Buradasınız
Home > Güncel > Otokar’a Ar-Ge Belgesi

Otokar’a Ar-Ge Belgesi

Otokar, 5746 sayılı Kanun kapsamında “Ar-Ge Merkezi Belgesi” sahibi oldu. İstanbul Four Seasons Otel’de gerçekleştirilen ve Ar-Ge merkezi kuran 87 firmaya belgelerinin verildiği törende Otokar, Tüpraş, Ford Otosan, KoçSistem, Arçelik ve Tofaş da bu belgeyi almaya hak kazandılar. Diğer Koç Topluluğu şirketleri gibi, Otokar’ın “Ar-Ge Merkezi Belgesi” de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç’a teslim edildi.

Törende bir konuşma yapan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, küreselleşme ve özellikle bilgi teknolojilerindeki gelişmeler sonucunda, artık günümüzün bilgi ve teknolojisine sahip olmanın kritik rekabet avantajı olmaktan çıktığını söyledi. Mustafa V. Koç, rekabet avantajını sağlamanın yolunun da geleceğin bilgi ve teknolojisiyle yenilikleri üretebilme yeteneğinden geçtiğine dikkat çekti.

Ülkelerin ve şirketlerin bu duruma kayıtsız kalmasının mümkün olmadığını kaydeden Mustafa V. Koç, “Gerçekçi olmamız gerekirse, ülkemiz ve şirketlerimiz, genel olarak bakıldığında bu yarışa sonradan katılan grupta yer almakta. Bu nedenle hızlı yol almak zorundayız ve öyle de yapıyoruz. Son yıllarda hükümetimizin bu konudaki desteğinin de etkisiyle,  ülkemizdeki Ar-Ge yatırımları 2003-2009 yılları arasında yaklaşık 3 katına çıktı. Aynı dönemde özel sektörün yatırımları da 6 kat artarak toplamdaki payı yüzde 40’a ulaştı. Son dönemdeki bu artışa karşın, alınacak daha çok yolumuz var” diye konuştu.

Ar-Ge yatırımlarıyla Türkiye’nin rekabet gücünü artırma konusunda Koç Topluluğu’nun üzerine düşeni yaptığına inandığını, bu alanda özel sektörün öncüsü olduklarını ifade eden Mustafa V. Koç, şu bilgileri aktardı: “Türkiye’de toplam özel sektör Ar-Ge harcamalarının yüzde 12sini Koç Topluluğu şirketleri gerçekleştirmektedir. AB Komisyonu’nun araştırmasına göre, konsolide neticelerimizle Ar-Ge yatırımlarında dünya genelinde 506’ncı, AB dışı şirketler arasında 355’inci sırada yer alıyoruz.”

Konuyla ilgili açıklama yapan Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, “Yapmış olduğumuz Ar-Ge yatırımlarımız ve tüm çalışmalarımız sonucunda bu belgeyi almış olmaktan dolayı gurur ve mutluluk duyuyoruz. Ar-Ge Merkezi’mize ayırdığımız 24.000 m2 alanda, 280 Türk mühendis ve tasarımcı ile zırhlı ve zırhsız askeri araçlar, toplu taşıma araçları, semi-treylerler tasarlıyoruz. Otokar olarak otobüs alanında Türkiye’nin pazar lideriyiz, zırhlı ve zırhsız askeri araç alanında ise dünya çapında adımızdan söz ettiriyoruz. Ar-Ge çalışmalarımızın sonucu olan ürünlerimiz Türkiye’nin yanı sıra bugün dünyada da büyük talep görüyor. Otokar otobüsleri başta Avrupa olmak üzere 30’dan fazla ülkeye ihraç ediliyor. Zırhlı araçlarımız ise 20’ye yakın ülkenin ordusunda, barış güçlerinde ve Birleşmiş Milletler görevlerinde aktif olarak kullanılıyor.” dedi.

Otokar’ın cirosunun yüzde 4’ü AR-GE’ye.

Otokar’ın geçmişte başarıyla tamamladığı ve hali hazırda devam eden Ar-Ge çalışmalarıyla ilgili olarak da bilgi veren Görgüç, “Türkiye’nin ilk ana muharebe tankı tasarımı için yürütülen ALTAY Milli İmkanlarla Modern Tank Üretimi Projesi, Türkiye’nin ilk hibrit otobüsü, Türkiye’nin ilk özgün 8×8 taktik zırhlı muharebe aracı, COBRA 4×4 zırhlı aracı, engelli yolcu taşımaya uygun hatlı taşımacılık minibüsü, alçak tabanlı şehiriçi otobüs gibi birçok başarıyla tamamlanmış ve devam eden Ar-Ge çalışmalarımız bulunuyor. Ar-Ge harcamalarının cirodan aldığı pay Türkiye ortalamasında yüzde 0,86 iken, son 5 yıldır Ar-Ge harcamaları Otokar cirosunun yüzde 4’ünü oluşturuyor. Otokar Ar-Ge Merkezi olarak Türkiye ve dünyada ilklere imza atmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı