Buradasınız
Home > Dosya > Offroadist 2 / Ne Yapmak İstiyorsunuz?

Offroadist 2 / Ne Yapmak İstiyorsunuz?

Fallback Image

1991 yılında BOSSEK (Bursa Otomobil Sporları Kulübü) ile ralli sporuyla ilgilenmeye başladım. 1993-1995 yılları arasında da Bursa bölgesinde hakem olarak görev yaptım. 1996’da ise tesadüfler sonucu ANDOFF ile tanıştıktan sonra aslında offroad’tan daha çok zevk alacağımı düşünerek sürekli olmasa da zaman zaman yarışları takip etmeye çalışarak, 2004 yılında İSOFF kaynaşması ile devam ediyorum. Kısacası, yıllardır araçları ve pilotları-offroadçuları inceliyorum.

Hayatının belli bir parçasını offroad ile uğraşarak değerlendirmek isteyen insanların, öncelikle dikkat etmesi gereken şeyin araç, emniyet, arazi, sürüşten daha çok soru ve cevaplarla dolu bir bilgi hazinesi olduğunu düşünüyorum.

Tam olarak ne çeşit bir offroad yapmak istediğinize karar verebilmeniz için sorulması ve yine sizin tarafınızdan cevaplanması gereken sorular var.

Aracınızı hem işe giderken hem de araziye giderken mi kullanacaksınız? Nasıl bir araziye girdiğinizde kendinizi offroad yapmış, mutlu bir offroadist olarak göreceksiniz? Ne kadar süre araçta ve arazide vakit geçireceksiniz? Kamp da kuracak mısınız?

Bu ve benzeri soruların cevapları, sizi doğru aracı satın almaya, doğru modifikasyonları yapmaya, doğru malzeme, teçhizat ve ekipman almaya ve aracınıza yerleştirmeye yönlendirecektir.

Kimse kullanamadığı, bagajında belki de hiç elini bile sürmediği bir sürü malzeme dolu, emniyetsiz, istenilen şeyi yapamayacak ama istenmeyeni de yapabilecek kapasitede bir araç sahibi olmak istemez diye düşünüyorum.

Eğer ki sadece bazı haftasonları, 2-3 ayda bir asfalttan dışarı çıkacaksanız, ve amacınız sadece çadır kurup piknik alanlarından biraz daha uzakta vakit geçirmek ise aracınıza yapacağınız gereğinden fazla yükseltme uygulaması, geniş lastikler vs. şehiriçi kullanımına uygun olmayacağından sürüş emniyeti, yakıt tasarrufu açısından çoğunlukla istenmeyen sonuçlar doğuracaktır.

Amacım, yeni başlayan offroad severlere, kendileri için doğru olanı seçerek kendi doğrularını oluşturmalarına yardımcı olmaktır. Kullanım alışkanlıklarından dolayı farklı amaçlar için, farklı araçlar için, farklı sürüş bilgisine sahip insanlar için doğrular da farklı olacaktır. Tabi ki burada genel geçer kural niteliğindeki doğrulardan bahsetmiyorum.

20 cm derinliğindeki çamurun altında eğer sert bir zemin varsa ince ve çapı büyük bir lastik seçimi ile veya derinliğini tahmin edemediğiniz bir bataklıktan yüzerliliği sağlamak adına geniş lastik seçimi ile de rahat geçiş yapabilirsiniz. Görünürde tek bir durum için iki doğru sonucumuz var; çamurdan geçecek araç. Araçların ağırlığı, motor gücü, torku, sürüş tekniği vs. çamurun yoğunluğu gibi binlerce üretilebilecek değişkenle çamurun ortasında kalırsınız. Zaten çamurdan, kumdan, dereden hızlıca geçebilseydik bu işin zevki de olmazdı. Vinciniz veya vinci olan bir arkadaşınız veya traktör bulabileceğiniz yakınlarda bir köy yoksa benzininizi sıfıra tüketmemenizi tavsiye edebilirim.

Lastik seçiminiz doğru da olsa, yüseltme uygulamanız doğru da olsa o an ki durumunuz size uygun olmayabilir. Şartları lehinize çevirebilmeniz için, aynı zamanda doğru malzeme ve ekipmana da ihtiyacınız var.

Elbette ki her türlü koşulla veya çoğunluğuyla başedebilecek bir araç hazırlamak zor. Çamur için ince ve dişli, kaya için geniş, asfalt için yağmur kanallı lastiklerinizi yanınızda dolaştırmak ve 10 dakikada bir lastik değiştirmek gibi bir lüksünüz yoksa, Dakar Rallisi’ne gider gibi hazırlık yapmak yerine, haftasonu eğlencenizde 5-10 dakikanızı çamurdan kurtulmak için çaba sarfetmeye tercih etmeyeceksinizdir.

Sonuç olarak, ne yapmak istediğinize karar verin. Kendi sorularınızı kendiniz oluşturarak doğru cevaplarınızı bulun, araştırın, bilgi toplayın, birkaç yarışa seyirci olun, kendinize soracağınız soruları güncelleyin. Eğlence için çıktığınız yoldan üzüntü verici sonuçlarla dönmeyin.

Detaylı araç hazırlığı ve modifikasyonu konusu ile sonraki yazımızda görüşmek üzere…

Herkese bol çamurlu günler dilerim.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı