Buradasınız
Home > Güncel > ÖTV İndirimi Motosiklet Satışlarını Patlattı

ÖTV İndirimi Motosiklet Satışlarını Patlattı

E-ticaret platformu sahibinden.com’un verileri Türkiye’nin motosiklet satış haritasını gözler önüne serdi. 2010 Kasım – 2011 Kasım tarihleri arasında, 250 cc’ye kadar motor hacmine sahip motosikletlerde ÖTV oranının yüzde 22’den yüzde 8’e indirilmesi sonrasında site aracılığı ile satılan motosiklet oranında yaklaşık yüzde 50 artış yaşandı.

Yine aynı dönemde sitenin verilerine göre, Antalya, İzmir, Ankara ve Bursa’da motosiklete olan ilginin hızla yükseldiği görülüyor. Analize göre, Antalya’da motosiklet satışları son bir senede yüzde 66, İzmir’de yüzde 50, Ankara’da yüzde 40, Bursa’da ise yüzde 47 oranında artış gösterdi.

En çok satılan motosiklet markası Honda

Yine aynı dönemde site aracılığıyla en çok satılan motosiklet markaları Honda, Yamaha, Mondial, Kanuni ve Suzuki şeklinde sıralandı. Site aracılığıyla satılan motosikletler analiz edildiğinde 2011 yılında 2010’a göre Honda marka motosikletlerin satışında yüzde 49, Yamaha satışında yüzde 46, Mondial’de yüzde 87, Kanuni’de yüzde 31, Suzuki’de ise yüzde 37 artış olduğu ortaya çıkıyor.

Siyah renk, scooter tipi motosiklet gözde

Sitenin verilerine göre, 2011 yılında en çok siyah renk, scooter tipi, 2006 model, motor hacmi ise 126-250 cm3 olan motosikletler satıldı.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı