Buradasınız
Home > Güncel > Otokar’dan Polonya’ya İhracat

Otokar’dan Polonya’ya İhracat

Otokar’ın Türkiye’de DORUK adıyla piyasaya çıkan ve Avrupa’da VECTIO adıyla satışa sunulan 9 metrelik otobüsünün şehiriçi taşımacılığına uygun olan modeli VECTIO LE, Polonya’ya ilk kez ihraç edildi. Polonya Przemysl Belediyesi’nin Gran firması aracılığıyla Otokar’dan sipariş ettiği 12 adet otobüs şehiriçi toplu taşımada kullanılacak. Düzenlenen teslimat töreninde konuşma yapan Przemysl Belediye Başkanı Robert Choma, “Şehrimize ulaşan Otokar otobüslerinden büyük memnuniyet duyuyoruz. Kısa bir süre içerisinde bu memnuniyeti şehir sakinlerinin de yaşayacağına inanıyoruz.” dedi.

“Przemysl, Polonya’da bir Türk firmasından otobüs almaya karar veren ilk şehir oldu.”

Otobüsün teknik özellikleri hakkında bilgi veren Otokar’ın Polonya temsilcisi Gran Sp. Ltd.’nin Satış Müdürü Matthew Bienian ise, “Otokar Batı Avrupa’da oldukça tanınan bir marka. 25 oturan olmak üzere 65 yolcu kapasitesine ve engelli taşıma özelliğine sahip 9 metrelik otobüslerinin test sürüşüne katılan herkes aracı çok beğendi.” dedi. Przemysl’in Polonya’da bir Türk firmasından otobüs almaya karar veren ilk şehir olduğunun altını çizen Bienian, “Engelli yolcu taşımacılığına uygun yapısı, hem yolcular hem de sürücüye yönelik klima sistemi, video donanımı ve  yolcu enformasyon sistemine sahip otobüsler ayrıca eşsiz manevra kabiliyeti ile de dikkat çekiyor.” diye konuştu.

Otokar DORUK LE hakkında

Türkiye’de olduğu kadar Avrupa’da da büyük beğeni kazanan DORUK LE, büyük otobüslerin ekonomiklik, küçük otobüslerin ise yolcu kapasitesi anlamında yetersiz kaldığı durumlar için ideal bir araç olarak tasarlandı. Galvaniz kaplı gövdesi ve saçları ile korozyona karşı dayanıklılık sağlayan otobüs serisi, özel dizayn gövdesi ve güçlü motoru ile beklenen performansı düşük işletme maliyetleri ile bir arada sunuyor. Ergonomik ve güvenli araç kullanımını sağlayacak şekilde tasarlanan sürücü mahali, geniş görüş açısına sahip ön cam ile yolculuk keyfini artırıyor. Sürücü konforu kadar yolcu konforunu da düşünen Otokar, DORUK LE’yi kullanım amacına uygun koltuklar, iç yerleşim alternatifleri ve farklı kapı seçenekleri ile birlikte sunuyor. Geniş kapsamlı güvenlik önlemleri ile donatılan DORUK LE, ön ve arkada disk fren, ABS, ASR ile seyir güvenliği sağlıyor. 9 metrelik DORUK LE özellikle şehiriçindeki taşımacılıkta eşsiz manevra kabiliyeti ile dikkat çekiyor. Tasarımı ile dikkat çeken Otokar’ın DORUK LE otobüsü aynı zamanda Design Turkey ödüllerinde de “İyi tasarım” ödülünün sahibi.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı