Buradasınız
Home > Güncel > OYDER: “Sektör Yüzde 60 Büyüdü”

OYDER: “Sektör Yüzde 60 Büyüdü”

1989 yılından beri otomotiv sektörünün en önemli oyuncularından olan OYDER, geçtiğimiz aylarda açıkladığı ve çok ses getiren “Türkiye’nin Otomotiv Müşteri Profili” araştırmasının ardından yetkili satıcıların nabzını tuttuğu yeni anket sonuçlarını açıkladı. OYDER Genel Sekreteri Tamer Atsan tarafından açıklanan “Yetkili Satıcı Değerlendirme ve Beklenti” araştırması öncelikli olarak 2011 yılının genel değerlendirmesini yetkili satıcı perspektifinden yaparken, sektörün kilit oyuncuları olan yetkili satıcıların adeta ekonomik röntgenini çekmesiyle ön plana çıkıyor.

OYDER Genel Sekreteri Tamer Atsan; “ Yetkili satıcıların % 60’ı 2011 yılı için yetkili satıcılık faaliyetinin ekonomik hacimlerinin bir önceki yıla göre büyüdüğünü ifade ederken, % 24’ü “bir önceki yıla göre küçüldük”, % 16 oranında ise “büyüme olmadı” yanıtını verdi. Döviz kurundaki ani yükselme ve düşüşler yetkili satıcıların % 58’i açısından 2011’in en zorlu unsuru olarak değerlendirildi. % 30’u küresel ekonomideki çalkantıları en ön plandaki zorlayıcı unsur olarak tanımlarken, ÖTV’de

yapılan yukarı yönlü ayarlamanın etkisi ise sadece % 8’lik bir kesim tarafından ilk sırada değerlendirildi” açıklamasını yaptı.

Yetkili satıcıların 2011 yılında büyüme planlarına kontrollü bir hızda devam ettiğine dikkat çeken OYDER Genel Sekreteri Tamer Atsan, “Yetkili Satıcılarımızın %70’i 2011’de işlerine yatırım yaptı. Yatırım yapan yetkili satıcıların ise % 33’ü 250 bin TL’ye kadar, % 28’i 250 bin ila 500 bin TL arasında, % 11’i 500 bin ila 1 milyon TL arasında, % 28’i ise 1 milyon TL ve üzeri yeni yatırımı gerçekleştirmiş olmasıyla dikkat çekiyor” dedi. Yaklaşık olarak her 3 yetkili satıcıdan birinin 1 Milyon TL’nin üzerinde yatırım yapmasının etkisiyle istihdam artışının da mevcut olduğunu dile getiren Atsan, “2011 yılında Yetkili Satıcıların % 60’ı ilave istihdam artışı sağlarken, % 32’si ise mevcut kadrolarını korumayı tercih etti” dedi.

Yetkili satıcılık mesleğinin sürdürülebilir bir meslek olması için çalıştıklarını söyleyen OYDER Genel Sekreteri Tamer Atsan, OYDER olarak temsilcisi oldukları Otomotiv Yetkili Satıcılarının sosyoekonomik algıları ve değerlendirmelerinin hem kamuoyu hem de Türkiye’nin lokomotifi otomotiv sektörü için son derece önemli olduğunu söyledi. Ekonomik şartların zorlaştığını ve ticari rekabetin giderek arttığını belirten Atsan “Türkiye’de yetkili satıcılıkta bir şirketin 3’üncü kuşağa geçişi % 5 seviyesinde, bu noktada mutlaka kurumsallaşmak gerekiyor. Yoksa sessiz terk edişlerle bu mesleği yapanların sayısının zamanla giderek azalması tehlikesi ortaya çıkacaktır. OYDER olarak gerçekleştirdiğimiz bu iç araştırmalarımızın sonuçları, bizlere yetkili satıcılık faaliyetinin büyüdüğünü, yatırımların ve istihdamın giderek arttığını, ülke ekonomisinden umutlu fakat kendi içinde küçük de olsa endişeler barındıran bir durum olduğunu gösteriyor. OYDER çatısı altındaki Yetkili Satıcılar olarak hükümetten öncelikle ülke genelinde kayıt içi ekonominin acil olarak ve eşitlik içerisinde uygulanmasını, yetkili satıcılık faaliyetinin bir KOBİ faaliyeti olarak da değerlendirilmesi ve aynı kapsamda desteklenmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı