Buradasınız
Home > Güncel > Pahalı Benzine Çözüm: Motosiklet!

Pahalı Benzine Çözüm: Motosiklet!

Avrupada benzinin en pahalı satıldığı ülke olan Türkiye’de bireysel ulaşımda motosiklet halâ istenilen seviyeye gelmedi. Akaryakıt giderlerini düşürmenin yolunun motosiklet kullanımını artırmaktan geçtiğini söyleyen Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Başkanı Başarı Erbaş, “Çünkü Bireysel ulaşımda motosiklet, bir otomobilin üçte biri kadar yakıt tüketir. Yine üçte biri kadar yer kaplar. Yani motosiklet hem ekonomiye katkı sağlıyor hem de trafik yükünü azaltıyor” dedi.

Gelirin yüzde 20’si benzine

Sürücüler açısından motosiklet kullanmanın son derece avantajlı olduğunu belirten Başarı Erbaş  sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye’de  yüzde 65’i vergi olan benzin fiyatı, yapılan son zamla yine Avrupa sıralamasının en başına oturdu. Türkiye benzin fiyatı ile Avrupa’da en üst sırada olmasına karşın kişi başına düşen ortlama milli gelir sıralamasında ise sonlarda bulunuyor.  Otomobil kullanıcısı gelirinin yüzde yirmisini yakıta veriyor ama çözüm olarak motosiklet kullanmak aklına gelmiyor. Oysa aynı sürücü motosikleti ulaşım aracı olarak tercih etse, yakıta ayıracağı miktar en az yarı yarıya azalıyor.”

“Motosiklet kullanımı artmalı”

Şehir trafiğinde ulaşım için kullanılabilecek bir skuter’ın 100 km’de yaklaşık 2-3 litre benzin tükettiğini ifade eden Erbaş, “Yakıtın yanısıra sağlayacağı vergi, otopark, zaman gibi diğer ekonomik avantajlarıyla birlikte motosiklet kullanımının artmasını umuyoruz” diye konuştu.

Motosiklet kullanımının artmasıyla birlikte daha az otomobilin yola çıkacağını ve trafik sorununun çözüleceğini belirten Erbaş, motosiklet kullanımının tıpkı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de hak ettiği yeri alması gerektiğini anlattı.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı