Buradasınız
Home > Güncel > Parkurlardan Yollara: Citroen DS3 Racing

Parkurlardan Yollara: Citroen DS3 Racing

Fransız otomobil markası CITROËN, DS serisinin ilk ürünü DS3’ün başarısının ardından DS serisinin yakaladığı ivmeyi yeni DS3 Racing ile daha da ileri taşıyor. Citroën Racing; şimdiye kadar CITROËN adına toplam altı kez aldığı “Dünya Ralli Şampiyonu” ünvanıyla bu alanda kanıtladığı uzmanlığını DS3 RACING ile gözler önüne seriyor.

Türkiye’ye ilk etapta sadece 5 adet getirilmesi öngörülen bu çok özel otomobil Fransız markanın Dünya Ralli Şampiyonası’nda üreticiler kategorisinde kazandığı altı şampiyonluk ve Sébastien Loeb ve Daniel Elena ile Pilot/Yardımcı Pilot kategorisinde kazandığı yedi şampiyonlukla kalite ve güvenilirlik iddiasını da kanıtlıyor.

DS3 modeline farklı bir bakış açısı getiren ve DS3 DSport baz alınarak geliştirilen DS3 Racing, sunduğu benzersiz performans ve sürüş keyfi ile markanın “Créative Technologie” sloganını tam anlamıyla yansıtıyor.

Az sayıda üretilen ve siyah üzeri sportif turuncu ve beyaz üzeri karbon gri olmak üzere iki farklı renk alternatifi ile satışa sunulan DS3 Racing modelinden Türkiye’ye sadece 5 adet getirilecek.

Temelde DS3 ile aynı tasarım özelliklerini sergilemesine rağmen, güçlü ve enerjik hatlarıyla tam bir yarış otomobili karakterine sahip olan DS3 Racing; WRC – Ralli araçları için tasarlanmış CITROËN Racing imzalı bedeni saran özel sportif koltukları ile konforlu bir sürüş sağlıyor. Günlük kullanım için de oldukça uygun olan DS3 Racing; 202 HP’lik motoru ile hız sınırlarını zorluyor. 1.000 m’lik mesafeyi 27 saniyede kateden aracın 0-100 km hızlanma süresi ise 6,5 saniye.

Yarıştan ilham alan tasarım

3,96 metre uzunluğuyla oldukça çekici bir görünüme sahip olan araç, dinamik performans ile iddialı ve prestijli tasarımı birarada sunuyor. Stilinin ana hatlarını DS3’ten alan RACING, güçlü ve yarışçı ruhunu bu versiyon için özel geliştirilmiş parçalarıyla ortaya koyuyor. Araç; karbon kaplama çift egzoz borusu, hava dağıtıcısı, ön tampon spoyleri, yan şeritleri ve dış tasarımındaki sportif detayları ile göz dolduruyor.

DS3 Racing kendine özgü iki yeni renk seçeneğiyle satışa sunuluyor. İlk seçenekte çarpıcı bir etki yaratmak için sportif turuncu tavan ile siyah birarada kullanılıyor. Jantlar, radyatör ızgarası ve aynaların yanı sıra ön panel ve vites kolunda da turuncu renk göze çarpıyor. İkinci seçenekte ise modern ve sade bir etki için karbon gri tavanla birlikte beyaz kullanılıyor. Gri renk yine jantlarda, aynalarda ve ön panelde yerini alarak uyum sağlıyor. Karbondan yapılmış radyatör ızgarası ise araca sıradışı bir çekicilik katıyor.

DS3 Racing’in WRC – Ralli araçları için tasarlanmış CITROËN Racing imzalı bedeni saran özel sportif koltukları yolcuların rahatlığı için optimum destek sağlıyor. Araçta standart olarak arka park sensörleri, elektrokrom iç dikiz aynası, otomatik yanan farlar ve yağmur sensörü bulunuyor.

Otomobilin en az dışı kadar içi de stilini yansıtıyor. İç mekanın çeşitli yerlerinde karbon kullanılırken, birçok ayrıntı da tavan rengiyle uyumlu olarak renklendiriliyor. Özel malzeme seçimi ve tasarımda CITROËN RACING imzasını taşıyan ayrıntılar DS3 Racing’in fark yaratan karakterini ortaya koyuyor.

Daha da karakterli bir motor

DS3 Racing için en önemli unsur performans. CITROËN RACING tarafından geliştirilen motor, Dünya Ralli Şampiyonası üretici kategorisinde altı şampiyonluk kazanan Marka ekiplerinin elde ettiği uzmanlığın tüm avantajlarını kullanıyor.

Mühendisler, Dsport versiyonundaki 1,6 litrelik 156 HP’lik motoru, DS3 Racing’de 202 HP’lik güce yükseltti. Tork da 240 Nm’den 275 Nm’ye yükseltildi. Azami tork 2.500 rpm’ye kadar çıkabiliyor. Başlıca iyileştirmeler motor kontrol biriminde ve basıncı 2,2 bara yükseltilen turboşarjda yapıldı. Egzoz da ayrıca otomobilin sportif kimliğini yansıtması amacıyla değiştirildi.

Sonuç olarak, CITROËN DS3 Racing kalkışta 1.000 metre mesafeyi 27 saniyenin altında katedebilir hale gelirken, en düşük motor hızlarında da keyifli bir sürüş sağlıyor. Aracın 0-100 km hızlanması ise 6,5 saniye.

Bu çarpıcı sonuçların yanı sıra yeni versiyon, makul bir yakıt tüketimi (kombine çevrim yakıt tüketimi 100 kilometrede 6,4 litre) ve kilometre başına sadece 149 gram gibi sınırlı bir karbondioksit emisyonu sağlıyor.

Yol tutuş

DS3 Racing, kelimenin tam anlamıyla yola sarılsın ve motordan gelen güç ile uyum sağlasın diye yay ve amortisörler, süspansiyonda meydana gelen değişimleri dikkate alacak şekilde yeniden ayarlanmış. Aynı zamanda ön ve arka tekerlek aralıkları 20 milimetre genişletilmiş ve gövde yüksekliği de 15 milimetre azaltılmış. Yeniden ayarlanan ESP artık tamamen devreden çıkarılabilir hale gelmiş.

Direksiyon da otomobilin dinamik yapısını yansıtacak şekilde modifiye edilmiş. Direksiyon yolun daha iyi algılanmasını sağlarken, çok düşük hızlarda bile kolay manevra özelliği de korunmuş.

Fren sistemi, önde dört pistonlu Brembo® kaliperlerinden ve çapı 323 milimetreye yükseltilen özel disk frenlerinden oluşuyor.

DS3 Racing; ilk tasarımda, son teknoloji ve dinamik bir yapıyla kullanılan 18 inçlik geniş tekerleklere uyumlu üretildi. Tekerlekler, seri üretime geçmiş bir otomobilde dünyada ilk kez kullanılan ve hareketin dışarıdan içeriye yapıldığı teknolojiye sahip. Aynı zamanda tekerlekler, ağırlıklarının daha etkin dağıtılması ve yüzde 5 civarında daha hafif olmaları nedeniyle DS3 Racing’in yol performansına da katkıda bulunuyor.

[table id=60 /]

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı