Buradasınız
Home > Güncel > ÖTV Zammını Markalar Üstleniyor

ÖTV Zammını Markalar Üstleniyor

Maliye Bakanlığı, bütçe hedeflerindeki sapma nedeniyle 3 kalemde vergi artışına gitti. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren karara göre; akaryakıta 30 kuruş, tapu harçlarına binde 4, alkollü içkilere ise 30 liraya varan zam geldi.

Alınan karara göre; benzin, motorin ve LPG’nin vergi tutarı, litre başına 30 kuruş artırıldı. 95 oktan kurşunsuz benzinde 1 lira 87 kuruştan 2 lira 15 kuruşa çıkan özel tüketim vergisi; 98 oktan kurşunsuz benzinde 1 lira 99 kuruştan 2 lira 29 kuruşa yükseldi.

Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin raporuna göre 2012 yılının ilk 8 ayında pazar yüzde 15.14 daralırken, Otomotiv Sanayi Derneği raporuna göre ise toplam ihracatta yüzde 6 düşüş yaşanırken gelen ÖTV zamları ile iyice sarsılan sektörde yeni çözümler aranmaya başlandı.

Yeni model yılı uygulamasıyla birlikte iyice sıkışan pazarda umutlar Kasım ayında düzenlenecek Autoshow Fuarı’na bağlanmışken, ÖTV zamlarıyla birlikte markalar harekete geçmek zorunda kaldı.

Buna göre ÖTV bizden kampanyası başlatan markaları ve sundukları indirim ve avantajları aşağıda sırasıyla bulabilirsiniz. Yeni duyurular oldukça listeyi güncellemeye devam edeceğiz…

Citroen C4

CITROEN

ÖTV zammına en hızlı tepkiyi gösteren Citroen, ilk açıklamayı yapan marka olurken, markanın binek araçlardaki ÖTV artışından doğan fiyat farkını, ürünlerinin fiyatlarına yansıtmadığı duyurusu yapıldı.

Renault Scenic

RENAULT

Renault, Eylül ayı sonuna kadar ÖTV farkını karşılıyor. Fluence, tüm Megane ailesi (Megane HB, Megane Sport Tourer, Megane Coupé), Scenic ve Grand Scenic modellerinde yüzde 3 ÖTV farkı müşteriye yansıtılmıyor.

1600cc’ye kadar olan modellerde ÖTV farkının Renault tarafından karşılanacağı Eylül ayında, tüm Renault modellerinde “Şimdi Al 2013’te Öde” kampanyası ay sonuna kadar devam ediyor.

Yepyeni bir Renault sahibi olmak isterenler otomobillerini şimdi alıp ödemelerine 2013 yılında başlayabiliyor. Ayrıca Renault’da tüm binek ve Yeni Kangoo Multix modellerinde geçerli olan kampanya dahilinde 48 BİN TL için 48 aya kadar vadeler için yüzde 0,89 “Sabit Faiz” avantajlı kredi fırsatı bulunuyor.

Dacia Stepway

DACIA

Dacia markası, Eylül ayında ÖTV farkını müşterilerine yansıtmıyor. Tüm Dacia modellerinde geçerli olan kampanyanın yanısıra Eylül ayında Duster modeline uygulanan özel kampanya da devam ediyor. Kampanya kapsamında Duster sahibi olmak isteyen müşteriler için 48 bin TL 48 ay yüzde 0,99 sabit faiz ve “Şimdi Al 2013’te Öde” imkanına sahip.

Toyota Yaris

TOYOTA

Toyota, motor silindir hacmi 1600 cc’ye kadar olan araçlara yönelik olarak yüzde 40’a yükseltilen ÖTV artışını Eylül ayı sonuna kadar fiyatlarına yansıtmama kararı aldı. 3 puanlık ÖTV artışından etkilenecek olan modelleri için Eylül ayı sonuna kadar sabit fiyat garantisi veren Toyota, kampanya fiyatlarıyla satışlarına devam ediyor.

Nissan Qashqai

NISSAN

Otomotivde 1600 cc’nin altındaki araçlara uygulanan Özel Tüketim Vergisi’nin (ÖTV) yüzde 37’den 40’a çıkarma kararı, Nissan’ın fiyat listelerinde değişiklik yaşatmıyor. Nissan’ın Micra, Note, Juke, Qashqai ve Qashqai+2 gibi 1600cc’nin altındaki motora sahip modellerindeki ÖTV artışının getirdiği fiyat farkı 3 Ekim 2012 tarihine kadar otomobil severlere yansıtılmayacak. 29 bin 76 TL’den başlayan fiyatlara ve yüzde 0 faizden başlayan kredi seçeneklerine sahip Nissan modelleri tutkunlarını bayilerde bekliyor.

Peugeot 308

PEUGEOT

Peugeot, Eylül ayında cazip takas avantajlarının yanında ÖTV farkını da karşılıyor. 308 modellerinde 3 bin 500 TL olarak uygulanan takas indirimi, 3008, 5008 ve 508 modellerinde 5 bin TL olarak gerçekleşiyor. Peugeot’nun hafif ticari araç segmentindeki kuvvetli oyuncuları Yeni Partner Tepee ve Bipper Tepee için de önemli kredi avantajları ve peşin alım indirimleri Peugeot Yetkili Satıcıları’nda müşterileri bekliyor.

Suzuki Swift

SUZUKI

Suzuki Türkiye, motorlu taşıtlarda 1600 cc motor silindir hacmini aşmayanlardan alınan ÖTV miktarının yüzde 37’den, yüzde 40’a çıkarılmasının ardından oluşan yüzde 3’lük artışı müşterilerine yansıtmama kararı aldı. Suzuki’nin, 1600 cc’ye kadar olan tüm modellerindeki yüzde 3’lük ÖTV artışı farkı 1 Ekim tarihine kadar firma tarafından karşılanıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı