Buradasınız
Home > Dosya > Offroadist 3 / Hazırlık

Offroadist 3 / Hazırlık

Yağız Ergenç / Offroadist

Aracınız ve arkadaşlarınızla güzel bir haftasonu geçirmek düşüncesi içindesiniz. Gideceğiniz yeri belirlediniz. Aracınızın bakımlarını kontrollerini yaptınız. Hava durumu bilgisini aldınız mı? Kaç kişi gidiyorsunuz? Her zaman ki gibi sorular ve bilinmesi gereken cevaplarla yazımıza başlıyoruz.

Gideceğiniz bölge, yer, köy, yayla her neresi ise orası hakkında önceden bilgi edinmeye çalışın. Çevrenizde bölge hakkında bilgi alabileceğiniz insanlarla konuşun. Harita, yol notu, gps noktaları gibi önemli patika girişleri, su kaynakları içeren bilgileri edinmeye bakın. Hedef noktanızı ve zamanınızı ayarlayarak plan yapın. Yani gecenin bir vaktinde ateş yakmaya veya çadır kurmak için uygun bir yerler bulmaya uğraşmayın. Gittiğiniz yerde, polis veya genellikle jandarma bölgesidir haber verin kaç kişi olduğunuzu, nerede konaklayacağınızın bilgisini bırakın, iletişim için gerekiyorsa 156 – 155 dışındaki normal telefon numaralarını alın. İhtiyatlı davranmak size hiçbir şey kaybettirmeyecek, daha güvenli ve keyifli vakit geçirmenizi sağlayacaktır.

Tek başına dalış, trekking, tırmanış yapılmayacağı genel kuralını hatırlatarak tek başına tek araçla araziye girmemeniz gerektiğini söylemeye herhalde gerek yoktur.

Aracınızda ağaç saplı kazma, kürek size battığınız çamurdan veya çadırınızı kurarken faydası olacaktır. Çadır, uyku tulumu ve matınız kolay kurulabilen ormanda aniden bastırabilecek bir sağnağa dayanıklı, Eylül ayında yağabilecek erken kara ve sabah çiğinde ıslanmayacak birşeylerden olması keyfinizin kaçamasını engelleyecektir. Bütün günün yorgunluğu üstüne döndüğünüzde çadırları veya uyku tutlumlarını sırılsıklam bulmak istemezsiniz. Veya ıslak araziye çadır kurmak zorunda kaldığınızda çadırdan su tahliye etmeye uğraşmazsınız.

Yanınıza gündüzlerin sıcak, gecelerin soğuk, güneş doğmadan az evvel ıslak olabileceğini göz önene alarak üzerinizdekilerin haricinde herşeyin yedeğini almanızı tavsiye ederim. Ayakkabı, çorap, pantolon, tshirt, polar, mont, eldiven, bere vs.

Ben coğu zaman araziye giderken veya benzeri organizasyonlarda çorap eldiven beret shirt gibi hafif ancak getirmeyi unutanlar için değerli olabilecek malzemeleri fazladan

almayı tercih ederim. Benimle birlikte gelenlerinde keyfinin kaçmasını istemem doğrusu. Zaten herkes aynı uyumlulukta hareket ettiğinde zevki daha güzel çıkmaz mı bu işin?

Aracınızda vinç var mı? en axz bir araçta vinç olmasında fayda var. Bazen dereler, çamurlar göründüğünden derin, kum beklediğinizden gevşek olabilir. Peki sabit noktanızı belirlediğiniz mi? vinçin halatını sağlam bir ağacın veya kayanın etrafına dolayıp kendinizi çekmeye başlayabilirsiniz. Acele etmeyin. O halatı bağladığınız ağaca zarar vermek üzeresiniz. Doğaya karşı değil doğayla birlikte demiştik ya. Ağacın etrafına saracağınız battaniye üzerine dolayacağınız halat ağaca zarar vermenizi engelleyecektir. Kayaya dolayacağınız halat ise halatınızı koruyacaktır.

Ağaçların intikamını kayalar kesin alırlar. Peki kum da nasıl yapacağız? yakınlarda bir sabit nokta yoksa ne olacak? O zaman yalnız olmadığımız için sevinebiliriz. Demek ki birileri bizi çekecek. İyi ki muhtarın numarasını almışız köyden bir traktör çağırıp bizi kurtarmasını bekleyebileceğiz. Kum paletlerini çıkartmanın vakti geldi. Ebay den satın aldığınız garip kürek şekilli sabit nokta üreteci işe yarıyor mu öğrenme vakti demektir.

Bütün gün oradan oraya dolaştınız, fotoğraf çektiniz, acıkmadınız mı yanınızda yeterli yiyecek su var mı, unutmayın şehirde geçireceğiniz bir günden kat ve kat fazla enerji harcayacak ve bunu bol oksijenli bir ortamda tamalamaya çalışacaksınız. Şehirde yiyeceğiniz miktarın en az 2 katını tüketmeye hazır olur.

Çadırları kurdunuz, rüzgar aldınığınız yöne arabalarınızı park ettiniz, az ileriyede ateş yaktınız ama şu karıncalar, sivrisinekler yok mu yedi bitirdi. Yanınıza off larınızı almayı, çadırların tüllerini kapalı tutmayı unutmayın. Fotoğraf makinaları için, el fenerleri için yedek pilleriniz var mı? Güneşten koruyucu kremleriniz yanınızda mı?

Herkese, gidilecek her yere gore aracınıza koyacaklarınız değişiklik gösterecektir.

İlk seferinde yanında tam ve doğru malzeme ile giden var mı merak ediyorum. Aynı yere, aynı tarihlerde aynı malzemelerle bir sonraki sene gittiğinizde ya eksik kalacak veya geçen sefer kullanmadım ki neden yanıma alayım dedikleriniz tam da ihtiyacınız olan şeyler olacaktır.

Bütün bunlardan en önemlisi, yola koyulmadan once gideceğiniz yer hakkında bir kaç gün önceden toplayacağınız bilgi ile birlikte yanınıza alacaklarınız bir listesini çıkartmak olacaktır. Listenize gore toparlanıp, liste haricinde yanınıza aldıklarınızı da eklerseniz daha sonra ki maceralarınızın hazırlığında kıyaslayarak ve güncelleyerek alışkan kazanabilirsiniz.

Doğanın engellerini savaşarak değil onunla birlikte aşabilirsiniz.

Görüşmek üzere,

Çöpünüzü toplamayı, ateşi söndürmeyi unutmayın…

Yazı: Yağız ERGENÇ

yagiz@ergenc.org

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı