Buradasınız
Home > Güncel > O Artık Yerli: Isuzu D-Max

O Artık Yerli: Isuzu D-Max

Ticari araçlar konusunda köklü bir geçmişe sahip Isuzu, 2014 yılıyla birlikte önemli bir karar alarak, büyük satış rakamlarına ulaşan D-Max modelini Türkiye’de üretmeye başlamıştı.

Uzun zamandır gündeminde olan D-Max üretim projesini sonuçlandıran Anadolu Isuzu, ilk yerli pilot D-Max’i 18 Şubat 2014 tarihinde Şekerpınar fabrikasında düzenlenen törenle üretim hattından indirdi. Seri üretimine başlanan yerli D-Max ilk kez Haziran ayında satışa sunuluyor.

isuzu d-max

Türkiye, D-Max’in üretildiği ülkeler arasında dünyada yedinci, Avrupa’da ise ilk ülke oldu. Avrupa satış adetleri sıralamasında ise Türkiye; 2013 yılı ve 2014 yılı ilk dört ayında İngiltere’ den sonra ikinci sırada yer alıyor.  2014 yılının  ilk 4 ayında Türkiye  pick-up pazarında yüzde 28 daralma yaşanırken, D-Max pazar payını yüzde 22’ ye çıkarmayı başardı.

Türkiye’de üretilen ilk modern pick-up olan D-Max, dünyanın en çok talep gören pick-up’ların başında geliyor. D-Max’ in İngiltere, Avustralya ve Almanya gibi ülkelerde aldığı sayısız başarı ödülü bulunuyor.

2004 yılından bu yana Türkiye’ye ithal edilen ve bugüne kadar 23 bin adedin üzerinde satılan D-Max’ in hem 4×2 hem de 4×4 çift kabin modellerinin baz ve lüks olmak üzere ikişer versiyonu üretilecek.

isuzu d-max

D-Max, Türkiye’de seri olarak üretilecek ilk ve tek 1 ton taşıma kapasiteli pick up.  Yerli üretim sayesinde Anadolu Isuzu, pazardan gelen talepler doğrultusunda esnek üretim kabiliyetine sahip olacak. Zamanla inovatif yaklaşım ile farklı versiyonlarını üretecek olan Anadolu Isuzu böylelikle  ürün gamını genişletmeyi planlıyor.

D-Max üretimi, kamyon fabrikası içinde N serisi üretim hatları paralelinde kurulan karoseri, ana montaj ve trim hatlarında yapılıyor. Sadece montaj değil, kaynak, boya, kataforez kaplama ve tüm kontrol, test işlemlerini içeren A’ dan Z’ ye bir üretim prosesine sahip. D-Max üretim hattı yılda 10.000’ in üzerinde D-Max üretmeye uygun. Bu yılki Pazar koşullarına göre 2014 yılı üretimi 2.000 adet seviyelerinde gerçekleşecek.

Araçlar, 163 beygir güç üreten çift turbolu 2.5 litrelik dizel motor ve 6 ileri manuel şanzımanla donatılacak.  Otomatik şanzımanlı V-Cross paketi ve tek kabin versiyonu ise bir süre daha ithal edilmeye devam edilecek.

Yerli D-Max üretimi için 2 milyon dolarlık yatırım yapıldı.  Önümüzdeki dönemde aracın önemli bir kısmı yerlileştirilerek bu yatırım miktarının  çok daha yüksek rakamlara ulaşması planlanıyor.

isuzu d-max

Isuzu D-Max tüm paketlerinde standart olarak sunulan ESC (elektronik stabilite kontrolü), TCS (çekiş kontrol sistemi), ABS (kilitlenmeyi önleyici fren sistemi), EBD (elektronik fren dağılımı) ve BAS (panik fren yardım sistemi) gibi aktif güvenlik sistemleri ile kazaları önlemede üzerine düşen görevi maksimum düzeyde yerine getiriyor. Güçlendirilmiş kabin, yaya koruma, sürücü ve yolcu hava yastıkları da pasif güvenliği sağlıyor. 1400 devirde 400 Nm’ ye ulaşan yüksek tork sayesinde yakıt tüketiminde kullanıcısına büyük avantaj sağlıyor. Otomatik vites 4×4 V-Cross ile yapılan noter huzurundaki yakıt testinde ortalama 58 km hızla bir depo ile 1.301 km yol katetmeyi başardı.

Düşük yakıt sarfiyatı, uygun servis maliyetleri, yedek parça tedariği, 2.el değeri, dayanıklı ve güçlü motoru ile kendini kanıtlayan bir model olması, ayrıca Türkiye geneline yayılmış 120 satış sonrası servis noktası , rekabetçi fiyat pozisyonu ile de meraklısını çekiyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı