Buradasınız
Home > Dosya > Offroadist 4 / Modifikasyonlar

Offroadist 4 / Modifikasyonlar

Yağız Ergenç / Offroadist

Bütün motorsporlarında olduğu gibi offroad da “modifikasyon” dediğinizde sonu olmayan bir yola çıktığınızı işaret etmektesiniz demektir.

Modifikasyon sadece motora güç kazandırmak için yapılan işlemler veya eklenen parçalar değil, yapılan tadilat ve işlevsellik kazandıracak herşey anlamını içermektedir aslında, mor led lambaları ve xenon farları saymazsak.

Arazide ve oraya kadar gideceğiniz yolda size rahatsızlık vermeden sürüş keyfini aracın standart halinden fazlaca uzaklaştırmadan birçok ekleme, çıkartma performans arttırıcı işlemlerin yapılması mümkün. Kullanım ihtiyacınıza göre geniş, ince lastikler, offroad için uygun jantlar, uygun yükseltme, çamurluklar, tamponlar, farlar vs. vs..

Aracımı ne kadar yükseltmeliyim sorusunu hemen herkes ilk soru olarak aklına getirmektedir. Bu sorunun ilk cevabını bir soru ile karşılık vermiştik “Nerede kullanacaksınız?”. İkinci cevabını da burada paylaşmak istiyorum yine bir souyla “Aracın standart halindeki sürüş keyfinden ne kadar uzaklaşabilirisiniz?” Arazide iyi ancak asfaltta hoplaya zıplaya giden bir araç mı, asfaltta iyi arazide yakıt tüketimi fazla bir araç mı? Bence hiçbiri.

Aracın orjinal halindeki sürüş keyfinden vazgeçmeden belirli ölçülerde yükseltme uygulaması yapılması mümkün. Detayına girmeden küçük bir açıklama ile devam etmek isitiyorum. Akıllarda kalan bir reklamı hatırlayalım “Kontrolsüz güç, güç değildir.”

Diyelim ki aracınıza muhteşem büyük lastikler taktırdınız, biraz da yükselttiniz, motoruda filtreler, bujiler, manifolt, hava sensörü değişiklikleri ile daha da kuvvetli hale getirdiniz. Gürültülü bir motor üzerinde arazinin yolunu tuttunuz, ve ilk kaya geçişinde veya derenin içinde bir ses ve aracın duruşu değişiverdi. Ne oldu? Büyük ihtimalle aks kestiniz, rot kolunu kırdınız büktünüz, çıkarttınız. Neden? Yeni lastikleriniz öyle güzel araziye tutundu ki, motorunuzda o kadar kuvvetliydi ki, lastiğe gücü aktaran en ince yapıyı hiç hesaba katmadınız. Gücünüz var ancak kontrolü tam olarak sizde değil.

Aracı çok yükseltmek, az yükseltmek gibi bir konunun tartışılmaması gerektiği kanaatindeyim. Araç için uygun olan yüksekliğin ne olduğu sorusu beni daha çok cezbeder.

Yükseltme uygulaması aslında en son karar verilmesi gereken konulardan birisi olabilir, veya planlanarak yapılacak modifikasyonlar göz önüne alınarak yapıldığında tamda istediğiniz şeyi eldeedebilirsiniz.

Yine sorularıma başlıyorum; aracınıza çelik tamponlar, vinç, çeki demiri, rollbar veya rollcage, üste bagaj, ilave aydınlatmalar, stepne, hi-jack kriko, arkaya çadır, muhtemelen lpg, yedek yakıt deposu,…kaç kişisiniz? toplamda kaç kilo ağırlık yüklemeyi planlıyorsunuz? 2”-5cm. yükseltme yaptığınız araç standartın 1 cm altına inmiş olabilir mi? olamaz ama gözünüzde canlandırabilmeniz, sonunun nereye varabileceğini görebilmeniz için biraz kötü portre çizdim.

Orjinal sürüş keyfinden uzaklaşmadan yükseltme uygulaması yapılması ve gücü kontrol etme konumuza geri dönelim.

Aracınızın fabrika verilerini kontrol edin, standart lastik ebadı 1. anahtar ve ideal yakıt tüketimi verisi “65mph sabit hızla 2500 devirde … litre.” ile başlayan cümle bizim için 2. anahtar, 2500 deviri hangi vites dişlisi oranı ile yaptığı 3. anahtar(Bu bilgi kullanma kılavuzunda veya uygulamayı yapacak ustamızdan alabiliriz.

Formül ise şu; devir = hız(mph) x vites oranı x 336 / tekerlek çapı(inch)

Formülü deneyelim; araçların bakım, ve kullanım koşullarına göre fabrika verilerinden uzaklaşacağı için ilk önce 65milde kaç devir ile gittiğimizi veya gitmemiz gerektiğini bulalım; devir = 65mil x 3.08(standart dişli oranı) x 336(sabit değer) /30”(fabrika çıkış lastik ebadı) sonuç 2242 devir olacaktır.

Bundan sonra takmak istediğimiz lastik ebadını seçelim mesela 36” olsun, buna göre; +-2242 =65mil x ? x336 / 36” , Soru işaretli yer aslında gücü kontrol eden vites dişlisi olduğundan bize 3.73 oranını verecektir. Araçlara göre dişli oranları değişiklik göstereceğinden uygun olan en yakın değerin seçilerek kullanılması, 30” ten 36” e büyütülmüş tekerleklerle aracınızın aynı performansı ve yakıt tüketimini fabrika verilerinde tutacağını düşünebilirsiniz.

Böylece akıllarda çoğu kez sorulan büyük tekerlek fazla tüketmez mi sorusunuda cevaplamış oluyoruz. Geniş lastik, havası eksik lastik evet, sürtünme fazla olacağı için, ama doğru vites dişli oranı kullanılarak çapı arttırılmış lastik HAYIR.

Diğer lastik ebatları için formulü çeşitlendirebilir ve kendi doğru cevabınızı kendiniz verebilirsiniz.

Sorun 36” lastiği nasıl sığdıracağınızda? işte yükseltmenin kaç cm veya kaç inch yapılacağı konusu burada gündeme geliyor.

Doğru soru cümlesi şu şekilde olmalı; 32” lastik takmayı planladığım ve şu şu… ilaveleri koyacağım aracım için doğru yükseklik ne olmalı?

Her zamanki gibi bir soru ile cevaplıyorum, Lastiğinizin genişliği ne olacak?

Geniş lastik kullanmanız, derin çamurda, ince kumda yüzme etkisi sağlayabileceğinden gerekli olabilir. Ancak dönüşlerde, manevralarda, içeriden ve üstten çamurluklara sürtebileceğinden, lastiklerin dışa alınması hatta çamurlukların kesilerek yükseltilmesi gerekebilir. Genişliği fabrika standartında bir lastik tercih etmeniz durumunda bu tür tadilatlara gerek kalmayacaktır.

Referans olarak, araştırıp bulduğum dişli oranı ve tekerlek çapı tablosunu sizlerle payşalmak istiyorum.

Siyah taralı alan, devirlere göre aracınız için en ideal dişli ve tekerlek çapını göstermektedir. Size en iyi sürüş keyfini ve kullanılabilirliliği vermektedir. Sarı taralı alanda ani hızlanma ve genel performanstan ödün vererek, karşılığında yakıt tasarrufu ve en iyi yolda kullanım koşullarını verirken, Mavi alanda yakıt tasarrufundan ödün vererek, hızlanma ve torkunuzu arttıracaktır.

Not: Tablodaki devirler, 1:1 orana göre 65 mil hızdaki sonuçlardır. Otomatik vitesli araçlarda tablodaki devir değerlerine göre 100-300 devir arası hafif artış vardır.

Kaynak: www.4wheelonline.com

Yazı: Yağız ERGENÇ

yagiz@ergenc.org

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı