Buradasınız
Home > Güncel > Otomotive ÖTV Darbesi

Otomotive ÖTV Darbesi

Motorlu araçlar, içki, sigara ve cep telefonunda ÖTV oranları artırıldı. Artışta en büyük oran farkları motorlu taşıtlarda yaşanırken, motor hacmi 1600 cc’nin üzerindeki araçların fiyatları yükseldi. 1600 cc altındaki araçlarda oran aynı kaldı.

Çeşitli mallarda uygulanan Özel Tüketim Vergisi’nde (ÖTV) değişikliğe gidilirken, Bakanlar Kurulu’nun onayladığı karar Resmi Gazete’de yayınlanarak, yürürlüğe girdi. Alınan karara göre motor silindir hacmi 1600-2000 cc arasında olan araçlarda vergi oranı yüzde 60’tan yüzde 80’e, motor silindir hacmi 2000 cc’nin üzerinde olan araçlarda ise yüzde 84’ten yüzde 130’a yükseltildi.

Hafif ticari araçlarda da 1600 cc altındaki 9 kişilik araçlardaki oran yüzde 10’dan yüzde 15’e çıkartılırken, 1600 cc hacmindeki araçlar yüzde 37’de kaldı. Daha yüksek hacimli araçlardaki artış ise binek otomobille aynı oldu.

Yaşanan artışın günlük hayata etkisini değerlendirecek olursak, ÖTV zamları motor hacmi 1600cc-2000 cc arasında olan araçların anahtar satış fiyatına yüzde 12.5, 2000 cc üzerindeki araçların anahtar satış fiyatına da yüzde 25 olarak yansıyor. Bu da fiyatı 100 bin TL olan bir otomobilin artık 25 bin TL daha pahalı olduğu anlamına geliyor. Zaten dolar ve euro artışı karşısında artan fiyatlar nedeniyle sıkıntı yaşayan otomotiv pazarına ÖTV artışının etkisinin ne yönde olacağı ise merak konusu…

Bu arada yapılan zammı savunan Bakan Şimşek ise artışların rekabeti azaltmak amacıyla yapıldığını, artışlardan 5.5 milyar TL kar beklendiğini ve bu karın 920 milyon TL’sinin otomotivden geleceğini açıkladı.

Otomotive zam, milletvekiline ücretsiz akaryakıt!

Zamla birlikte meclisde yapılan bir değişiklik ise oldukça dikkat çekici. Meclis Başkanlık Divanı milletvekilleri için ayrılan ödenekte değişiklik yaptı. İsteyen milletvekili, iletişim ödeneğini, akaryakıt ve uçak bileti gibi ulaştırma alanına kaydırabilecek.

Meclis bütçesinden her milletvekiline her yıl için iki maaş tutarında (23 bin lira) telefon yardımı yapılıyordu. Birçok milletvekili bu miktarı tamamlayamadığı için kalan ödenek bütçeye dönüyordu. Milletvekilleri artık 23 bin liranın artan bölümünü ulaştırma giderleri için kullanabilecek. Divan üyeleri, komisyon başkanları ve grup başkanvekillerine makam otomobili olarak yeni kiralanacak 56 araç için de 2012 bütçesinde 1 milyon 528 bin lira ödenek ayrıldı. Meclis yönetimi, 2012 bütçesinin 651 milyon 252 bin lira olmasını öngördü. Bu miktarın 92 milyon lirası milletvekillerine maaş olarak ödenecek. Meclis personelinin maaş gideri ise 240 milyon liraya ulaşıyor. Milletvekillerinin yeni ofis binalarının gelecek yıl sonuna kadar tamamlanması amacıyla da bütçeye ek ödenek konuldu.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı