Buradasınız
Home > Güncel > Otomotiv Yetkili Satıcıları Ankara’da Toplandı

Otomotiv Yetkili Satıcıları Ankara’da Toplandı

OYDER

Tüm Türkiye’deki otomotiv yetkili satıcılarını tek çatı altında toplamak üzere yola çıkan OYDER’in yetkili satıcılar arasındaki iletişimi ve dayanışmayı geliştirmeyi hedefleyen bölgesel toplantılarının ikincisi Ankara’da gerçekleştirildi. Dialog konsepti ile 23 Ekim 2010 tarihinde İzmir’de Ege Bölgesi’nde başlayan toplantıların ikincisi niteliğindeki toplantıda, Ankara ve çevre illerden, farklı markaların 100’e yakın yetkili satıcısı bir araya geldi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan OYDER Genel Sekreteri Tamer Atsan OYDER’in faaliyetleri, amaçları ve bölgesel toplantıları hakkında bilgi verdi. Yeniden yapılanarak büyümeyi hedeflediklerini belirten Atsan, 20 yıllık bir dernek olarak 2011 yılında Türkiye’deki otomotiv yetkili satıcılarının yüzde 70’ini OYDER çatısı altında bir araya getirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Sektörün sıkıntılarının tartışıldığı ve bu sıkıntılara çözüm arandığı toplantıda sektörün önde gelen yöneticileri de sektör hakkında değerlendirmede bulundu. Toplantıda söz alan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Sanayi Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Demiröz, konuşmasında otomotiv sektörünün ülke ekonomisindeki öneminin altını çizdi. Demiröz yaptığı konuşmada bugün ülkemizin otomotiv sanayinin Avrupa Birliği’nin 7’inci, dünyada ise 14’üncü sırasında yer aldığını söyledi. Sanayi Bakanlığı olarak ülkemizde vergilendirme konusunda iyileştirme faaliyetleri yürüttüklerini belirten Demiröz, özellikle elektrikli ve hibrit otomobilde tüketicileri teşvik edecek ve yaygınlığı artıracaklarını sözlerine ekledi.

Toplantının bir diğer konuşmacısı olan Koç Holding Otomotiv Grup Başkanı Cenk Cimen ise global boyutlarda sektörü değerlendirirken gelişmekte olan ülkelerin otomotiv sektöründe önemli bir potansiyel oluşturduğunun altını çizdi. Türkiye’nin de gelişmekte olan pazarlar arasında önemli bir konumu olduğunu söyleyen Çimen, gelecek dönemde pazardaki satışların hızlanacağını ve pazarın genişleyeceğini sözlerine ekledi. Koç Holding Otomotiv Grup Başkanı Cenk Çimen global çapta krizin etkilerinin en yoğun olarak hissedildiği Avrupa’da otomotiv üretimnin stok fazlasının rekabeti artırdığını ve bundan dolaylı olarak Avrupa’da yetkili satıcıların büyük sorunlar yaşadığını belirtti.

OYDER Başkanı ve toplantının ev sahibi H. Şükrü Ilısal ise toplantıya katılan tüm yetkili satıcılara, OYDER ile birlikte tek bir çatı altında toplanma çağrısı yaptı. Sektörün sıkıntılarına çözüm üreten ve sektörün gelişimi adına çeşitli faaliyetlerde bulunan OYDER, aynı zamanda başlattığı bu toplantılarla bugüne kadar eksikliği hissedilen “Bayiler arası iletişim ve iş birliğini” de geliştirmeyi hedefliyor.

Her ay Türkiye’nin farklı bir bölgesinde yapılacak Dialog toplantıları ile tüm Türkiye’ye yayılmayı hedefleyen OYDER, Türkiye’deki 1300 civarındaki Otomotiv Yetkili Satıcısını tek bir çatı altında toplamayı hedefliyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı