Buradasınız
Home > Güncel > Opel’in Paris Yıldızı: Yeni Corsa

Opel’in Paris Yıldızı: Yeni Corsa

CARMEDYA.COM – 4 Ekim’de kapılarını ziyaretçilere açan Paris Motor Show’da ilgi çeken standlar arasında yer alan Opel’in fuar yıldızı ise merakla beklenen beşinci nesil Corsa oldu. Markanın kompakt sınıftaki temsilcisi Corsa yeni 1.0 litrelik motoru, yeni şanzımanı, yeni şasisi ve akıllı iletişim sistemleri ile çıtayı yükseltiyor. 32 yılda Avrupa genelinde 12 milyon adet satılan Corsa, yılda ortalama 370 bin adet üretiliyor.

Opel Corsa yeni nesil üç silindirli 1.0 litrelik motor seçeneği ile sunulacak. Direkt benzin püskürtmeli tamamı alüminyum Ecotec motor, yeni altı ileri manuel şanzıman seçeneği, 115 beygir güç ve 170 Nm. tork üreten versiyonu ile 2015 yılının ilk aylarında Türkiye pazarında sunulacak. 3 silindirli motorlar arasında “en sarsıntısız ve en sessiz” özelliğinin yanında Euro 6 emisyon normlarını taşıyor.

Yeni Opel Corsa’da 1.0 Ecotec motor seçeneği dışında 1.4 litre 90 beygir benzinli motor ve 1.3 litre 95 beygir dizel motor seçeneği Türkiye pazarında olacak. Otomatik vitesi tercih etmek isteyen otomobil severler Easytronic 3.0 isimli 6 ileri oranlı otomatikleştirilmiş şanzımanı Yeni Opel Corsa’da bulabilecek.

Opel Corsa

Daha geniş öz ızgarası, çıkıntılı arka lambaları, güçlü omuz çizgisi ile 4. nesline göre daha iddialı bir hava kazandırıyor. Yeni Corsa’da ilk defa mevcut olan çift-xenon farların yanında, “Opel Eye Ön Kamera” “Trafik İşareti Algılama Sistemi, “Şerit Takip Uyarıcısı”, ”Çarpışma Uyarıcısı” yeni güvenlik sistemleri mevcut. Şehir içi kullanımda direksiyonu yumuşatmaya yarayan City butonu bulunuyor. “Geri Görüş Kamerası”, “Yağmur Sensörü”, “Uzun Far Asistanı”, “Işığa duyarlı otomatik kararan iç dikiz aynası” ve “Renkli iç döşeme” opsiyon olarak sunulacak.

Yeni Corsa’nın kabini, gösterge paneli yatay çizgiler boyunca tasarlanmış sürücü kontrol merkezinin etrafında düzenlendi. IntelliLink bilgi-eğlence sistemi, 7 inç renkli dokunmatik ekranı, multimedya sistemi IOS ve Android iletişim sistemi le uyum sağlıyor. Ayrıca Bluetooth, Siri Eyes Free, Navigasyon için BringGo, internet radyosu ve podcast’ler için Stitcher ve TuneIn gibi pek çok uygulama kullanılabiliyor.

Opel Adam S

Fuarda ayrıca ADAm model gamının sportif üyesi ADAM S, 1.6 litrelik yeni nesil 136 HP’lik dizel motor seçeneğine sahip  Mokka ve 2.0 litrelik CDTi motor seçeneğine sahip Insignia ve Zafira Tourer modelleri de markanın öne çıkardığı diğer modeller arasında yer alıyor.

Opel ADAM S, 1.4 litrelik 150 HP ECOTEC motoruyla sportif bir sürüş hissi sunmaya hazırlanıyor. 6 ileri kademeli düz şanzıman sistemine sahip aracın 0-100 km/s hızlanması 8.5 saniyede gerçekleşiyor ve aracın son hızı ise 200 km/s… Araçta OPC S fren sistemi kullanılıyor. En yeni teknolojilerin yer aldığı ADAM S’in multimedya sistemi yeni nesil akıllı telefonlara şimdiden uyumlu… Araç için siparişler 2015 yılı başlarında alınmaya başlanılacak.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı