Buradasınız
Home > Güncel > Otomotivin Rengi Beyaz!

Otomotivin Rengi Beyaz!

Fiat 124 Costa Brava

CARMEDYA.COM – Boya ve yüzey kaplama şirketi PPG, otomotiv sektöründe 2016 yılının en çok tercih edilen renklerini açıkladı. PPG’nin her yıl yayınladığı “Otomotivde Renk Trendleri” raporuna göre geçtiğimiz yıl dünyada otomotivin renginin yüzde 75’ini beyaz, siyah, gri ve gümüş renkleri oluşturdu. Avrupa’nın en çok tercih ettiği otomotiv rengi ise yüzde 33 gibi ciddi bir oranla beyaz oldu. Gri rengi yüzde 18 oranla Avrupa’nın tercih ettiği en popüler ikinci renk olarak sıralamaya girerken, siyah yüzde 16 ile üçüncü, gümüş yüzde 10 ile dördüncü sırada yer aldı. PPG’nin geleceğin renk trendlerini de ortaya koyduğu raporda, son yılların gözde renginin mavi olduğu belirtilirken, 2017 ve 2018 yıllarında daha çok mavi renkli otomobilin yollarda olacağı öngörüldü.

Dünya üzerinde 60’dan fazla ülkede üretim tesislerine ve bağlı şirketlere sahip olan, boya ve kaplama alanında lider kuruluş olarak dikkat çeken PPG, “Otomotivde Renk Trendleri” raporunu yayınladı. PPG’nin her yıl yayınladığı rapor dünyada otomotiv sektörünün renk trendlerine ortaya koyarken, sektörün gelecek trendlerini ve yeni modellere yönelik renk tercihlerini de gözler önüne serdi. “Otomotivde Renk Trendleri” raporuna göre, dünyada tüketiciler çoğunlukla beyaz ve nötr tonları tercih ederken, 2016 yılında küresel çapta üretilen otomobillerin yüzde 75’i beyaz, siyah, gri veya gümüş renklerinden oluştu. Avrupa’nın en çok tercih ettiği otomotiv rengi ise yüzde 33 gibi ciddi bir oranla beyaz oldu. Gri, yüzde 18 oranla Avrupa’nın tercih ettiği en popüler ikinci renk olarak sıralamaya girerken, siyah yüzde 16 ile üçüncü, gümüş yüzde 10 ile dördüncü sırada yer aldı.

Yeni Moda Mavi!
Geçtiğimiz yılın en popüler renginin mavi olduğunu belirten PPG Otomotiv Tamir Boyaları Türkiye ve Ortadoğu Pazar Müdürü Bülend Alpay, 2017 ve 2018 yıllarında daha fazla mavi rengin yollarda olacağını ifade etti. Söz konusu rapor incelendiğinde 2016 yılında mavi renginin lüks, orta ve kompakt sınıf otomobillerde yüzde artış gösterdiğini vurgulayan Bülend Alpay, “Son yılların popüler rengi olan mavi otomotiv pazarında çok sık kullanılan ve önümüzdeki yıllarda da kullanılacak çok yönlü bir renk olma özelliği taşıyor. Öte yandan PPG’nin bu kapsamlı raporu, markamızın tüm dünyada otomotiv müşterileriyle yakın işbirliğini de ortaya koyuyor. PPG’nin renk trendleri hakkında her yıl açıkladığı veriler markalara hedef kitleye ulaşma doğrultusunda bir yol gösterici oluyor” dedi.

Kadınlar İnci Efekti, Erkekler Metalik Renkleri Seçti!
PPG’nin “Otomotivde Renk Trendleri” raporunda erkek ve kadınların otomobil seçerken tercih ettiği renkler de yer aldı. Rapora göre, metalik renkler Amerikalı ve Avrupalı erkekler arasında popüler olurken, söz konusu pazarlardaki kadın tüketiciler otomobillerinde inci efektini tercih etti. Pazar ve araç türüne göre renk seçimlerine bakıldığında daha fazla çeşitliliğin dikkat çektiği PPG raporunda, Kuzey Amerika pazarlarında kompakt sınıf araçlarda gümüş öne çıkarken, spor otomobillerde ise siyah tercih edildi.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı