Buradasınız
Home > Güncel > Otomotive Dört Mega Trend Damgasını Vuracak

Otomotive Dört Mega Trend Damgasını Vuracak

2010 yılında Türkiye’de faaliyetlerine başlayan dünyanın önde gelen araştırma ve danışmanlık kuruluşlarından Frost & Sullivan, Türkiye’de hazırladığı başta enerji, otomotiv, savunma ve sağlık olmak üzere çeşitli sektörlerde uzun vadeli pazar öngörülerini de kapsayan raporlarıyla uluslararası şirketlerin ve yatırım fonlarının Türkiye’deki faaliyetlerine yardımcı olmanın yanı sıra farklı sektörlerde birçok Türk firmasına özel araştırma ve danışmanlık hizmetleri vererek iç ve dış pazarlarda büyümelerine yardımcı olmayı sürdürüyor. Bu kapsamda Frost & Sullivan’ın önümüzdeki yakın döneme yön verecek mega trendleri belirlemek amacıyla dünyanın önde gelen otomotiv ve taşımacılık kuruluşlarıyla gerçekleştirdiği araştırma, Türkiye otomotiv sektörünü de yakından ilgilendiriyor.

Dört anahtar başlık

Frost & Sullivan’ın anket sonuçlarına göre Avrupa dışında bütün bölgelerde pazar büyümesinde, yakıt fiyatlarındaki artış nedeniyle fişli hibrit ve bataryalı elektrikli araçların daha hızlı olarak piyasaya sürülmesi, hareketlilik (mobilite) ve entegre taşımacılık, akıllı telefonların özel uygulama mağazaları ve yenilikçi HMI konseptleri ile entegrasyonu 2012 ve sonrasının anahtar konuları olarak önem kazanıyor.

Frost & Sullivan Otomotiv ve Taşımacılık Küresel Program Müdürü Krishnasami Rajagopalan, kapsamlı anket çalışmasının, Frost & Sullivan’ın sektör uzmanlarının analiz ve yorumları ile birleşen sektör temsilcilerine ait bilgi ve görüşler, anahtar pazar içgörüleri, büyümeye ilişkin sıcak gündem maddeleri, küresel ve bölgesel bağlamda sorunlu alanlar, pazar yakınsaması görülen alanlar ve olası tahminleri içerdiğini belirtiyor.

Pazar Avrupa’da daralıyor, dünyada büyüyor

Ankete göre otomotiv ve taşımacılık sektörünün katılımcıları, 2012 yılında yüzde 7 ila 8 oranında daralması beklenen Avrupa dışında dünyanın her bölgesinde otomobil pazarının yüzde 5 ila 10 arasında büyümesini bekliyor. Bununla birlikte, artan yakıt fiyatlarının fişli hibrit ve bataryalı elektrikli araçların piyasaya sürülmesini hızlandırması da beklentiler arasında yer alıyor. Sektörün yalnızca 2012 yılında, küresel ölçekte yaklaşık 15 yeni elektrikli aracı piyasaya süreceği ileri sürülüyor.

Yeni iş fırsatları doğuyor

Hareketlilik ve entegre taşımacılık ise otomotiv sektörünün uzun dönemli strateji ve panoramasını tanımlayacak anahtar eğilim olarak ortaya çıkıyor. Araç paylaşımı ve entegre kentsel hareketlilik gibi yeni iş modellerinin yanı sıra elektrikli araçların yeni iş fırsatları yaratacağı belirtiliyor. Nitekim Hollanda’da NS (Nederlandse Spoorwegen) gibi taşımacılık ve LeasePlan gibi leasing şirketleri şimdiden müşterilerine entegre kentsel hareketlilik hizmetleri sunmaya başlamış bulunuyor ve bu hizmetleri kalıcı gelir kaynağı, müşteri penetrasyonu ve memnuniyetini artırıcı bir araç olarak değerlendiriyorlar.

Akıllı telefonlar araçlara entegre oluyor

Öte yandan, teknolojik açıdan akıllı telefonların entegrasyonunun araç içinde sorunsuz bağlanabilirliğin sağlanmasına, yeni nesil eğlence-haber hizmetlerinin ve otomobil merkezli uygulama mağazalarının kullanılabilmesine yardımcı olacağı belirtiliyor. Araç bağlanabilirliğinde; ekonomik sürüş, dinamik yönlendirme, gerçek zamanlı trafik bilgisinin yanı sıra etkili bir entegre hareketlilik çözümü sunmada kritik öneme sahip çok sayıda bilginin sunulması, bağlantılı navigasyon açısından kritik bir role sahip bulunuyor. Birçok interaktif özelliğin kullanıma sunulmasıyla Otomotiv HMI Sistemleri, sürücünün “eller direksiyonda gözler yolda” deyişine sadık kalarak bu özellikleri nasıl kullanacağı hususunda anahtar bir rol oynamaya hazırlanıyor.

Endüstrilerin dev entegrasyonu

Otomotiv ile elektronik, bilgi-iletişim teknolojileri ve enerji pazarı arasındaki yakınsama da Frost & Sullivan’ın anketinden çıkan son derece önemli bulgular arasında yer alıyor. 2012 ve sonrasına damgasını vuracak bu mega trend; bağlanabilirlik, bataryalar, enerjinin  depolanması, iletim ve dağıtım altyapısı, batarya şarjı ve mobilite ile akıllı ev entegrasyonu alanlarında akıllı telefonlar, elektrikli araçlar ve e-hareketlilikten (e-mobilite) kaynaklı yeniliklerin ortaya çıkışıyla bağlantılı bulunuyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı