Buradasınız
Home > Güncel > Otomotiv Proje Pazarı Sergisi Haliç’te Gerçekleşti

Otomotiv Proje Pazarı Sergisi Haliç’te Gerçekleşti

T.C Ekonomi Bakanlığı himayesinde ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) koordinatörlüğünde, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından Türkiye’de ilk kez düzenlenen “Otomotiv Proje Pazarı Sergisi”, 17 Mayıs’ta, Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın açılış konuşmasıyla başlayan etkinlikte, otomotiv sektörünün 2023 ihracat stratejisi kapsamında ilk kez gerçekleştirilen “Proje Pazarı ve Tasarım Yarışması”nda dereceye giren yenilikçi tasarımlar, sanayiye kazandırılmak üzere yatırımcılarla buluşturuluyor. Sektörün ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan projelerin sergilendiği pazar alanında, proje sahipleri tasarımlarını sanayicilere sunabilecek ve projeler sanayiciler tarafından satın alınarak üretime geçirilebilecek.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: Tasarım konusunu iliklerimize, DNAlarımıza katalım ve bunu olmazsa olmazımız yapalım.”

“Gelmiş olduğu seviye itibariyle son derece anlamlı ve önemli bir noktaya gelen ama üzerinde çalışılması gereken ve çalışıldığı zaman çok önemli sonuçlar alacağımız bir sektör toplantısındayız.” sözleriyle konuşmasına başlayan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Ekonomi Bakanlığı’nın otomotiv sektörünü önemli ve öncelikli bir sektör olarak kabul ettiğini belirtti. Çağlayan konuşmasına şöyle devam etti; “Sektörle ilgili gideceğimiz hedefi ve problemleri biliyoruz. Otomotiv sektörünü daha yüksek katma değerli, daha teknolojik bir dönüşüme çevirecek, Sayın Başbakanımızın belirttiği gibi Türk mühendisinin, Türk işçisinin, sektörünün yerli malı üretim haline geleceği bir yatırım yapmak istiyoruz. Istiyoruz ki Türkiye kendi tasarımını kendi yapsın. Bugün sektörde ilk defa gerçekleştirilen bu konuyu iliklerimize, DNAlarımıza katalım ve bunu olmazsa olmazımız yapalım.”

Türkiye’nin şu ana kadar gelmiş olduğu seviyenin iyi olduğunu ama bundan sonra Türkiye otomotiv sektörünü dış ticaret açığı veren bir konumdan çıkarmak gerektiğini söyleyen Bakan Çağlayan, “Türkiye’nin bugün tek bir kusuru var, cari açık. Bu bizim kaderimiz değil. Biz bunu çözecek bir yapıya ve anlayışa sahibiz. Bugün dünyanın en büyük şirketlerinde Türk mühendislerini, tasarımcılarını, yöneticilerini ve  Türklerin beyin güçlerini görüyoruz. Artık beyin göçü yok, onlar bizim gücümüz. Zeki ve kabiliyetli toplumun, kendi ülkesinde yapabileceği çok önemli kazanımlar olacaktır.” dedi. Bakan Çağlayan ayrıca bu tür yarışmaların birçok sektörde başladığının altını çizerek, gençleri bu tip yarışamalara katımaya çağırdı ve “gençlerimize güveniyor, yeteneklerine inanıyorum” dedi.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: “Lider Türk Otomotiv Markalarını oluşturmayı, proje pazarları ve tasarım yarışmaları sayesinde başaracağız.”

Yaptığı açılış konuşmasında, Türkiye’nin 2023 ihracat hedefleri doğrultusunda gerçekleştirilmesi planlanan toplam ihracatın %15’ini otomotiv sektörünün karşılayacağını ve sektörün dünya pazar payının %2,40’a çıkarılacağını belirten TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Modernizasyon ve inovasyon ile gelen teknolojik dönüşüm sayesinde özgün tasarımlı, katma değeri yüksek, ileri teknoloji ile üretilmiş otomobiller geliştireceğimize yürekten inanıyoruz.” dedi.

Konuşmasına “Lider Türk Otomotiv Markalarını oluşturmayı ve ülke imajını geliştirmeyi, Türkiye’yi tasarım, Ar-Ge ve yenilikçilik merkezi haline getirmeyi, proje pazarları ve tasarım yarışmaları sayesinde başaracağız.” şeklinde devam eden Büyükekşi, genç nesilleri proje pazarı ve tasarım yarışmaları sayesinde ödüllendirmenin, geleceğe yapılmış çok büyük bir yatırım olduğunu söyledi.

OİB Başkanı Orhan Sabuncu: “Endüstrimizin 2023 yılı hedefleri 4 milyon adet üretim ve 75 milyar USD ihracat değeridir.”

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulunduğu konuşmasında, 2006 yılından bu yana ülkemizin ihracat şampiyonu olan otomotiv endüstrisinin, 50 yılı aşan tecrübesi, birikimi, altyapısı ve ürün kalitesiyle dünyanın dört bir yanına ihracat yapan, Avrupa’nın en önemli üretim merkezlerinden biri olduğunu belirtti.

2011 yılı verilerine göre Türkiye Otomotiv Endüstrisi’nin dünyanın en büyük 17’inci, AB-27 ülkeleri içerisinde de 6’ıncı büyük üreticisi konumunda bulunduğunun belirten Sabuncu konuşmasını söyle sürdürdü; “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıldönümü olan, 2023 yılı hem Türkiye için hem de otomotiv endüstrimiz için büyük önem ve anlam ifade etmektedir. Otomotiv endüstrimizin 2023 yılı hedefleri ise 4 milyon adet üretim, 3 milyon adet ihracat ve 75 milyar USD ihracat değeridir. Bu kapsamda Otomotiv Proje Pazarı Etkinliği, sektörümüzün belirlediği hedefler ve ölçütler doğrultusunda, ihracat camiamızın beklentilerinin yerine getirilmesi için önemli bir fırsattır.”

OİB Başkan Yardımcısı Ömer Burhanoğlu: “Yaratıcılık, rekabet ve markalaşmada temel unsur olarak kullanılmalıdır. Hedefler yüksek ise, fikirler de özgün olmalı !”

Konuşmasında, sektörün 2023 hedefleri doğrultusunda atılacak adımların başında, özgün fikirlerin endüstrileşme şansının yaratılması, bilim ve sanayinin iç içe çalışması ve yaratılan know how’ın değere dönüştürülmesi geldiğini belirten OİB Başkan Yardımcısı Ömer Burhanoğlu, “Yaratıcılık rekabet ve markalaşmada temel unsur olarak kullanılmalı ve parçadan başlayan hakimiyet bütüne yayılmalıdır.” dedi.

Türkiye’nin dünya genelinde innovasyonda 56. rekabette 59. sırada olduğuna dikkat çeken Burhanoğlu, “Bu sıralamada, innovasyonla rekabetçiliğin bu kadar yakın olması tesadüf değil. Ne kadar innovasyon o kadar rekabet…  Bu yarışma ile tasarım konusunda daha yolun çok başında olduğumuzda gördük.” dedi.

Yeni teşvik yasası sayesinde Ar-Ge merkezi sayısının, 37’si yan sanayi  olmak üzere otomotivde 47’ye, toplamda da 117’ye çıktığını belirten Burhanoğlu, “Firma bazında Ar-Ge’ye yatırımlarda Avrupa ortalaması %1.23 iken bu oran Türkiye’de %0.34. Diğer taraftan Ar-Ge harcamalarında gelişimin Avrupa’da %1.3 iken Türkiye’de %12.8 olması gayet umut verici.” değerlendirmesinde bulundu.

Burhanoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü; “Araç kompenentleri bazında ilk kez  düzenlenen “Proje Pazarı ve Tasarım Yarışması” ile ülkemizde Ar-Ge ve tasarım kültürünün yerleşmesi ve teknoloji ile bütünleşmesi, ilgili konularda yeterli birikimin oluşması, yeni tasarımcılar yetiştirilmesi, ülkemiz ihracatçıları tarafından katma değeri yüksek özgün ürünlerin üretilip, dünya pazarlarına sunulması amaçlanmaktadır.”

Otomotiv Proje Pazarı Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu…

Serginin açılışıyla birlikte, “Proje Pazarı Yarışması Ödül Töreni”nin de gerçekleştirildiği törende, dereceye giren yarışmacılar ödüllerini Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, TİM Başkanı Mehmet Büyük Ekşi ve OİB Başkanı Orhan Sabuncu’nun elinden aldı.

Komponent bazında; Ergonomi, Yenilenebilir Enerji – Çevre, Emniyet, Mekanik Fonksiyonellik olmak üzere 4 kategoride değerlendirilen yarışmada, her kategoriden ilk 3’e girenler ödüllendirildi. Her kategoriden 1.’lere 10.000, 2.’lere 6.000 ve 3.’lere 3.000 TL para ödülü verildi.

Proje Pazarı Sergisi, Otomotiv Tasarım Konferansı’yla devam ediyor…

Proje Pazarı sergisiyle eşzamanlı düzenlenen Otomotiv Tasarım Konferansı’nda, global rekabet koşullarında yenilik yoluyla katma değer yaratmak ele alındı. Otomotiv sektörünün deneyimli tasarımcılarından Tom Tjaarda, Hollanda Delft Teknik Üniversitesi’nde Uygulamalı Tasarım Profesörü Matthijs van Dijk, lüks bisiklet tasarımlarıyla da adından söz ettiren Tasarım Filozofu Jens Martin Skibsted ve endüstriyel, interaktif ve marka tasarımını birleştiren çözümleriyle onlarca ödül kazanan tasarımcı Gadi Amit gibi tasarım dünyasının başarılı isimleri konferansta konuşmacı olarak yer aldı.

Ayrıca Konferansla eş zamanlı olarak, etkinliğin ilk günü “Türk Otomotiv Sektöründe Avrupa Birliği Projeleri Yazma” eğitimi ve ikinci gün de “Otomotiv Sektöründe Ar-Ge Yönetimi” eğitim seminerleri düzenlendi.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı