Buradasınız
Home > Güncel > OYDER’in Pazar Tahmini 850 Bin

OYDER’in Pazar Tahmini 850 Bin

Toplam 22 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren ve çatısı altında yer alan 900’den fazla Otomotiv Yetkili Satıcısını temsil eden OYDER’in (Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği) 6. Diyalog Toplantısı Antalya’da düzenlendi. Tamamı yerli sermaye ile gerçekleştirilmiş, 10 Milyar TL yatırıma ve 100 bin kişiye doğrudan istihdama sahip OYDER’in Antalya’da gerçekleştirilen 6. Diyalog Toplantısında konuşan OYDER Başkanı H. Şükrü Ilısal, her geçen gün daha da büyüyen bir aile konumuna geliyor olmalarının önemine dikkat çekti. İlk olarak geçtiğimiz sene Ekim ayında İzmir’de başlattıkları OYDER Diyalog Toplantıları serisine çok önem verdiklerinin altını çizen Ilısal, yılsonuna kadar 3 bölge toplantısı daha gerçekleştirmeyi planladıklarını açıkladı.

OYDER’in 6. Diyalog toplantısında bölgedeki tüm yetkili satıcılara sektörle ilgili görüşlerini de açıklayan Ilısal, Ocak-Mayıs döneminde ulaşılan 340 bin adetlik satışla, geçtiğimiz yıllara göre artan büyümenin önemine dikkat çekti. Genç bir nüfusa sahip Türkiye’de otomotiv pazarının henüz doygunluğa ulaşmaktan çok uzak olduğunu da hatırlatan Ilısal, Merkez Bankası’nın uygulamaya aldığı sıkı tedbirlerine rağmen Mayıs ayında gerçekleşen 80 bin adeti aşkın satışın kendi dinamikleri içinde istikrarlı bir büyüme anlamına geldiğini vurguladı.

Haziran 80 Bini Adeti Bulur, Yılsonu Tahminimizi 850 Bin Olarak Revize Ettik!

OYDER Başkanı Ilısal, hükümetin açıkladığı projeler ve hedeflerin yanı sıra gerçekleşen yatırımlara ek olarak gelir seviyesinin artması ve özellikle Türkiye’de otomobil sahibi olma arzusunun öncelikli olmasının Türkiye’de otomotiv sektörünü gözde bir konuma ulaştırdığını da ifade etti. Seçim öncesinde olduğu gibi seçim sonrasında da satışlarda hareketliliğin devam ettiğini belirten Ilısal, Haziran ayında da bir önceki döneme benzer şekilde aşağı yukarı 80 bin adetlik bir pazar büyüklüğüne erişilmesini beklediklerini dile getirdi. Bununla birlikte Temmuz ve Ağustos ayları için aynı beklenti içinde olmadıklarını da ifade eden Ilısal, “Bankalar kanalıyla kredi faizlerinin yükseltilmesinin etkisine paralel olarak Ramazan dönemi ve yeni model yılına geçişinin bir parça durgunluğa sebebiyet vermesini bekliyoruz. Bununla birlikte yılın ilk dönemlerinde yapılan projeksiyonlarda sene sonu için ulusal Pazar hedefini yaklaşık 950 bin adetlerin civarında öngördük. Son gelişmeler sonrasında ise 2011’in 850 bin adet civarında kapanmasını bekliyoruz. Geçtiğimiz yılı 760 bin adette kapattığımızı hatırlayacak olursak şu an içinde bulunduğumuz şartlara göre öngördüğümüz sonuçların istikrarlı bir büyüme anlamına gelmesi tüm sektör adına sevindiricidir” açıklamasını yaptı.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı