Buradasınız
Home > Güncel > Otomotiv’in Yeni Kralı Emisyon

Otomotiv’in Yeni Kralı Emisyon

Ali Haydar Bozkurt

Soylu ve Cengiz Danışmanlık ve Kongrenin gerçekleşmesine destek veren kurumlar, 8 Aralık 2010 tarihinde Çırağan Palace Kempinski – İstanbul Oteli’nde gerçekleştirilecek olan “Otomotiv’de Enerji Dönüşümü ve Emisyon” konseptli 3.Uluslararası İstanbul Otomotiv Kongresi automotivİST hakkında bilgi aktardılar.

Türk otomotiv sektörüne, sürdürülebilir ve anlamlı bir katkı yapma hedefiyle yola çıkan Soylu ve Cengiz Danışmanlık, Türkiye’nin ilk ve tek bağımsız ve uluslararası otomotiv kongresi olan automotivİST için, Sultanahmet Four Seasons’ta bir basın toplantısı düzenledi. 10 Kasım 2010 tarihinde düzenlenen basın toplantısında, kongrenin 2010 yılı konsepti “Otomotivde Enerji Dönüşümü ve Emisyon” ile 8 Aralık’ta düzenlenecek olan kongrenin konu, konuşmacı ve destekleyen kurumları hakkında bilgi verdi.

Dünyanın dört bir yanından konuşmacı, panelist ve izleyicileri bir araya getirmeyi hedefleyen “automotivİST – Uluslararası İstanbul Otomotiv Kongresi” basın toplantısında; Doğuş Otomotiv CEO’su Emir Ali Bilaloğlu, Toyota Pazarlama ve satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu birer konuşma yaptı. Peugeot Genel Müdürü Jean Pierre Vieux’nun katılamadığı toplantı için bir mesaj göndererek katkıda bulundu. Toplantı sonrası GfK’nın konuyla ilgili Autoshow’da yaptığı bir araştırmanın ön sonuçları da paylaşıldı.

Bu yıl düzenlenecek olan automotivİST kongresinin misyonunu “Büyük Düşünmek” olarak niteleyen Soylu ve Cengiz Danışmanlık Kurucu Ortağı Yusuf Soylu; “Enerji’nin nasıl üretildiğinden başlayarak, otomotiv üretimindeki enerji kullanımları, düşük emisyonun nasıl teşvik edilmesi gerektiği, enerji dönüşümünün hızı ve alt yapısı gibi tüm konuların ele alınacağı bir platform oluşturmaya çalıştık” diye konuştu.

Ayrıca Soylu; “Otomotivdeki sanayi yatırımları göz önüne alındığında ülkemizin en büyük sanayicisi sıfatı ile davet edilen Koç Holding Başkanı Sayın Mustafa Koç davetimizi kabul ederek kongremizin açılış konuşmasını yapmayı kabul ettiler. Diğer yandan, Sanayi Bakanı sıfatı ile otomotiv sektörüne ve çevre konularına olan duyarlılığını her fırsatta gösteren Sanayi Bakanımız Nihat Ergün’de bizi yalnız bırakmayarak aramızda olmayı kabul ettiler. Onlara çok teşekkür ediyoruz. Geleceği daha iyi anlayabilmek için bu konudaki ar-ge çalışmalarından alt yapısına kadar olan tüm teknik konularda da konunun uzmanlarını dinleme fırsatımız olacak” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Törende konuşan Doğuş Otomotiv’in CEO’su Emir Ali Bilaloğlu; “Volkswagen AG’nin temel stratejisi; dünyanın önde gelen otomobil üreticisi olarak liderliğini ekonomik ve ekolojik otomobil üretiminde de sürdürmektir. Bu strateji doğrultusunda grup, müşterilerine 134’den fazla çevreci model sunmaktadır. Volkswagen Grup’un geliştirmiş olduğu BlueMotion Teknolojisi 2010 yılında hibrid rakiplerini geride bırakıp “World Green Car of the Year – Dünyada Yılın Yeşil Motoru” ödülünü alarak Volkswagen’ın çevre bilinci konusunda çok önemli adımlar atmış olduğunu kanıtlamıştır. Doğuş Otomotiv olarak bizim de kurumsal stratejimiz Volkswagen Grubu ile birlikte büyümektir. Dolayısıyla, Volkswagen Grubu’nun yaptığı tüm çalışmaları yakından takip etmekteyiz” dedi.

Bilaloğlu’dan sonra konuşmasını yapan Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt; Toyota’nın, emisyonların azaltılması ve sürdürülebilir ulaşımın sağlanmasına yönelik çalışmalara 1970 yıllarının başında başladığına dikkat çekerek şunları söyledi:

İnanıyorum ki gelecekte, çevresel faktörlerin korunması yönünde daha hızlı ve radikal gelişmeler olacak. Önümüzde daha uzun bir yol var. Bunun farkında olmak ve çok iyi anlamak gerekiyor. Burada hepimizin üzerine önemli görevler düşüyor. Dünyanın en fazla Ar-ge bütçesiyle çevreci teknolojiler geliştiren Toyota, üretim aşamasından, son kullanıma kadar, çevreci üretim tesislerinden sosyal sorumluluk projelerine kadar, farkındalık yaratarak sıfır emisyon hedefi doğrultusunda ilerleyerek üzerine düşen görevi yerine getirmek adına çalışmalarını sürdürüyor. Ülke olarak da bu teknolojik gelişmelerin avantajından faydalanmak istiyorsak önemli ve hızlı adımlar atmamız lazım. Dersimizi iyi çalışmalı ve geleceğe yön verecek kalıcı projeleri hayata geçirmenin yollarını aramalıyız. Bu kongre vasıtasıyla da bu çalışmalarımızı ve söylemlerimizi bir deklarasyon olarak ifade etmeli, sektörün öncüleri olarak fayda sağlayacak konuları yüzlerce kez yineleyerek önemini vurgulamalıyız” dedi.

Toyota’nın dünyada 2,8 milyon adede ulaşan hibrid araç satışı ile çevreci teknolojiler konusundaki liderliğini gözler önüne serdiğini sözlerine ekleyen Bozkurt, yakıt hücresi teknolojisi üzerinde 1992 yılından bu yana çalışmalar yürütüldüğünü ve 2015 yılında hidrojen yakıt hücreli hibrid araçları seri üretimle pazara sunmayı planladıklarını da kaydetti.

Sürdürülebilir bir geleceğin önemine değinen Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu ise yaptığı konuşmada; “Otomobil icadından günümüze toplumsal ve teknolojik değişimde büyük rol oynamıştır. Renault 112 yıllık tarihi boyunca, öncü mühendislik çalışmalarıyla bu değişime yön vermiştir. Aslında herkes elektrikli otomobil yapabilir ancak Renault herkes için elektrikli otomobil yaparak değişime bir kez daha yön vermektedir. Renault’nun elektrik motorlu otomobili küresel ısınma sorununa cevap verecek devrimsel bir çözümdür. Amacımız CO2 emisyonunu yüzde 20 ya da 30 düşürmek değil, sıfır CO2 emisyonlu otomobiller yapmak ve bunları herkesin kullanımına sunmaktır. Renault bu öncü göreve imzasını “Drive the change” sloganıyla atmaktadır. Hedefimiz elektrikli araçlar alanında da öncü ve lider olmaktır. Bu amaçla 2011’den itibaren mevcut ürünlerimize 4 yeni elektrikli araç katacağız.

Türkiye Otomotiv Sanayisinin sadece geçmişinin değil, aynı zamanda geleceğinin de öncüsü olarak Oyak-Renault, Fluence ZE ile ilkler dizisinde yepyeni bir sayfa daha açıyor. Oyak-Renault önümüzdeki yıl, Fluence ZE ile Türkiye’de ilk elektrik motorlu otomobil seri üretimini gerçekleştirerek dünya ve Türk Otomotiv Sanayisinin bu devrimsel değişiminde öncülüğünü sürdürecek.

Elektrikli otomobillerin yaygın kullanımı için gerekli alt yapının da oluşturulması gerekiyor. Bu konuda da Türkiye’nin öncü ve hak ettiği yerini alabilmesi için, Renault olarak hükümetimiz ve yerel yönetimlerimizle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Yeni bir çığır açan bu teknoloji, otomotiv endüstrisinin belki de son yüz yıl içinde yakaladığı en büyük fırsat, eşsiz bir şans. Günümüzde otomotiv sektörü büyük bir değişim ve dönüşüm yaşıyor.  Renault olarak otomobilin yeniden insanlık ve dünya için bir ilerleme kaynağı olmasını istiyoruz.

“Otomotivde enerji dönüşümü ve emisyon” temalı ve 3. Kez düzenlenecek Automotivİst Uluslararası İstanbul Otomotiv Kongresini düzenleyerek bu sürece katkıda bulunmak ve otomobil tutkusunu çevreye duyarlığıyla  paylaşmak için burada bulunan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Toplantıya katılım gösteremeyen Peugeot Otomotiv Pazarlama A.Ş. Genel Müdürü Jean Pierre Vieux, otomotivde enerji dönüşümü ve emisyon konularında ilettiği mesajında; “Çevreye saygı konusunun gelişimi bizlerin ve çocuklarımızın geleceği için çok büyük önem taşıyor. Otomotivde enerji dönüşümü ve emisyon konularında her alanda harekete geçen Peugeot da bu konuda sorumluluğunu yerine getiriyor ve getirmeye devam edecek” dedi.

Toplantıda GfK’nın konuyla ilgili Autoshow’da yaptığı bir araştırmanın ön sonuçlarını paylaşan Türkiye Kıdemli Sektör Yöneticisi Eda Aybaba Çelik; “Otomobil kullanıcıları, çevreci oldukları için değil, tasarruf sağladıkları için yeni nesil yakıtlara sıcak bakıyorlar. Ama yine de temkinli olmayı sürdürüyorlar. Sürecin gelişimini bekleyip görerek yeni nesil yakıt kullanan bir otomobil satın alıp almamaya karar verecekler” şeklinde konuştu.

İlki 2007 yılında “made in world” ve ikincisi de 2008 yılında “shifting future” konseptleri ile hayata geçen kongrede geçmiş dönemlerde de olduğu gibi bir kez daha otomotiv sektörünün küresel ölçekte, öncü ve yenilikçi temsilcilerinin, Türk yatırımcı, yöneticileri ve çalışanları ile buluşacakları, güçlü bir platform oluşturuluyor. Bilgi, deneyim ve fikirlerin serbestçe paylaşılmasına olanak sağlayan bir ortamda, katılımcıların nihai olarak vizyonlarını geliştirmelerine katkı sağlayacak olan kongre bu yıl, ODD (Otomotiv Distribütörleri Derneği), OSD (Otomotiv Sanayicileri Derneği), OYDER (Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği) ve TAYSAD (Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği) tarafından da destekleniyor.

Son iki kongrede Türkiye ve dünyada otomotiv alanında isim yapmış kişilerin, konuşmacı ve panelist olarak katıldığı automotivİST, bu yıl da uluslararası uzmanları bir araya getiriyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı