Buradasınız
Home > Dosya > Offroadist 1

Offroadist 1

Fallback Image

Motorsporları köşemizin “Offroadist” bölümünde; keyifle takip edeceğinizi umduğumuz, Offroad’un ne olduğu, tarihçesi, çeşitleri, yeni başlamak isteyenler ve bu sporun içinde olanlar için kılavuzluk edebilecek; araç hazırlığı, ekipman hazırlığı, malzeme incelemeleri, kurallar, emniyet ve ilkyardım bilgileri yanısıra Offroad aktiviteleri, Türkiye Offroad Şampiyonası ve diğer yarışlardan da haberlere yer vererek; bir Offroadseverin, bir Offroadist’in zevkle takip edeceğini düşündüğümüz yazı dizimize başlıyoruz.

İlk olarak düzenlenen Offroad yarışı, 1967 yılında Kuzey Amerika Offroad Birliği (NORRA) tarafından Meksika çölünde Mexican 1000 adıyla düzenlenmiştir. Daha sonra Mexican 1.000 yarışları, meşhur BAJA 1000 olarak isimlendirilerek hala yapılmaya devam etmektedir.

Amerika kökenli olan Offroad sporu, daha sonraları çöl geçmenin dışında, 5 mil, 1,5/2km.lik tek etaplardan oluşan kısa yarış ve stadyum içinde düzenlenmiş özel parkurlarda hızlı virajlar, uzun atlamalar, özel çamur alanları ve kaya alanları oluşturularak yapılmıştır. Kullanılan araçlar, arabalar, kamyonetler, suv’lar, motorsikletler ve sadece etaplarda kullanılmak üzere özel olarak imal edilmiş buggy ve benzeri araçlardan oluşmuştur.

Geçen 40 yıl içerisinde; araç üreticilerinin, sponsor firmaların, sürücülerin, seyircilerin çoğalması ve bu sporun Avrupa’da da yapılmaya başlanması ile, çeşitliliği artarak ve bölünerek farklı dalları oluşmuştur.

Genel olarak; Offroad, özel olarak hazırlanmış araçlarla, gevşek (çöl) ve sert (dere-plaj) kum, taş, kaya, gevşek ve ezilmiş toprak, sığ çamur (dere/göl kıyısı) veya derin çamur (bataklık), su içi (dere/göl/deniz), kar, bol kar ve buz gibi arazi ve doğa koşullarında yapılan gezi ve yarışların tamamına denmektedir. Ancak ülkeden ülkeye Offroad kelimesinin karşılığında yapılan spor, değişiklik gösterebilmektedir.

Başlıca çeşitleri; sürücü ve araç dayanıklılığını zorlayan uzun soluklu Baja 1000 ve Paris- Dakar olarak bilinen Lizbon-Dakar; Ralli Kros, Ralli Raid (ÇölYarışları), kum üzerinde yapılan yarışlar (Dune Bashing), kaya tırmanışı veya inişi (Rock Crawling), özel lastikler ve çok güçlü motor ve donanıma sahip araçlarla yapılan oldukça dik tırmanma yarışları, keşif gezileri olarak tanımlayabileceğimiz, fabrika çıkışı/standart arazi araçlarının bile geçilebileceği yarış veya geziler (Eğlence amaçlı Offroad), çöl yarışları kadar zorlayıcı olmayan, tek bir yarışta çeşitli arazi, yol ve doğa koşulları ile başetmek zorunda kalabileceğiniz, içinde çamur, kum, kar, kaya, tırmanış, su, yön bulma, önceden hazırlanmış yol notları ile ilerleyerek istenilen noktalardan yani kapı geçişi, gerektiğinde vinç, palet kullanımı gerektiren, tek araç veya takım olarak, zamana karşı yapılan Offroad yarışlarına da Cross Country Ralli denilmektedir.

Avrupa’da ve Türkiye’de Offroad denildiğinde aslında yapılan spor eğlence amaçlı Offroad ve Cross Country Ralli’dir.

Amerikalılar ise bu tanımlamanın içeriğini Wheeling yani “haftasonu direksiyon sallamak” olarak, Afrika’nın geneli ise standart ulaşım olarak kullanmaktadır.

CARMEDYA 3. sayımızda kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Yağız Ergenç

yagiz@ergenc.org

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı