Buradasınız
Home > Güncel > “Pazarın Artışı 2. El Pazarını Tetikliyor”

“Pazarın Artışı 2. El Pazarını Tetikliyor”

DOD Genel Müdürü İlhami Eksin, döviz kurunun 2010 yılındaki stabil yapısını sürdürmesi ve kredi faiz oranlarının mevcut seviyelerde seyrine devam etmesinin, sıfır km ve ikinci el alanında hareketliliğini sürmesini sağlayacağını belirtti.

Eksin yaptığı açıklamada “Markaların 2010 yılının özellikle ikinci yarısında stok sıkıntıları nedeniyle karşılayamadıkları talebin, 2011 yılında ertelenmiş bir talep olarak karşımıza çıkması olasıdır. Buna bağlı olarak ikinci elde, 2010 yılından daha iyi bir performans oluşacağını öngörmekteyiz. Binek araç pazarını, ikinci el açısından değerlendirirsek, ülkemizde sıfır km pazarındaki gibi pazarı ölçmeye yönelik güvenilir veriler ikinci el alanında bulunmuyor. Bu noktada Doğuş Oto Değerlendirme olarak ülke genelinde yaygın yetkili satıcılarımızdan aldığımız güçlü geri bildirimler ve pazar araştırmalarımızla her yıl pazarı ölçmeye çalışıyoruz. Biz DOD olarak, ikinci el pazarını, sıfır km pazarında satılan her bir adet araç için, iki adet araç işleminin yapıldığı bir pazar olarak tanımlıyoruz. Bu öngörümüzden hareketle, 2010 yılında ikinci el pazarının 1 milyon adet seviyesine ulaştığını düşünmekteyiz” dedi.

İlhami Eksin 2010 yılında 13 bin adet seviyesindeki satışlarını, 2011 yılında yüzde 25 seviyesinde geliştirmeyi hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

“Filo kiralama ikinci eldeki en büyük hacimdir”

Eksin şöyle devam etti; “Sıfır km pazarındaki bu hareketliliğin, pazarın doğrudan ilişki içerisinde olduğu ikinci el sektöründe yılın genelini değerlendirdiğimizde benzer bir yapıda olduğunu ifade edebiliriz. Sıfır km pazarında işlem yapan müşterilerin, mevcut araçlarını ikinci elde değerlendirmelerinin yanısıra; operasyonel filo kiralama pazarından dönen araçların ikinci elde oluşturduğu büyük hacim, ikinci el alanında da yaşanan hareketliliğin en önemli nedenleriydi.

Sıfır km pazarında bireysel müşterilerin bekleme eğilimine girmesinin yanısıra, kiralamak için yeni araç bulamayan filo kiralama şirketlerinin, ellerindeki mevcut araçları tekrar kiraya vermeleri de ikinci elde etkisini göstererek araç arzını azaltan önemli bir etken oldu.

Bu nedenlerle sıfır km pazarında ve buna bağlı olarak ikinci elde oluşan araç tedarik sorunlarına rağmen DOD olarak 2010 yılı satışlarımızı, 2009’a göre yaklaşık yüzde 15 daha yüksek bir satış rakamıyla tamamlamayı başardık.”

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı