Buradasınız
Home > Güncel > Okurlarımıza Önemli Duyuru

Okurlarımıza Önemli Duyuru

Öncelikle tüm okurlarımızdan özür dileyerek yazıma başlamak istiyorum,

Özür diliyorum çünkü, yeni bir yıla yeni umutlarla girerken çok daha başka bir yazı ile geleceğe dönük planlardan bahsetmeyi tercih ederdim. Bugüne kadar bazı tartışmaların içerisine çekilmek yerine her zaman işimi en doğru şekilde yapmaya çalıştım. Bir derginin sayfalarının sadece haberlerle dolu olması gerektiğine inanan bir nesilin belki de artık çok az kalmış temsilcilerinden biriyim ve olmayı da sürdüreceğim.

Yayın hayatına başladığımız Mayıs 2010 tarihinden bu yana ne yazık ki sürekli olarak bizim yakaladığımız kaliteli çizgiyi, bir türlü kendi yayınlarında yakalayamayan, daha ilk sayıdan itibaren gerek arkamızdan, gerekse de sayfalarından sürekli bizi eleştirerek reyting yapmayı umanlara ne web sitemizden ne de geride kalan 8 sayımızda dergimizden cevap vermeye bile gerek görmedim. Ta ki bu sayıya kadar.

Eleştiri ve dedikodu yapılması ancak bizi yüceltir. Kimin hakkında çok konuşuluyorsa bu o kişinin başarısını gösterir. CARMEDYA da aynen böyle bir yayın olmayı başardı. Birileri sürekli sayfalarından bizi hedef alsa da onları görmeyerek, sadece ve sadece işimizi daha iyi yapmaya çalışarak, basın etiği ve ahlakı açısından son derece doğru bir duruş sergilediğimize inanıyorum.

Ancak bugün artık isim vermeden dahi olsa yayınımıza ve şirketimize hakarete varan üsluplarla saldırı yapan ve kendisini sadece okur sayısının çokluğuyla övünerek bize rakip görmeye devam eden bazı kendini bilmezlere derginin sayfalarından değil, sadece ve sadece editör köşesinden cevap vereceğim. Çünkü dergimizin sayfaları sadece haber içindir ve bu tür tartışmalara malzeme olarak kirletilemez.

Beni kastederek, “Tek kişilik dev kadro” ibaresi kullananlar şunu bilmelidir ki, benim tek başıma yaptığım ve ortaya çıkardığım yayının kalitesini kalabalık ekipleriyle yakalayamayanlar için bu bana karşı bir eleştiri değil kendileri açısından büyük bir ayıp olmalıdır. Şu anda e-dergiler arasında en çok sayfa sayısı ve içeriğe sahip yayını hazırlıyor olmak ise benim için ancak övünç kaynağı olabilir.

Kaldı ki bu derginin arkasındaki görünmez kahramanları da unutmamak gerek. Türkiye’de motorsporları ve otomobil fotoğraflarında en eski ve tecrübeli isimlerden Savaş Yılmaz ve Berk Ertükel’in çektikleri fotoğrafları, İleri Sürücülük Uzmanı ve eski ralli pilotu Yener Gülünay’ın güvenli sürüş üzerine yazılarını, yine İleri Sürücülük Uzmanı Mehmet Özcan’ın CARMEDYA adına katıldığı  yurt dışı lansmanlarında değerli izlenimlerini okurlarla paylaşmasını, Offroad alanında deneyimli isimlerden Yağız Ergenç’in offroad hakkında toplumu bilinçlendirmeye çalıştığı yazılarını da hatırlamak gerekir.

Dergimizin kalitesini, sektörün internet televizyonu olarak faaliyetlerini sürdüren Fors TV’nin parasını ödeyerek verdiği ilanlarda prestij açısından CARMEDYA’yı tercih etmesi de yeterince gösteriyor.

Bana da yayın hayatına atıldığımız günden bu yana arkamızdan söylendiği iddia edilen çok sayıda haber geliyor. Ancak bunları dedikodu olarak gördüğümden sayfalarımdan bu tür söylentileri paylaşmayı kendime ve mesleğime yakıştıramıyorum. Bu nedenledir ki hakkımızda konuşulan her konu sadece bende saklıdır.

Mezunu olmaktan gurur duyduğum İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi ile birlikte adım attığım basın sektöründe 20. yılı doldurduğum şu günlerde, kendilerine profesyonel diyenler hala daha okul sıralarında öğrendiğimiz basın ilkelerinden habersiz, sadece iftira ve dedikodu ile herkese saldırarak reyting elde edebileceklerini zannediyor. Kulaktan dolma bilgilerle veya hayali senaryolarla, karşı tarafa cevap hakkı verilmeksizin, ben yazdım oldu mantığıyla yazı yazmanın adı gazetecilik olamaz.

Şimdi biz bu şekilde yazı yazanların yaptıkları testlerin, verdikleri haberlerin doğruluğuna artık ne kadar inanabiliriz.

Ne yazık ki kendilerine gazeteci diyen bu tür profesyoneller(!) nedeniyle gazeteci olduğumu söylemekten utanır hale geldim.

Ayrıca yine bu kişiler bizi taklitçilikle suçluyor. Benim bildiğim taklit, içerik ve tasarımı da kopyalamaktır. Oysa biz sosyal sorumluluğunu dahi bilen, okurlarımızı güvenli sürüş konusunda bilinçlendirmeyi ilke edinen bir yayınız. Eğer bir sektöre girmek taklitçilikse, benim 2000 yılında Mynet.com’da, Arabam.com ekibinin aynı tarihte Milliyet Grubu’nda başlattığı otomobil portalını bugün herkes taklit etmiş oluyor.

Ya da 1731 yılında Londra’da yayınlanan ilk dergiyi bugün bütün basılı dergiler taklit mi ediyor demeliyiz?

Ben kendi adıma bu alandaki yayınların çoğalmasının en büyük destekçisi olacağım. Yayın sayısının arttıkça rekabetin artacağına bunun da daha çok çalışmayı ve kaliteyi getireceğine inanıyorum. Kalite, basının her alanında görmek istediğimiz bir hedef değil mi zaten?

Yine bu kişiler hırslarını alamamışlar, geçtiğimiz ay teknik aksaklık nedeniyle yaşadığımız gecikmeyi konu edip dergimizin kapanmış olabileceğini öne sürmüşler. Bu herşeyden önce rekabet açısından haksız sonuçlar doğuracağından suç unsuru taşımaktadır. Ben kendi adıma CARMEDYA’nın uzun soluklu bir dergi olacağının müjdesini vererek, dergimizin kapanacağı hayalini kuranları üzmek durumundayım. Şunu bilmeliler ki, biz daha yeni başlıyoruz. Acelemiz yok…

Lansmanlara davet edilmediği halde giden, test aracı almadan test sürüşü yazanlar olarak da bize iftira atılıyorsa, bunu yazanların bilmeleri gerekir ki; CARMEDYA asla davet edilmediği yerde olmaz ve hayalden test aracı almaz. Yayına atıldığı günden bu yana kalitesiyle çok sayıda davet alan ve yine çok sayıda test aracını istemeden dahi alabilen bir yayın olan CARMEDYA’nın bizi suçlayanların iftiraları  gibi hayal ürünü yazılar yazması söz konusu dahi olamaz.

Bunu bilmeyenler keşke meslekte geçirdiğim bunca yıldan sonra benim karakterimi ve yayınımızın duruşunu firmalara sormayı akıl edebilselerdi.

Bu kişiler o kadar ileri gitmişler ki, şirketimizin olmadığını dahi ileri sürmüşler. MEDICON YAYINCILIK yasal ve saygın bir şirkettir. Bunu ufak bir araştırmayla internetten bile öğrenmeleri mümkün olduğu halde, çamur at izi kalsın yöntemini seçmişler.

Benden size meslekte sizden çok daha eski olmam nedeniyle bir ağabey tavsiyesi; Dedikodu haber değildir. Dedikodu ile yazı yazanlar da gazeteciliğin yanından bile geçemez. Gelin gazeteciliği gazeteci gibi yapın. Her ay 80 sayfanın 11 sayfasını kendi reklamınız için veya sağa sola saldırmak için kullanmayın. Derginize koyacak haber bulamıyorsanız, ben içerik konusunda yardımcı da olurum.

Ancak bundan sonra bu tür yazılarla karşılaşırsam, en temel hakkımı kullanarak, yazanlar hakkında yayınımızın ve şirketin saygınlığını korumak amacıyla yasal işlem başlatacağımı da bilmenizi isterim. Sizin attığınız çamurun izi bizde kalmaz. Biz işimizi en iyi şekilde yapmaya devam edeceğiz. Size tavsiyem, iftira atmak yerine daha çok çalışmanız olacaktır.

Eee ne demişler?

Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz…

ÖNDER CANÖZER

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı