Buradasınız
Home > Güncel > OtoKritik: Aranan Babayiğit Bulundu mu?

OtoKritik: Aranan Babayiğit Bulundu mu?

Yaklaşık iki yıldır Türkiye otomotiv sektörünün gündemini meşgul eden yerli otomobil ve yerli motor konularında son dönemde ilginç gelişmeler olmaya başladı.

Bu konuda uzun süredir sektörün nabzını tutan hükümet en sonunda düğmeye bastı ve geçtiğimiz aylarda düzenlenen üçlü toplantıyla sürecin startını verdi.

Rekabet kuralları nedeniyle haberimizde şirket ve yer isminden bahsetmeyeceğiz ancak mümkün olduğunca süreci anlatmaya çalışacağız.

Öncelikli olarak yerli motor konusunu ele alan hükümet yetkilileri başta Bakan Zafer Çağlayan önderliğinde bir dizi toplantıyla bu konuda yapılabilecekleri araştırmıştı.

Son olarak Türkiye’de üretim yapan markalar arasında önde gelen iki üretici firmanın yetkilileriyle yapılan görüşme sonrasında yerli motor için fizibilite çalışması yapılması istenmişti.

Bu sürece dahil edilmek istenilen ancak ülkemizde üretimi olmaması nedeniyle başbakandan veto yiyen Avrupalı diğer bir üretici marka ise bu nedenle sürecin dışında bırakılmıştı.

Ancak fizibilite çalışması istenilen iki markanın da verdiği raporlar bekleneni vermeyince süreçte tekrar başa dönüldü.

Bunun üzerine daha önce veto edilen Avrupalı üreticiyi ikna çalışması için Bakan Çağlayan ve heyeti Almanya’ya geçtiğimiz hafta içerisinde adeta çıkarma yaptı ve bu üreticiden Türkiye’de üretim tesisi kurması halinde sürece dahil olmasını istedi.

Bununla da yetinmeyen hükümet kanadı peşpeşe yerli motor ve elektrikli otomobiller konusunda iki teşvik paketi açıklayarak, sorunu kısa zamanda çözmek için harekete geçti.

Ancak diğer yandan bize ulaşan haberler arasında yerli motor üretimine sadece otomobil üreticileri değil yan sanayiden de büyük ilgi olduğu yönünde.

Aslında bu yan sanayi devinin kim olduğunu anlamak çok da zor değil. Son dönemde çok sayıda gayrimenkulu elden çıkartarak nakite çeviren yan sanayi markalarını araştırdığımızda bir marka fazlasıyla öne çıkıyor.

Yine 5. bölgede olması düşünülen üretim tesisi için şu anda Güneydoğu’nun ticaret başkenti konumundaki güzide şehirlerimizden birinde tesis yerinin kesin olmamakla beraber tespit edildiği de son günlerin ana sohbet konusu…

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı