 milyon TL (166 milyon ABD Doları) karla kapattı. Dönem içinde ödenmesi kesinleşen EPDK cezaları ile geçmiş dönemlerden gelen olağandışı yükümlülüklerin yanı sıra, OMV grubuna dahil olan Petrol Ofisi’nin OMV muhasebe standartlarına uyum sürecinde ulusal stok değerlemesi rakamlarının da yansıması nedeniyle Petrol Ofisi’nin 2010 yılı nihai bilançosunda 41,3 milyon TL (26,7 milyon ABD Doları) zarar ortaya çıktı.”

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Petrol Ofisi CEO’su Melih Türker ise şunları söyledi;

“Bugün 70 yıllık bir dev olan Petrol Ofisi, 2010 yılında büyüyen Avrupa’nın lider enerji grubu OMV Grubu’nun bir üyesi oldu. Bu birleşme ile birlikte, Petrol Ofisi bölgesel entegre enerji şirketi olma vizyonuyla hareket etmeye başlayacaktır. Geçtiğimiz 70 yılda Türkiye için çok önemli adımlar attık. Büyük Petrol Ofisi Ailesi olarak 2010 yılında da performansımızı yükselttik. Önümüzdeki yıllarda yeni vizyonumuzla daha da iddialı adımlar atmaya hazırlanıyoruz.”

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı